Leczenie kiły

2
669
penicylina w leczeniu kiły

Kiła to choroba weneryczna, która występuje na całym świecie. Do zakażenia kiłą dochodzi zarówno u młodzieży, jak i u osób dorosłych. Trzeba wówczas podjąć właściwe leczenie. Konieczne w tym celu jest zastosowanie odpowiednich środków, dostosowanych do jej etapu oraz intensywności występowania objawów. Jak leczyć kiłę? Przede wszystkim wykorzystuje się do tego celu odpowiednie antybiotyki.

Penicyylina w leczeniu kiły

W leczeniu kiły stosuje się najczęściej penicylinę. Jest ona podawana dożylnie lub domięśniowo. Jeśli chodzi o takie schorzenie, jak kiła leczenie powinno być dostosowane do fazy jej rozwoju. W fazie pierwotnej (czyli takiej, która występuje do 3-4 miesiąca od zakażenia), podaje się głównie penicylinę prokainową, w sposób domięśniowy. Zwykle tego typu antybiotyk podaje się przez okres około 3 tygodni. Posiada on stosunkowo długi okres działania. Nie trzeba go zatem osobie chorej podawać zbyt często. Wystarczy 1 dawka na dobę.

W fazie wtórnej, która charakteryzuje się m.in. takimi objawami, jak czerwona wysypka zlokalizowana na głowie, dłoniach lub na stopach, również podawana jest penicylina prokainowa. Okres aplikacji zostaje jednak już w takim przypadku wydłużony do 1 miesiąca i tego typu antybiotyk podaje się również z większą częstotliwością.

Zamiennie w stosunku do penicyliny prokainowej aplikowana może być również penicylina beznatynowa. Ze względu na dużą ilość składników leczących, wystarczy, że będzie ona podawana raz na 4 dni. W całym okresie leczenia kiły wtórnej taką odmianę penicyliny podaje się tylko 9 razy. Są to iniekcje domięśniowe, podobnie jak to jest w przypadku penicyliny prokainowej.

Kiła późna to zwykle rezultat braku leczenia wczesnej lub wtórnej odmiany tego schorzenia, a także zastosowania nieodpowiednich metod leczenia lub nieprawidłowych dawek leków. W przypadku kiły późnej podaje się penicylinę prokainową albo krystaliczną. Jeśli aplikowana jest ta druga odmiana penicyliny, konieczne staje się zastosowanie leczenia szpitalnego. Penicylina krystaliczna podawana jest dożylnie do 4 razy na dobę, przez 2 tygodnie. Po wyjściu osoby chorej ze szpitala, kontynuowane jest leczenie kiły z wykorzystaniem penicyliny prokainowej, które trwa od 2 do 3 tygodni.

Inne antybiotyki a kiła

Niektóre osoby są uczulone na penicylinę. Stosowanie jej w takim przypadku może mieć poważne konsekwencje dla organizmu. Na szczęście istnieje alternatywa dla tego antybiotyku w postaci takich leków, jak erytromycyna, tetracyklina, oksytetracyklina oraz chloromycetyna. Można je stosować osobno, ale dobre efekty daje również aplikowanie tych antybiotyków w różnej konfiguracji, jeśli chodzi o dawki.

Takie antybiotyki niestety mają działanie do kilku razy słabsze od penicyliny, stąd też muszą być aplikowane w większych dawkach. Również ich wchłanianie jest słabsze przez jelita, stąd też mogą się pojawić skutki uboczne stosowania takich antybiotyków ze strony układu pokarmowego. Przed rozpoczęciem stosowania konkretnej odmiany leku należy skonsultować się z lekarzem. Dzięki temu taki antybiotyk będzie skuteczny i leczenie kiły nie ulegnie znacznemu wydłużeniu.

Odpowiednio szybko podjęte leczenie antybiotykowe jest w stanie zlikwidować kiłę bez większych konsekwencji dla organizmu. Dlatego nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. W przypadku kiły wczesnej leczenie jest skuteczne prawie w 100% przypadków, wtórnej – 80% przypadków, a późnej – już o wiele mniejsze. Dodatkowo w kile późnej dochodzi do nieodwracalnych zmian w organizmie, obejmujących narządy wewnętrzne.

2 KOMENTARZE

  1. Leczenie kiły zawsze powinno się stosować tak, jak każe lekarz. Ja rozumiem, że to jest wstydliwa choroba, jak każda weneryczna, ale nie ma się co spinać, bo każdy wenerolog widział takie rzeczy, że nie będzie to dla niego żadne wydarzenie. A przynajmniej szybko będzie się można pozbyć objawów.

  2. Tylko, że lekarz lekarzowi nierówny. W Gdańsku leczenie kiły najlepiej powierzyć doktorowi Michajłowskiemu, który przyjmuje niedaleko Akademii Medycznej. Do niego przysyłają pacjentów z całej Polski, więc ma prawdziwe doświadczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here