Objawy rzeżączki u mężczyzn

2
1244
objawy rzeżączki u mężczyzn

Rzeżączka to choroba przenoszona drogą płciową, wywoływana przez dwoinkę rzeżączki. Może ona występować nie tylko u kobiet, lecz także u mężczyzn. Towarzyszą jej wówczas bardzo charakterystyczne objawy, które różnią się w zależności od szczepu bakterii, jak i indywidualnych cech organizmu.

Najczęstsze objawy rzeżączki u mężczyzn

Rzeżączka objawy u mężczyzn może mieć różne. Najczęściej dotyczą one okolic intymnych i z reguły można się spotkać z kilkoma z nich naraz. Bardzo charakterystycznym objawem rzeżączki u mężczyzny jest wydzielina ropna z cewki moczowej. Oprócz tego, podczas oddawania moczu może pojawiać się ból w trakcie oddawania moczu, przez który wypróżnianie się staje się prawdziwą męką.

Inne objawy rzeżączki to także problemy związane z ciągłą potrzebą oddawania moczu (nawet co 1 godzinę), ból i obrzęk najądrzy oraz zapalenie żołędzia. Wśród mężczyzn homoseksualnych może pojawiać się z kolei swędzenie okolic odbytu i wydobywająca się z niego wydzielina związana z kontaktem z innymi narządami płciowymi.

Objawy rzeżączki poza okolicami intymnymi

Rzeżączka może się również charakteryzować innymi dolegliwościami poza okolicami intymnymi. Pierwszą z nich jest rzeżączkowe zapalenie gardła dotykające często mężczyzn, którzy uprawiają seks oralny. W takim przypadku występuje obrzęk łuków podniebiennych, a także tylnej ściany gardła, które dodatkowo ulega zaczerwienieniu. Rzadko występującym objawem są zmiany skórne oraz bóle stawów związane z przedostawaniem się bakterii dwoinek rzeżączki do krwi. Oprócz tego rzeżączka może również prowadzić do zapalenia spojówek, które przy braku zastosowania odpowiednich środków leczenia kończy się uszkodzeniem rogówki, a w konsekwencji pogorszeniem widzenia lub nawet utratą wzroku.

Kiedy widoczne są pierwsze objawy rzeżączki?

Rzeżączka może przebiegać różnie u każdego mężczyzny. Jej pierwsze objawy pojawiają się od 5 do 30 dni od zarażenia się bakteriami dwoinki rzeżączki. Wszystko jest uzależnione od indywidualnych cech organizmu. Niektórzy mężczyźni są bardziej podatni na zakażenie przez tego typu bakterie, u innych organizm broni się przed nimi znacznie dłużej, przez co objawy rzeżączki mogą być niewidoczne gołym okiem.

Brak objawów rzeżączki – czy to możliwe?

Czasami rzeżączka u mężczyzn nie daje żadnych objawów. Dotyczy to średnio co 10 przypadku zachorowania. W przypadku współżycia z osobą, która choruje lub chorowała na rzeżączkę, warto wykonać badania diagnostyczne pod tym kątem, szczególnie, gdy aktywność seksualna ma miejsce bez stosowania zabezpieczenia. Wykrycie w porę rzeżączki jest w stanie zlikwidować ryzyko wystąpienia groźnych powikłań.

Jak rozpoznać rzeżączkę – diagnostyka

Rzeżączka u mężczyzn objawy może dawać różne. Charakterystyczne zmiany w funkcjonowaniu organizmu oznaczają jednak często inne schorzenia. Aby nie popełnić błędu, warto udać się do lekarza, który stwierdzi czy dany objaw rzeczywiście świadczy o rzeżączce. W celu jej zdiagnozowania, u mężczyzn pobierany jest wymaz z cewki moczowej, odbytnicy lub gardła, w zależności od lokalizacji objawów.

Powikłania rzeżączki u mężczyzn

Nieleczona lub leczona w nieodpowiedni sposób rzeżączka grozi poważnymi powikłaniami. Mężczyźni, których dotknęło to schorzenie, cierpią wówczas na zapalenie stawów, zakażenie układu moczowego, zapalenie najądrzy i zapalenie prostaty. Rzadkim powikłaniem jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Nieleczona rzeżączka moze oprócz tego doprowadzić do bezpłodności, co będzie przykrą niespodzianką dla mężczyzn, którzy chcą mieć dzieci.

2 KOMENTARZE

  1. U mnie rzeżączka zaczęła się od ropy, która zaczęła płynąć z penisa i to nie tylko podczas sikania, ale też pomiędzy. Wtedy to realnie się zaniepokoiłem i zacząłem bać, ale jak debil zwlekałem z tym żeby iść do lekarza przez prawie dwa tygodnie. Oczywiście samo się nic nie polepszyło i dragi trzeba było brać.

  2. Fajnie miałeś, nie żartuję. Bo u mnie było tak jak właśnie tu opisują. Objawy rzeżączki nie wystąpiły i człowiek musiał się ratować dosłownie łapiąc brzytwę. Tylko, że przecież nie o to chodzi, żeby mieć szczęście, tylko żeby diagnozowanie rzeżączki było bardziej skuteczne, a to niestety w Polsce leży i słabo wygląda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here