Rzeżączka narządów płciowych

2
1372
rzeżączka narządów płciowych

Analizując seks od strony psychologicznej, pozwala on na poczucie atrakcyjności, wzmacnia pewność siebie i własnej osobowości. Wszystko prezentuje się fantastycznie do czasu, gdy oprócz poczucia własnej atrakcyjności, istnieje również pewność, co do drugiej osoby, z którą spędza się upojne chwile. Istnieje bowiem ogromne ryzyko, jakim jest zarażenie się chorobą weneryczną. Jedną z najgroźniejszych jest rzeżączka narządów płciowych.

Jaka jest definicja choroby wenerycznej?

Jest to choroba przenoszona drogą płciową. Wywoływana jest przez wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty. Do zakażenia chorobą weneryczną może dojść nie tylko podczas tradycyjnego kontaktu seksualnego, ale również w trakcie seksu oralnego i analnego. Niezwykle rzadkie przypadki obejmują też zakażenie spowodowane używaniem wspólnych przedmiotów, jakimi są ręczniki, gąbki lub akcesoria erotyczne.

Jakie choroby zaliczają się do chorób wenerycznych?

Do grupy chorób wenerycznych wlicza się rzeżączka narządów płciowych, kiła, chlamydioza, ziarnica weneryczna, wrzód weneryczny, nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, AIDS, opryszczka narządów płciowych, wirusowe zapalenie wątroby, kłykciny kończyste (HPV), mięczak zakaźny, rzęsistkowica, kandydoza narządów płciowych, świerzb okolic intymnych, wszawica łonowa.

Jakie choroby weneryczne są najpowszechniejsze?

Najczęściej diagnozowaną chorobą weneryczną jest rzeżączka pochwy oraz rzeżączka odbytu. Jest to coraz bardziej powszechne zakażenie, choć trudne jest prowadzenie statystyk w tym kierunku, gdyż wiele zarażonych kobiet wstydzi się swojego problemu.

Objawy rzeżączki u kobiet

Rzeżączka początkowo nie wykazuje żadnych objawów, szczególnie u kobiet. Pierwsze objawy rzeżączki pojawiają się najczęściej po 7-14 dniach, gdy w swym zaawansowaniu zdążyła zainfekować już szyjkę macicy i odbyt.

Do pierwszych oznak rzeżączki można zaliczyć gęste upławy i częste oddawanie moczu. Symptomy te nie są jednak ściśle kojarzone z chorobą weneryczną, dlatego też zostają zlekceważone, co prowadzi do dalszego jej rozwoju. Nieleczona rzeżączka często infekuje moczowód, co powoduje ból przy oddawaniu moczu. W przypadku zaatakowania macicy i jajowodów, kobieta skarży się na bóle w dolnej partii brzucha, odczucie bólu i/lub krwawień w trakcie stosunku, wymioty, gorączkę. W momencie, gdy występuje rzeżączka odbytu, objawami są ból i krwawienie okolic odbytu.

W trakcie badania ginekologicznego specjalista zauważa znaczne podrażnienie i zaczerwienienie, oraz występujące na szyjce macicy liczne guzki lub ranki.

Objawy rzeżączki u mężczyzn

Rzeżączka jest chorobą łatwiej rozpoznawalną u mężczyzn, niż u kobiet, gdyż symptomy choroby nie są tak łatwe do zlekceważenia, jak w przypadku objawów występujących u płci żeńskiej. W przypadku mężczyzn objawy rzeżączki pojawiają się szybciej, bo już 5-7 dni po zakażeniu. Pojawia się obfita i gęsta wydzielina ropna z penisa. Członek jest zaczerwieniony, odczuwalny jest ból i pieczenie w trakcie oddawania moczu.

Leczenie rzeżączki

Zazwyczaj wdrażane jest leczenie farmakologiczne, zanim jeszcze specjalista otrzyma wyniki badań. Pozwala to na natychmiastowe powstrzymanie dalszego rozwoju choroby. Z reguły włączane są dosyć silne antybiotyki lub hospitalizacja chorego.

W przypadku, gdy rzeżączka zostanie zdiagnozowana u kobiety ciężarnej, leczenie antybiotykami jest zakazane. Jedynym bezpiecznym środkiem zwalczającym rzeżączkę u kobiet w ciąży jest tetracyklina.

W tym też przypadku poród zazwyczaj zakończony jest cesarskim cięciem, w celu uchronienia rodzącego się dziecka od kontaktu z zainfekowanymi drogami rodnymi matki.

Profilaktyka chorób wenerycznych

By uchronić się przed zarażeniem chorobami wenerycznymi, należy bezwzględnie przestrzegać zasad ochrony w trakcie stosunków, szczególnie w przypadkach, gdy są to stosunki z przypadkowym partnerem. Najlepszą ochroną są prezerwatywy.

Istotnym jest, że wszelkie inne metody antykoncepcji, jakimi są pigułki hormonalne, plastry, wkładka i tym podobne, nie chronią przed zarażeniem się chorobą weneryczną!

Korzystając z toalet w miejscach publicznych, warto stosować jednorazowe nakładki na sedes. Nie należy używać wspólnych ręczników i akcesoriów.

Warto wykonywać badania profilaktyczne w kierunku rzeżączki. Niezwykle ważnym jest, by wykonać badanie przed planowanym zajściem w ciąże lub na samym jej początku.

2 KOMENTARZE

  1. Rzeżączka narządów płciowych coraz częściej objawia się na odbycie. I to zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Wiele osób myśli, że jak nie stosuje klasycznego seksu, to nie zarazi się rzeżączką. Nic bardziej mylnego, to wcale tak nie jest.

  2. Nie ma znaczenia rodzaj uprawianego seksu co do tego gdzie wystąpi rzeżączka narządów płciowych. To tak nie działa prosto. Inaczej jest jak się oczywiście regularnie stosuje np. seks analny, ale można też po bożemu i rzeżączka odbytu również może się pojawić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here