Leczenie rzeżączki

2
2031
leczenie rzeżączki

Rzeżączka to nadal częsta choroba weneryczna. Jej objawy bywają nieuchwytne, co może doprowadzić do powikłań. Jak wygląda leczenie rzeżączki i na co należy się przygotować?

W przypadku takiego schorzenia, jak rzeżączka leczenie musi przebiegać pod kontrolą lekarza. Na początku niezbędne jest wykonanie testu, który potwierdzi, że dane objawy rzeczywiście zostały wywołane przez rzeżączkę. Niekiedy warto wykonać profilaktyczny test, ponieważ, jak pokazują badania, u prawie połowy zakażonych kobiet rzeżączka nie wywoływała żadnych uchwytnych objawów.

Leczenia rzeżączki antybiotykiem

Standardową postać rzeżączki leczy się zazwyczaj poprzez podanie odpowiedniej dawki penicyliny. Dlatego też niektóre osoby decydują się na leczenie tego schorzenia na własną rękę. Tymczasem wprowadzenie antybiotyku w nieodpowiedniej dawce lub zażywanie go przez zbyt krótki czas nie tylko nie wyleczy rzeżączki, ale także sprzyja uodpornieniu się bakterii na dany środek. W przypadku takiego schorzenia, jak standardowa rzeżączka leczenie domowe polega przede wszystkim na przyjmowaniu antybiotyku i dbaniu o higienę. Antybiotyk powinien przyjmować również partner, jeśli test wykazał u niego zakażenie. W przypadku rzeżączki konieczne jest przyjmowanie antybiotyku w formie iniekcji, ponieważ tylko tak można dostarczyć odpowiednio wysoką dawkę leczniczą. Ponadto, przed samym zastrzykiem należy przyjąć środek, który ma za zadanie powstrzymać usuwanie penicyliny z organizmu po to, by jak najdłużej utrzymać jej odpowiednie stężenie.

W przypadku, gdy dany szczep dwoinek rzeżączki jest odporny na penicylinę, konieczne jest zastosowanie mocniejszych środków. Na szczęście liczba tego typu zakażeń nie jest duża.

Powikłania rzeżączki w przypadku braku leczenia

Brak właściwego leczenia w przypadku rzeżączki doprowadza zazwyczaj do powikłań. W przypadku mężczyzn i kobiet, schorzenie to często może być powodem bezpłodności. W przypadku kobiet, dodatkowo może dojść do różnego typu stanów zapalnych, które niekiedy mogą spowodować wystąpienie ciąży pozamacicznej. Ponadto brak właściwego leczenia może sprawić, że dziecko zarazi się wirusem w łonie matki.

Samodzielne wyleczenie rzeżączki nie jest możliwe. Choć choroba ta jest w pełni wyleczalna, to jednak tylko podanie odpowiedniej dawki antybiotyku może zapewnić, że terapia będzie skuteczna. Pacjent ze swojej strony powinien zadbać o to, by nie zarazić nikogo w trakcie trwania kuracji. Najlepiej jest zrezygnować w tym czasie ze wszelkich kontaktów seksualnych. Testowi na rzeżączkę powinna poddać się nie tylko osoba, która podejrzewa u siebie tę chorobę, ale również jej partner.

Jak długo trwa leczenie rzeżączki?

Wszystko zależy od tego, jak długo rozwijała się choroba. Jeśli schorzenie przebiegało bez powikłań, wtedy jego leczenie zazwyczaj wynosi dziesięć dni. Jeśli jednak doszło do powikłań, wtedy czas kuracji może być znacznie dłuższy. Leczenie domowe nie jest w tym przypadku możliwe, pozostaje zazwyczaj leczenie szpitalne.

W przypadku rzeżączkowego zapalenia spojówek, które może pojawić się u niemowląt, czas terapii również może się wydłużyć. Na szczęście jednak obecnie zapobiega się tej chorobie, poprzez zakrapianie oczu niemowląt azotanem srebra.

Zazwyczaj dobrze przeprowadzona kuracja prowadzi do całkowitego wyleczenia choroby. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze tak się dzieje. Ponadto, jeśli dana osoba nadal nie stosuje środków ostrożności, może bardzo łatwo zarazić się ponownie. Skuteczność terapii często zależy od szybkości jej wprowadzenia, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u lekarza już po pierwszych objawach wskazujących na chorobę weneryczną.

2 KOMENTARZE

  1. Leki na rzeżączkę powinien zawsze przepisywać lekarz. Ile to ja już widziałem złotych pomysłów na leczenie rzeżączki, które potem się okazywały zwykłym naciąganiem ludzi na kasę.

  2. Co racja to racja. Jak słyszę, że ktoś przeprowadził skuteczne leczenie domowe rzeżączki to nie wiem czy się z niego mam bardziej śmiać czy płakać. Przecież to jest jakiś kompletny absurd, żeby tak robić, jak pod ręką ma się lekarzy, którzy mogą przepisać działające leki na rzeżączkę, a nie placebo czy walenie w mosiężną miskę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here