Diagnostyka rzeżączki

2
608
diagnostyka rzeżączki

Rzeżączka jest jedną z najczęściej występujących chorób wenerycznych. Można się nią zarazić poprzez kontakty seksualne z osobą chorą, ale także poprzez używanie wspólnych środków higienicznych: ręczników, mydeł, gąbek czy sztućców. U mężczyzn pierwsze objawy pojawiają się w ciągu 5-10 dni od zakażenia, natomiast u kobiet znacznie później.

Rozpoznanie rzeżączki

Prawidłowa diagnostyka rzeżączki jest bardzo ważna, ponieważ jej nieodpowiednie leczenie może przyczynić się do występowania licznych powikłań, a nawet do niepłodności. Jej objawy często przypominają inne choroby – między innymi chlamydolizy wywołanej bakteriami Chlamydia, która wymaga innego sposobu leczenia. Ze względu na to przy podejrzeniu chorób takich, jak rzężaczka badanie krwi jest niemal niezbędne, ponieważ ułatwia postawienie szybszej diagnozy oraz daje możliwość natychmiastowego wykluczenia innych schorzeń. Ponadto wraz z rzeżączką często występują inne choroby, które na drodze analizy laboratoryjnej próbek krwi również mogą zostać wykryte we wczesnym stadium rozwoju.

W rozpoznaniu rzeżączki stosuje się hodowle szczepów bakteryjnych oraz barwienie Grama. Metoda genetyczna zwana Polymerase Chain Reaction (w skrócie PCR) jest bardzo czułą metodą służącą do wykrywania bakterii powodujących rzeżączkę. Przynosi ona o wiele lepsze efekty od hodowli bakterii. Szczególnie ważne może okazać się to w przypadkach, gdy próbki do badania nie mogą być dostarczone wystarczająco szybko i w odpowiednich warunkach. Metoda genetyczna znajduje zastosowanie dla różnych próbek pobranych od osoby chorej, między innymi dla wymazu z szyjki macicy i pochwy kobiety, ale także z wymazu z cewki moczowej u mężczyzny oraz moczu u obojga płci.

Badanie rozmazu u mężczyzn

W przypadku mężczyzn najbardziej efektywną oraz najszybszą metodą diagnostyczną jest rozmaz z pobranej próbki, a następnie wykonanie barwienia Grama. Jeśli mężczyzna jest zakażony bakterią rzeżączki – pod mikroskopem w rozmazie uwidocznią się Gram-ujemne dwoinki w środku leukocytów. Badanie to daje możliwość rozpoznania choroby u pacjenta, jednakże nie pozwala na wykluczenie jej u osób, które nie wykazują objawów.

Badanie rozmazu u kobiet

Jeśli chodzi o kobiety, badanie rozmazu z próbki nie jest dostatecznie wiarygodną metodą badania, gdyż niektóre bakterie stanowią naturalną mikroflorę dróg rodnych i mogą wyglądem przypominać bakterie.

Wskazania do wykonania badania

Lekarze zlecają wykonanie badania na obecność w organizmie bakterii rzeżączki, jeśli pacjent zgłasza występowanie charakterystycznych dla tej choroby objawy. U kobiet jest to krwawa lub żółtawa wydzielina z pochwy, a także krwawienia i ból odczuwany podczas stosunków oraz pieczenie podczas oddawania moczu.

U mężczyzn zaś symptomami mogącymi wskazywać na obecność bakterii Neisseria gonorrhoeae jest wydobywanie się wydzieliny ropnej z członka, pieczenie oraz ból odczuwany podczas oddawania moczu oraz swędzenie odbytnicy. Przez wzgląd na dużą częstotliwość występowania rzeżączki bezobjawowej lub skąpoobjawowej, wielu lekarzy zaleca także wykonanie badań przesiewowych w kierunku tej choroby, co pozwala ją wykluczyć lub potwierdzić we wczesnym stadium rozwoju.

Przez fakt, iż choroby weneryczne niosą za sobą ryzyko wystąpienia mnóstwa powikłań, w przypadkach takich, jak rzeżączka diagnostyka oraz szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia ma kluczowe znaczenie na dalszy stan pacjenta. Do lekarza należy zgłosić się niezwłocznie, jeśli wystąpiły jakiekolwiek objawy mogące świadczyć o obecności bakterii Neisseria gonorrhoeae w organizmie.

2 KOMENTARZE

  1. Prawda jest taka, że diagnozowanie rzeżączki leży w Polsce. Leży i kwiczy. Właściwie nie ma żadnych badań przesiewowych, nie ma wykrywania rzeżączki u młodych mężczyzn. Dopiero jak ktoś ma objawy, które tak naprawdę sam rozpoznaje, to idzie do lekarza i się okazuje, że to rzeżączka.

  2. Bo jak się pojawia rzeżączka diagnoza powinna być stawiana od razu, a jak się to ma wydarzyć, skoro lekarz słyszy na pierwszej wizycie teksty w stylu „objawy mam od dwóch miesięcy, ale dopiero teraz zaczął się pojawiać jakiś dziwny płyn…” To przecież ręce człowiekowi opadają, jak niektórzy swoje zdrowie traktują.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here