Kiła u mężczyzn

2
27357
kiła u mężczyzn

Kiła kojarzy nam się z chorobą, dręczącą ludność przed wiekami. Statystyki wskazują jednak, że obecnie mamy jej nawrót. Lekarze mają jednak skuteczną broń w walce z tą chorobą, mianowicie skuteczne leki, jednak kiły nigdy nie wolno lekceważyć. Choroba potrafi szybko postępować i przy braku odpowiedniego leczenia sieje spustoszenie w organizmie, prowadząc w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Kiła – jak można się zarazić?

Do zarażenia kiłą dochodzi poprzez kontakt seksualny – może to być stosunek, w którym dochodzi do penetracji pochwowej lub analnej, jednak możliwe jest także zakażenie poprzez seks oralny. Rzadkim przypadkiem jest zarażenie się poprzez pocałunek z osobą, u której zmiany spowodowane kiłą rozwinęły się w jamie ustnej. Krętki blade, które wywołują chorobę nie są w stanie przetrwać poza organizmem człowieka, przez co ryzyko zarażenia inną drogą jest właściwie bliskie zeru.

Do zakażenia dochodzi w ciągu 24 godzin od kontaktu z chorym, jednak pierwsze objawy kiły nie pojawiają się od razu, zwykle występują w ciągu 2 tygodni do nawet 3 miesięcy od zakażenia. Zakażenie dzielone jest na dwie fazy – kiłę wczesną i kiłę późną. Kiła wczesna, trwająca przez pierwsze 2 lata od zakażenia, podzielona jest na fazę kiły pierwotnej i wtórnej.

Kiła u mężczyzn – objawy

Choroba nie daje od razu objawów, które wskazują typowo na nią, dlatego diagnostyka jest utrudniona. Bardziej widoczne objawy daje kiła u mężczyzny – w okolicy, w której bakterie krętka bladego wniknęły do organizmu, pojawia się niewielki guzek lub grudka, nie dająca żadnych innych, bolesnych objawów, nie ma z niej wysięku. Zazwyczaj występuje ona w okolicy intymnej, ponieważ to drogą płciową dochodzi do zakażenia – grudka u mężczyzn umiejscowiona jest na prąciu lub przy jego podstawie, może również pojawiać się w okolicy odbytu. W tym czasie można zaobserwować nieznaczne powiększenie węzłów chłonnych czy gorączkę.

Kiła na prąciu po pewnym czasie powoduje przeistoczenie niebolesnej grudki na zmianę pierwotną – prościej mówiąc, grudka która była do tej pory niebolesna, zaczyna przypominać wrzód, z którego sączy się wydzielina, pojawiają się również strupy.

Kiła na prąciu(zdjęcia pochodzą ze strony drwenerolog.pl)

Kiła wtórna

Po upływie 9-15 tygodni od chwili zarażenia kiłą, choroba przechodzi w fazę kiły wtórnej. W tym czasie owrzodzenie znika, co sprawia pozory ustępowania schorzenia. Okolice skóry rąk, głowy, czy błony śluzowe mogą pokrywać się wysypką w kolorze różowym, nazywaną osutki kiłowe. Zwykle wysypka jest blada, może zostać nawet niezauważona i towarzyszą jej objawy wskazujące na infekcję – apatia, brak apetytu, gorączka czy powiększenie węzłów chłonnych.

Właśnie w tym etapie choroba koniecznie powinna zostać odpowiednio leczona, inaczej będzie przechodziła w fazę późną, która może zostać utajona na dłuższy czas, dając objawy po latach. Wtedy atakuje układ nerwowy, krwionośny, powoduje tzw. kilaki, czyli bolesne, szpecące wrzody powstające na skórze i kościach. Warto wspomnieć, że objawy kiły u mężczyzn nie zawsze są takie same, zależy to od organizmu i jego odporności, Bywa, że są one niezauważone lub wręcz bagatelizowane, ponieważ kiła w początkowej fazie może przebiegać wyjątkowo łagodnie.

Kiła – sposób leczenia

Do wyleczenia kiły niezbędna jest odpowiednia diagnostyka i dobranie skutecznego sposobu leczenia zakażenia. Podstawowymi środkami farmakologicznymi są antybiotyki z grupy penicyliny. W przypadku niepowodzenia w leczeniu można zastosować także tetracyklinę czy doksycyklinę. Wiele zależy od stopnia nasilenia choroby, ale nie ma innych metod na wyleczenie schorzenia. Warto pamiętać o tym, że kiła powoduje duże spustoszenie w organizmie i nie da się cofnąć zmian, które wywołała nawet przy najnowszych metodach leczenia.

2 KOMENTARZE

  1. Kiła u mężczyzn zdarza się tak samo często jak u kobiet. Wiadomo, że jest tak, ale często słyszę, że kiła to choroba mężczyzn i tym podobne bajeczki. A niby od kogo mężczyźni się zarażają? Bo jakoś trudno uwierzyć, że wszyscy chorzy to homoseksualiści.

  2. A właściwie to niby dlaczego? Jak jedna prostytutka zarazi 30 facetów to kiła u mężczyzn będzie występować tak samo często jak u kobiet? Jakoś takie przybytki są tworzone głównie dla panów, więc prosta statystyka podaje, że to mężczyźni będą częściej chorować niż kobiety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here