Profilaktyka rzeżączki

2
1315
profilaktyka rzeżączki

Rzeżączka należy do najpoważniejszych i najczęściej występujących chorób wenerycznych na świecie. Infekcja ta dotyczy na ogół dróg płciowych i wywoływana jest przez ziarenkowca gram ujemnego – dwoinkę rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae). Dwoinka może być przeniesiona drogą bezpośredniego kontaktu płciowego lub też poprzez korzystanie z zakażonej bielizny, ręczników etc. Do najcenniejszych narzędzi walki z tymi infekcjami należy zaliczyć przede wszystkim profilaktykę, która doprowadzić może do znaczącej redukcji częstotliwości występowania tego rodzaju zakażenia.

Jak zapobiegać rzeżączce?

Edukacja seksualna stanowi cenne i wciąż niedoceniane narzędzie w walce z chorobami wenerycznymi. W Polsce edukowanie na temat bezpiecznych kontaktów płciowych wciąż wydaje się tematem tabu, co po części jest zrozumiałe ze względu na stosunkowo konserwatywne społeczeństwo. Nie jest to jednak efektywne narzędzie walki z chorobami przenoszonymi drogą płciową, gdyż niezależnie od przekonań, wierzeń czy obyczajów – do kontaktów płciowych między ludźmi, również tych ryzykownych, będzie dochodziło.

Edukacja młodych ludzi w zakresie zdrowia prokreacyjnego ma olbrzymie znaczenie dla wykształcenia odpowiednich postaw i zachowań w dorosłym życiu, które bezpośrednio przełożą się zarówno na zdrowie, jak i zdolności do budowania relacji intymnych. Profilaktyka rzeżączki oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową powinna być więc budowana na gruncie kampanii edukacyjnych, lekcji biologii oraz innych działań podejmowanych w ramach promocji zdrowia. Świadome podejmowanie kontaktów seksualnych, wiedza na temat potencjalnych zagrożeń oraz zrozumienie korzyści ze stosowania antykoncepcji – szczególnie mechanicznej – to bardzo cenne narzędzia w walce o zdrowie prokreacyjne.

Stosowanie prezerwatyw

Prezerwatywy stanowią skuteczne narzędzie, o które niejako opiera się przeciwdziałanie takim schorzeniom. Bo gdy pojawi się już rzeżączka profilaktyka na nic się nie zda. Poprawnie używana prezerwatywa, również w kontaktach oro-genitalnych (oralnych), pozwala uchronić się przed zakażeniem gonokokiem.

Inne metody antykoncepcyjnej, pomimo często wysokiej skuteczności w przeciwdziałaniu ciąży, nie wykazują skuteczności w walce z chorobami przenoszonymi drogą płciową, a wręcz mogą przyczyniać się do częstszego decydowania się na niebezpieczne kontakty seksualne. Prezerwatywy okazują się najlepszym środkiem zabezpieczającym w przygodnych kontaktach seksualnych.

Bezpieczne zachowania

Skuteczna antykoncepcja oraz zmiany społeczne doprowadziły do rozluźnienia pewnych schematów zachowań płciowych oraz stały się przesłanką dla częstszego podejmowania się ryzykownych lub też przygodnych kontaktów seksualnych. Należy mieć na uwadze, że najważniejszym narzędziem w walce z chorobami wenerycznymi jest zdrowy rozsądek. Gdy już wystąpią pierwsze objawy i wiemy, że to rzeżączka zapobieganie nie będzie miało sensu. Stały partner, stosowanie prezerwatyw oraz unikanie przygodnych i potencjalnie ryzykownych zbliżeń to recepta na uchronienie się nie tylko przed rzeżączką, ale i zakażeniem HIV, wirusem zapalenia wątroby typu C oraz innymi schorzeniami przenoszonymi drogą płciową. Należy mieć na uwadze bezpieczeństwo swoje oraz potencjalnych partnerów.

Zdrowy rozsądek, korzystanie z antykoncepcji i wiedza na temat możliwości zakażenia się stanowi najlepsze narzędzie w walce z rzeżączką i innymi STD. Bardzo ważna jest świadomość realnego istnienia chorób wenerycznych i potencjalnego zagrożenia dla zdrowia swojego, partnerów oraz dziecka. Rzeżączka daje wiele powikłań – zapalenia spojówek, zapalenia narządów miednicy, niepłodność. Warto o nich pamiętać, gdy decydujemy się na niebezpieczne zbliżenie płciowe.

2 KOMENTARZE

  1. Tyle się mówi o profilaktyce, a rzeżączka cały czas się powtarza. Już tyle osób na to choruje, że nie wiem czy się śmiać czy płakać. Jak się patrzy w statystyki to powinna maleć liczba zachorowań, a tak naprawdę cały czas rośni, mimo że każdy chyba wie jak zapobiegać rzeżączce.

  2. Bo nie ma czegoś takiego jak profilaktyka rzeżączki. To się tylko lekarzom wydaje, że w ogóle w chorobach istnieje profilaktyka. A prawda jest taka, że ludzie nie uczą się na błędach innych, tylko na swoich. Dlatego rzeżączka była, jest i będzie i bardzo długo nic się w tym temacie nie zmieni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here