Test na kiłę

2
2543
test na kiłę

Kiła to choroba weneryczna, którą można zdiagnozować za pomocą odpowiednich testów. Dzieli się je na testy swoiste oraz testy nieswoiste.

Nieswoiste badania na kiłę czyli serologia kiły

Na samym początku diagnozowania kiły stosuje się badania nieswoiste. Pozwalają one na wykrycie w organizmie specjalnych przeciwciał reaginowych, które są kierowane na bakterie kiły (czyli bakterie krętka bladego). Tego typu badania w większości przypadków nie są w stanie potwierdzić, że pacjent choruje na kiłę. Przeciwciała reaginowe są bowiem również obecne w organizmie przy takich schorzeniach, jak ospa, odra, zapalenie płuc, anemia, borelioza, a także w przypadku nowotworów. Aby zdiagnozować lub wykluczyć kiłę, konieczne jest przeprowadzenie dalszych testów (tzw. testów swoistych).

Jeśli chodzi o nieswoiste testy na kiłę znajdują się wśród nich m.in. badanie Wassermanna, badanie VDRL oraz badanie USR. Badanie Wassermanna polega na dodaniu do surowicy specjalnego wyciągu z serca wołowego. Gdy dojdzie do jej związania się z tego typu dodatkiem, może to świadczyć o obecności przeciwciał w postaci reagin. Badanie Wassermanna było popularne jeszcze kilkanaście-kilkadziesiąt lat temu. Obecnie odchodzi się od niego ze względu na korzystanie z bardziej dokładnych testów.

Jednym z nich jest test VDRL. Używa się w nim antygenu kardiolipidowego, który przypomina swoją budową antygen kiły. Gdy taki antygen styka się z przeciwciałami znajdującymi się we krwi pacjenta, może dojść do pojawienia się niezwykle charakterystycznych kłaczków. Świadczą one o tym, że we krwi pacjenta mogą się znajdować bakterie kiły. Ostatnie z badań swoistych, czyli test USR pozwala na wykrycie w organizmie krętka bladego. Jest ono wykonywane na czczo. Po pobraniu krwi z żyły łokciowej podlega ona, podobnie jak w przypadku badania VDRL, testowi kłaczkowania. W odróżnieniu jednak od takiego badania, testowanie wykonuje się na nieogrzewanej surowicy.

Wskazaniem do wykonania badania USR, jak i innych nieswoistych testów na kiłę, są zmiany skórne zlokalizowane w okolicach narządów płciowych, wysypka na ciele, czy też pogorszenie zmysłów widzenia i słuchu.

Swoiste testy na kiłę

Swoisty test na kiłę należy wykonać wówczas, gdy test reaginowy daje wynik pozytywny. Istnieje kilka rodzajów tego typu testów. Są to testy: FTA, FTA-ABS, TPHA oraz TPI. Wykorzystuje się w nich antygeny krętka Reitera i Nicholsa, a także krętka bladego.

Test: https://drwenerolog.pl/produkt/test-na-kile/

W teście FTA diagnosta korzysta z antygenu krętka Reitera i Nicholsa oraz z domieszki fluoresceiny. W ten sposób można wykryć kompleksy powstające po połączeniu się przeciwciał z antygenami. Test FTA-ABS stanowi udoskonalenie testu FTA. Stosuje się w nim bowiem dodatkowo filtry absorbujące przeciwciała. Test TPHA bada z kolei hemaglutynację, czyli zjawisko zlepiania się ze sobą krwinek czerwonych przy oddziaływaniu na nie krętkami. Ostatni z testów swoistych, czyli test TPI, polega na umieszczeniu na specjalnym podłożu krętków bladych i oddziaływaniu na nie przeciwciałami pacjenta. W ten sposób można wykryć, czy te przeciwciała zaliczają się do immobilizyn. Dochodzi wówczas do unieruchomienia krętków.

Jeśli chodzi o takie schorzenie, jak kiła test jest bardzo istotny do potwierdzenia obecności w ciele bakterii krętka, jak i stadium schorzenia (kiła wczesna, kiła wtórna lub kiła późna). Pozwala to na zastosowanie odpowiedniej metody leczenia, dostosowanej do potrzeb pacjenta i ukierunkowanej na pełne zlikwidowanie schorzenia z wykorzystaniem dobre dopasowanych antybiotyków.

2 KOMENTARZE

  1. Test na kiłę można zamówić sobie do domu i zrobić samemu. To znaczy nie do końca zrobić, ale w pewnym sensie. Bo próbkę wysyła się do laboratorium po tym, jak przyślą do tego sprzęt. A wyniki dostaje się mailem. I wtedy można wiedzieć czy jest konieczność wybrania się do lekarza czy nie.

  2. No nie do końca sobie robisz samemu. Test na kiłę to nic innego jak sprzęt do zrobienia profesjonalnego wymazu. Potem przesyłasz to kurierem do firmy i oni przeprowadzają diagnostykę i sprawdzają czy to kiła. I dopiero wtedy dostajesz wynik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here