Czym jest rzeżączka. Co to jest tryper?

2
774
rzeżączka

Rzeżączka, nazywana także tryprem, to jedna z najbardziej znanych i niebezpiecznych chorób wenerycznych. W jaki sposób się ona objawia i czy można ją skutecznie leczyć?

Co to rzeżączka? Rzeżączka jest schorzeniem bakteryjnym. Wywołują ją drobnoustroje nazywane dwoinkami rzeżączki. Tryper może objawiać się różnie w zależności od zaawansowania choroby oraz od tego, czy cierpi na nią kobieta czy mężczyzna.

Objawy rzeżączki

Początkowo schorzenie może nie dawać żadnych uchwytnych symptomów, jednak rzeżączka zazwyczaj szybko się rozwija i wtedy możliwe jest zauważenie charakterystycznych objawów. U wielu osób ta choroba przebiega bez żadnych dolegliwości. U mężczyzn objawami rzeżączki jest przede wszystkim ropny wyciek z cewki moczowej oraz ból przy oddawaniu moczu. U kobiet pojawiają się zwykle ropne upławy i ból podbrzusza. Warto pamiętać, że objawy rzeżączki mogą dotyczyć nie tylko narządów rozrodczych. (czytaj więcej: http://rzezaczka.info.pl/rzezaczka/objawy-rzezaczki/)

Rzeżączka u noworodka

Bywa, iż tą chorobą zakażone zostaje niemowlę w trakcie porodu naturalnego. Wtedy dwoinki rzeżączki mogą dostać się do jego oczu i spowodować poważny stan zapalny, który w rezultacie może doprowadzić nawet do ślepoty. Biorąc pod uwagę, że rzeżączka nierzadko przebiega w sposób bezobjawowy, do zakażeń mogłoby dochodzić niezwykle często. Aby temu zapobiec, do oczu noworodka wkrapla się azotan srebra. Rzeżączka jest niebezpieczna także z tego powodu, iż może być przyczyną wystąpienia ciąży pozamacicznej.

Przyczyny rzeżączki

Dwoinki rzeżączki w standardowych przypadkach dostają się do organizmu zazwyczaj podczas odbywania stosunku płciowego. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy jest to zwykły stosunek waginalny, czy też oralny lub analny, ponieważ dwoinki rzeżączki mogą atakować różne obszary ludzkiego organizmu. W rzadkich przypadkach bakterie rzeżączki mogą zostać przeniesione w inny sposób, ponieważ te drobnoustroje wykazują się dość dużą żywotnością. Dlatego warto jest stosować środki ostrożności w takich miejscach, jak na przykład publiczne toalety czy solaria.

Rzeżączka w Polsce

W ostatnich latach zanotowano wzrost zachorowań na schorzenia weneryczne. Dotyczy to niestety także rzeżączki. Najlepszym zabezpieczeniem przeciwko tej chorobie jest unikanie przelotnych kontaktów seksualnych oraz stosowanie prezerwatyw. Oprócz tego w publicznych miejscach, gdzie potencjalnie mogą znajdować się bakterie rzeżączki, należy stosować preparaty odkażające. W toaletach dobrze jest korzystać ze specjalnych papierowych nakładek na deskę klozetową. W przypadku osłabionej odporności, lepiej jest po prostu unikać tego typu miejsc.

Leczenie rzeżączki

W przypadku podejrzenia rzeżączki, warto jest udać się do lekarza. Jeśli jest to niemożliwe, warto skorzystać przynajmniej z domowego testu wykrywającego tę chorobę. Obecnie całkowite wyleczenie rzeżączki jest jak najbardziej możliwe. W tym celu lekarz zapisuje odpowiedni antybiotyk. Warto pamiętać, że badaniu i kuracji powinna poddać się nie tylko osoba chora na rzeżączkę, ale także jej partner.

W standardowych przypadkach do wyleczenia rzeżączki wystarczy przyjmowanie odpowiedniej dawki penicyliny. Obecnie jednak istnieją szczepy bakterii rzeżączki, które już są odporne na ten antybiotyk. Z tego powodu może być konieczne podawanie innych środków. Rzeżączki nie można leczyć samodzielnie. Zastosowanie antybiotyku w zbyt słabej dawce może doprowadzić do uodpornienia się bakterii na jego działanie. Brak leczenia rzeżączki doprowadza zwykle do rozwinięcia się choroby i groźnych powikłań. Powikłaniami w przypadku rzeżączki mogą być między innymi bezpłodność oraz zapalenie stawów.

2 KOMENTARZE

  1. Rzeżączka już coraz rzadziej nazywana jest tryprem. Według mnie przede wszystkim dlatego, że słowo tryper brzmi tak brzydko 🙂 A rzeżączka to już trochę bardziej miękka nazwa, bez takiego zadęcia i stygmatyzowania od razu na wstępie.

  2. Jak to różnica? Jak ktoś wie co to rzeżączka to może sobie ją nazywać jak tylko chce. Dla leczenia nie ma to żadnego znaczenia. Nie ma się co nakręcać, tylko na spokojnie do lekarza, a jak ludzie chcą to niech gadają, że im się nazwa nie podoba. Ludzie zawsze będą gadać i cieszyć się z cudzego nieszczęścia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here