Objawy kiły

2
5415
objawy kiły

Wielu z nas może wydawać się, że problem chorób wenerycznych już dawno nie dotyczy zachodnich społeczeństw. To niestety bardzo mylne przekonanie – każdego roku liczba zakażonych wzrasta, a w skali światowej rocznie rejestruje się 12 milionów nowych przypadków! To niejedyny problem – choroby te przestają dotyczyć tylko osób z tzw. „grup ryzyka”, ale przenoszą się także na osoby, które wcale nie prowadzą aż tak rozwiązłego trybu życia. Jedną z najgroźniejszych jest kiła. Jak ją rozpoznać?

Jeżeli w ostatnim czasie spotkało nas ryzykowne zachowanie seksualne, warto jest więc poznać objawy kiły, aby w razie ewentualnych problemów zdrowotnych móc łatwo odróżnić ją od innych przypadłości. Dzielą się one na kilka etapów, należy więc pamiętać, w jakim czasie mogło dojść do zarażenia.

Kolejne objawy kiły

Pierwszym etapem jest pojawienie się objawu pierwotnego, jakim jest owrzodzenie. Pojawia się ono zawsze tam, gdzie wniknęły bakterie, a więc najczęściej w okolicach narządów płciowych lub w jamie ustnej, w zależności od tego, jak wyglądał przebyty stosunek płciowy, 3 do 9 tygodni po zakażeniu. W większości przypadków tego etapu się nie zauważa, bowiem nie wystepują żadne zauważalne, bolesne dolegliwości, można jedynie odczuć niewielkie powiększenie węzłów chłonnych. Czasami jednak objaw pierwotny nie pojawia się w ogóle, w innych zaś przypadkach tylko w postaci małej opryszczki. Jest to tak zwana kiła pierwotna.

Gdy jednak dopadnie nas tak zwany syfilis objawy występujące później są już tylko coraz gorsze. Osutki to nazwa nieswędzących wysypek, typowych dla kolejnego etapu zarażenia. Najczęściej nawracają one wielokrotnie, a pomiędzy epizodami skórnymi dotyczącymi najcześciej dłoni, stóp i głowy, nie zaobserwujemy żadnych objawów. Gdy krostki tworzące osutki zostaną uszkodzone, wydziela się z nich płyn surowiczy. Tego typu nawracające objawy powinny nas zaniepokoić, gdyż choroba z tejże fazy – nazywanej wtórną – przechodzi do postaci utajonej.

Objawy kiły – nawet 30 lat po zakażeniu

To oczywiście nie koniec – krętki wyrządzają bowiem w naszym organiźmie bardzo poważne szkody i to nawet do 30 lat po zakażeniu. Najczęściej kojarzone z chorobą taką jak kiła objawy, to tak zwane kilaki. Są to guzy występujące na skórze. Jednak to tylko początek tego, co choroba może wyrządzić naszemu organizmowi. Istnieje bowiem kilka rodzajów kiły – dzieli się ją w zależności od tego, które narządy zaatakuje.

Bardzo niebezpieczna jest kiła układu nerwowego. Objawy to bóle głowy, nudności, wymioty, sztywność karku, porażenia nerwów czaszkowych, drgawki, zaburzenia psychiczne, a w końcu udar w obszarze tętnicy środkowej mózgu. Spowodowane przez krętki rozsiane uszkodzenie mózgu wywołuje z kolei u chorego takie objawy kiły, jak zmiany osobowości, zaburzenia nastroju i intelektu, upośledzenie pamięci krótkotrwałej, zaburzenia mowy, orientacji oraz omamy i urojenia. Typowe dla chorych są wąskie, niereagujące na światło źrenice.

Kolejnym rodzajem kiły jest kiła sercowo naczyniowa, związana z zaatakowaniem krętkami naczyń odżywiających duże tętnice. Jednym z bardzo charakterystycznych objawów jest poruszanie się głowy w rytm tętna wyczuwalnego na tętnicach szyjnych, choć nie musi to występować zawsze. Fakt ten wynika z wykrywalnej w diagnostyce niedomykalności zastawki aortalnej. Przy chorobie takiej jak kiła objawy obejmują też zapalenie aorty, tętniaki aorty, zarostowe zapalenie tętnic mózgu czy zwężenie ujść tętnic wieńcowych.

Najmniej szkodliwą odmianą jest łagodna kiła trzeciorzędowa, w której to powstają tak zwane kilaki. Warto jednak pamiętać, że mogą one umiejscowić się w każdym miejscu organizmu, także na organach wewnętrznych. Z tego względu przy zauważeniu u siebie jakichkolwiek objawów podobnych do wyżej wymienionych, jeżeli mogą one wynikać z ryzykownych zachowań seksualnych, koniecznie należy poddać się diagnostyce, aby stwierdzić, czy jesteśmy zarażeni czy też są to po prostu objawy podobnej choroby.

2 KOMENTARZE

  1. Nieźle ktoś musi być zdziwiony jak pojawiają się u niego objawy kiły po 30 latach 😀 Nawet już nie pamięta co i z kim robił, a przede wszystkim dlaczego 😉 A tu nagle stateczny tatuś i mąż ma objawy kiły i nie wie co ma powiedzieć, i sam zaczyna wątpić czy czegoś durnego nie nawywijał na jakiejś imprezie integracyjnej.

  2. No nie wiem. Jak ktoś nie jest jakimś kosmitą co dmucha wszystko co się rusza i na drzewo nie ucieka, to objawy kiły nie będą dla niego zdziwieniem. Bo takie wieści się szybko rozchodzą i pewnie żył w strachu i oczekiwaniu na to kiedy u niego pojawią się jakieś zmiany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here