Kiła w ciąży

2
614
kiła w ciąży

Kiła w ciąży – zwłaszcza ta niezdiagnozowana i nieleczona – jest bardzo niebezpieczna, gdyż może spowodować nie tylko wady rozwojowe płodu, ale także jego obumarcie. A problem jest poważny, gdyż Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego podał, iż w 2016 roku na świat przyszło szesnaściorga noworodków, u których zdiagnozowano kiłę wrodzoną. To bardzo duża ilość – tym bardziej, iż badania na obecność kiły przeprowadzane w okresie ciąży są obowiązkowe i bezpłatne. A mimo to problem nie znika. Dlatego warto tutaj podkreślić, iż należy wykonywać w ciąży odpowiednie badania, gdyż wcześnie zdiagnozowana kiła może być z powodzeniem leczona.

Kiła a ciąża

Każda kobieta będąca w ciąży ma dwukrotnie przeprowadzane badania na obecność bakterii kiły – w 9-10 tygodniu, a następnie około 35 tygodnia. Ma to bardzo duże znaczenie, gdyż choroba wykryta do 5 miesiąca może być skutecznie leczona antybiotykami, co pozwala uniknąć zakażenia płodu. Kiła wykryta po 5 miesiącu może uszkodzić płód lub spowodować jego śmierć.

Konieczność wykonania dwukrotnych prób wynika z tego, iż dziecko może zarazić się na dwa sposoby:

  • przez łożysko, jeszcze w łonie matki (wtedy jest to kiła wrodzona),
  • przez kanał rodny, podczas porodu (w tym przypadku jest to kiła nabyta).

Samo badanie jest wykonywane testem WR (zwanym też próbą Wassermanna), który na podstawie wyników krwi określa ewentualną obecność bakterii.

Kiła podczas ciąży – objawy

Kiła podczas ciąży objawia się bardzo podobnie, jak w przypadku kobiet, które nie spodziewają się potomstwa.

Jej symptomy można podzielić na kilka etapów:

  • kiła pierwotna (występująca po około 3 tygodniach od zarażenia) objawia się bezbolesnym owrzodzeniem na narządach płciowych lub w jamie ustnej, które ustępuje po kilku tygodniach,
  • kiła wtórna (występująca od 9 do 15 tygodnia od zakażenia) charakteryzuje się zakaźną wysypką (najczęściej na dłoniach, stopach i głowie), kłykcinami, gorączką, bólem gardła, migrenami, brakiem apetytu, a w niektórych przypadkach także zapaleniem opon mózgowych.

Brak wykrycia i podjęcia leczenia kiły na tym etapie powoduje, iż przechodzi ona w kiłę utajoną, która nie daje objawów, a następnie w kiłę późną, która upośledza niemal wszystkie narządy.

Leczenie kiły w ciąży

Leczenie kiły w ciąży może nastąpić na każdym etapie jej rozwoju – pierwotnej, wtórnej, utajonej bądź późnej. Najbezpieczniejszym okresem na leczenie kiły w ciąży jest 20-24 tydzień.

Zasady leczenia są zawsze takie same i polegają na podaniu określonej dawki antybiotyku. W większości przypadków kobiecie przez 20 dni aplikowana jest penicylina, która nie szkodzi ani jej ani jej nienarodzonemu dziecku.

W przypadku wykrycia kiły u noworodka, jest on także leczony antybiotykiem (najczęściej penicyliną krystaliczną). Leczeniu poddane jest każde dziecko, u którego matki wykryto bakterie kiły.

Kiła podczas ciąży jest bardzo groźna dla płodu – i to bez względu na to, czy kobieta zaraziła się jeszcze przed zajściem w ciążę czy już będąc w stanie błogosławionym. Dziecko zarażone kiłą ma niewielkie szanse na przeżycie, a nawet jeżeli się to uda, to powikłania są bardzo niebezpieczne (i to na tyle, iż jego normalne funkcjonowanie jest niemal niemożliwe). Dzieci rodzące się z kiłą wrodzoną cierpią na wypukłe kości czołowe, deformację kości, zmiany zapalne w kościach i chrząstkach, powiększoną śledzioną i wątrobę, anemię, żółtaczkę, bezwład kończyn dolnych i przykurcz kończyn górnych. Zmiany w malutkim organizmie są zazwyczaj bardzo duże i w większości przypadków nieodwracalne. Kiła nabyta jest u noworodków równie niebezpieczna i przebiega w taki sam sposób, jak u osób dorosłych.

Każda kobieta, będąc w ciąży, musi wykonać test na obecność bakterii kiły. Nie wolno uchylać się od tego obowiązku, gdyż skutki takiego postępowania mogą być bardzo tragiczne.

2 KOMENTARZE

  1. To jest trochę mylące. Bo z jednej strony kiła w ciąży kojarzy się jednoznacznie, ale prawda jest taka, że 99% przypadków kiły w ciąży, to są zakażenia, które miały miejsce przed zajściem w ciążę. A nie tak, że podczas ciąży kobieta się zaraża, bo większość tak myśli i traktuje nas jak jakieś chore lafiryndy.

  2. Tak czy tak kiła w ciąży to jest megasyf i jak ktoś ma w ogóle jakąś chorobę weneryczną podczas ciąży to niech się nie dziwi, że jest traktowany jak patola, bo dokładnie na to zasłużyłaś! Każdy jest kowalem swojego losu i wie dokładnie co powinien zrobić żeby się nie zarazić żadną chorobą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here