Objawy kiły u mężczyzn

2
5007
objawy kiły u mężczyzn

Kila to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób wenerycznych, która w dużym procencie – chociaż nie tylko – dotyka młodych mężczyzn. Jej cechą charakterystyczną jest to, iż rozwija się w różnych stadiach i okresach od zakażenia – znane są takie przypadki, iż kiła rozwijała się przez niemal 30 lat.

Dużym niebezpieczeństwem tej choroby jest to, iż o ile późne objawy są dosyć charakterystyczne, to kiła pierwsze objawy daje trudne do zdiagnozowania. To bardzo niebezpieczna sytuacja, gdyż tylko wczesne rozpoznanie gwarantuje gruntowne wyleczenie. A zaniedbanie choroby może doprowadzić do niepłodności, zaburzeń neurologicznych, a nawet śmierci. Dlatego tak istotne jest jej wczesne rozpoznanie. Objawy kiły u mężczyzn są ściśle powiązane z etapami rozwoju choroby.

Kiła pierwotna

Kiła pierwotna to najczęściej około trzytygodniowy okres od zakażenia, podczas którego zaczynają pojawiać się jej pierwsze symptomy. W tym okresie kiła objawy u mężczyzn przynosi zwłaszcza w okolicach prącia i odbytu, a czasami także w jamie ustnej (na języku, wargach lub w gardle). Na tym miejscach pojawia się niewielkie owrzodzenie, które wprawdzie nie boli, ale może przynieść spory dyskomfort. Na tym etapie rozwoju kiły objawy są na tyle niecharakterystyczne, iż łatwo je przeoczyć – tym bardziej, iż owrzodzenie zazwyczaj znika samoistnie w ciągu kilku tygodniu. To jednak wcale nie oznacza, iż kiła została wyleczona. Choroba przechodzi w kolejny etap.

Kiła wtórna

Kiła wtórna to kolejny etap nieleczonego schorzenia, który trwa zazwyczaj od 9 do 15 tygodnia od zakażenia. W tym okresie objawy kiły u mężczyzn są już dużo bardziej charakterystyczne. Na ciele (zwłaszcza stopach, dłoniach i głowie) pojawia się zakaźna wysypka, która nosi nazwę osutki kiłowej. Wysypka tego typu występuje w postaci różowych lub czerwonych grudek, plamek i narośli. Co warte podkreślenia – u niektórych mężczyzn może mieć słabe nasilenie (przez co jej widoczność jest stosunkowo niewielka).

Dodatkowe objawy kiły u mężczyzn w tym okresie to tak zwane kłykciny płaskie, czyli ropiejące zmiany pojawiające się w okolicach odbytu, worka mosznowego oraz na wewnętrznej części ud. Nie do rzadkości należą też sytuacje, w których zakażony mężczyzna zaczyna odczuwać objawy uogólnione, takie jak gorączka, ból gardła, osłabienie, ból głowy i spadek masy ciała. Nieleczona na tym etapie choroba przechodzi w kiłę późną lub utajnioną. Ta druga jest szczególnie niebezpieczna, gdyż nie daje żadnych objawów, a sieje w organizmie ogromne spustoszenie.

Kiła późna

Kiła późna pojawia się po dwóch latach od zakażenia. Jednak – co warte podkreślenia – może ona wystąpić nawet do 30 lat od zarażenia. Jest to szczególnie niebezpieczna postać choroby, gdyż odpowiedzialna za nią bakteria zaczyna atakować i upośledzać narządy wewnętrzne.

Bakterie kiły rozprzestrzeniające się po całym organizmie wywołują w tym okresie wiele nieprzyjemnych objawów:

  • ze strony układu nerwowego  (na przykład zmiany neurologiczne, zapalenie opon mózgowych, zmiany osobowości, udar mózgu),
  • ze strony układu krążenia (między innymi zapalenie mięśnia sercowego, tętniak aorty, zapalenie tętnic mózgu),
  • ze strony skóry (wszelkiego rodzaju guzy i wrzody, które są umiejscowione na twarzy i podudziach).

W okresie kiły późnej zarażeni mężczyźni cierpią na silne bóle głowy, sztywność karku, wymioty, obniżenie napięcia mięśni, zanik czucia, upośledzenie pracy zwieraczy, depresję, zaniki pamięci, nadmierne pobudzenie, a nawet schizofrenię. Okres kiły późnej może trwać nawet kilkadziesiąt lat i doprowadzić do ślepoty, upośledzeń psychicznych i śmierci.

Objawy kiły u mężczyzn mogą być bardzo zróżnicowane – w zależności od konkretnego przypadku. Jednak przy pojawieniu się jakichkolwiek niepokojących objawów nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Wczesna diagnoza daje szansę na całkowite wyleczenie.

2 KOMENTARZE

  1. Mógłbyś to jakoś delikatniej napisać, a nie jak chłop z lasu! Podpowiadam: Objawy kiły są na miejscach intymnych oraz w okolicach genitaliów. Tak to można sformułować i nikt nie będzie oceniał Cię jako gbura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here