Objawy rzeżączki

2
857
objawy rzeżączki

Rzeżączka to znane schorzenie weneryczne. W jaki sposób można je rozpoznać?

Objawy rzeżączki mogą różnić się w zależności od tego, jaką drogą wniknęły bakterie oraz jak bardzo schorzenie jest zaawansowane. Dolegliwości mogą dotyczyć więc zarówno narządów płciowych, jak i odbytu czy jamy ustnej. Niekiedy może nastąpić przeniesienie bakterii w okolice oczu, co również może spowodować stan zapalny w tym miejscu. Bakterie rzeżączki zazwyczaj przenoszą się do organizmu na skutek kontaktu seksualnego. Możliwe jest jednak zakażenie inną drogą, ponieważ dwoinki rzeżączki są żywotne nawet przez cztery godziny na takich powierzchniach, jak na przykład deska klozetowa.

Pierwsze objawy rzeżączki

Początkowo objawy rzeżączki są zazwyczaj niezauważalne. W przypadku mężczyzn zazwyczaj już po kilku dniach pojawiają się dolegliwości, których nie można bagatelizować. Mogą być to objawy podobne do zapalenia pęcherza lub cewki moczowej. Charakterystyczny jest zwłaszcza ból przy oddawaniu moczu oraz ropna wydzielina z cewki moczowej.

W przypadku mężczyzn rzadko zdarza się, by przebieg choroby był bezobjawowy. Nieco inaczej jest w przypadku kobiet, ponieważ u nich schorzenie często nie daje uchwytnych objawów, aż do pełnego rozwinięcia się rzeżączki. U kobiet w przypadku takiego schorzenia jak rzeżączka objawy często nie pojawiają się w ogóle. To stanowi zagrożenie nie tylko dla samej kobiety, która nie zdaje sobie sprawy z rozwoju choroby, ale również dla jej potencjalnego dziecka. Rzeżączka często bowiem może być przyczyną ciąży pozamacicznej. Ponadto dziecko może ulec zakażeniu w łonie matki lub w momencie przechodzenia przez kanał rodny. W takim przypadku może nastąpić przeniesienie bakterii rzeżączki do oczu dziecka, co wywołuje stan zapalny. Powikłania w przypadku tak umiejscowionego schorzenia to między innymi utrata wzroku. Dzieje się tak jednak zazwyczaj wtedy, gdy schorzenie nie jest leczone.

Objawami, które mogą pojawić się u kobiety cierpiącej na rzeżączkę, są między innymi zapalenie cewki moczowej oraz szyjki macicy. Charakterystycznym objawem mogą być również ropne upławy.

Objawy skórne rzeżączki

W przypadku takiego schorzenia jak rzeżączka objawy skórne należą do rzadkości. Zazwyczaj pojawiają się one wtedy, gdy bakterie rzeżączki przedostaną się do krwi i wraz z nią wędrują po organizmie, tworząc kolejne ogniska zapalne. W takiej sytuacji pojawiają się czerwone krostki, które mają wokół obwódkę. Oprócz niej w przypadku rozsianego zakażenia, charakterystycznymi objawami są: podwyższona temperatura oraz bóle stawów.

Objawy rzeżączki, które mogą pojawić się, jeśli drogą wniknięcia bakterii była śluzówka gardła i jamy ustnej, to między innymi ropne zapalenie. Najczęściej jednak brak jest widocznych i charakterystycznych objawów. Bakterie rzeżączki mogą wyniknąć do organizmu również w wyniku stosunku analnego. W takim przypadku mogą pojawić się takie objawy, jak świąd oraz problemy z oddawaniem kału.

Inne objawy rzeżączki

Objawy rzeżączki nie zawsze są charakterystyczne. Dlatego w przypadku, gdy pojawią się któreś z wyżej wymienionych, warto jest udać się do lekarza, który wykona odpowiedni test. Test warto wykonać również wtedy, gdy nie posiada się tylko jednego partnera seksualnego, a prezerwatywy nie są stosowane. W celu wykrycia rzeżączki, lekarz zazwyczaj musi pobrać próbkę wydzieliny i wykonać tak zwany posiew. Tego typu test powinien pozwolić odpowiedzieć nie tylko na pytanie, czy dana osoba cierpi na rzeżączkę, ale również na to, czy dane bakterie nie są odporne na penicylinę, która jest bardzo często stosowanym środkiem w przypadku zakażenia bakteriami rzeżączki.

2 KOMENTARZE

  1. Najważniejsze objawy rzeżączki to przede wszystkim stany zapalne. Wszędzie w okolicach narządów płciowych występują stany zapalne, a także wewnątrz, których nie widać, ale są odczuwalne. Ludzie spodziewają się, że jak to choroba weneryczna , to będą objawy skórne, ale przy rzeżączce rzadko one występują i często na skórze nie ma śladu.

  2. Wszyscy tacy mądrzy a jak byk jest napisane, że objawy rzeżączki najczęściej wcale nie występują. Jak ktoś się nie spodziewa, to nigdy się nie domyśli, że ma jakąś chorobę weneryczną. Ja tak miałem i jak się dowiedziałem przez przypadek, to się okazało, że to już zaawansowane stadium i leczenie trwało znacznie dłużej niż by mogło, więc nie bądźcie wszyscy tacy fafa rafa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here