Kiła jamy ustnej

2
1845
kiła jamy ustnej

Okazuje się, że kiła jest trzecią w kolejności chorobą weneryczną, biorąc pod uwagę liczbę zachorowań na schorzenia, które są przenoszone drogą płciową. Wprawdzie na przestrzeni ostatnich lat zmieniło się sporo w zakresie higieny i bezpieczeństwa stosunków płciowych, to wciąż pojawia się wiele zachorowań na kiłę, również wśród osób, które żyją na co dzień w dobrych warunkach.

Jakie obszary ciała może zaatakować kiła?

Co ciekawe, bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że kiła jako choroba weneryczna może zaatakować nie tylko narządy płciowe. Okazuje się bowiem, że do zakażenia kiłą często dochodzi również w obrębie jamy ustnej. Kiła jamy ustnej to zjawisko bardzo nieprzyjemne. Osoby, które dotknęła kiła na języku, zostają oszpecone, a ponadto znacznemu pogorszeniu ulega ich jakość życia. Doznają bowiem nieprzyjemnych doznań w czasie tak podstawowych czynności, jak jedzenie, picie czy mówienie.

Kiła w jamie ustnej – jak ją rozpoznać?

Kiła jamy ustnej objawia się przede wszystkim występowaniem charakterystycznych dla tej choroby owrzodzeń, które zlokalizowane są na ogół na wargach i na błonie śluzowej w przednim odcinku jamy ustnej. Nie są to wprawdzie owrzodzenia bolesne, ale sprawiają osobie nimi dotkniętej spory dyskomfort.

Jak wygląda badanie na kiłę (syfilis)?

Typowe dla kiły owrzodzenia mają najczęściej okrągły kształt, gładkie brzegi i pokryte są na ogół wydzieliną surowiczą. Ponadto inne charakterystyczne dla kiły jamy ustnej objawy to powiększenie węzłów chłonnych. Kiła, a więc syfilis w ustach jest jednym  pierwszych objawów zakażenia krętkiem bladym. Owrzodzenia typowe dla kiły w jamie ustnej mogą jednak pojawić się również i później.

Zobacz też: Badanie na kiłę – Test PCR w domu

Jak uniknąć zakażenia kiłą jamy ustnej?

Kiła jamy ustnej jest schorzeniem, któremu można na szczęście zapobiec, stosując się do określonych zasad. Przede wszystkim, aby zapobiec syfilisowi w jamie ustnej trzeba unikać przygodnych i niebezpiecznych kontaktów seksualnych oraz zadbać o odpowiedni poziom higieny na co dzień. Warto bowiem pamiętać o tym, że do zakażenia kiłą równie dobrze może dojść w czasie seksu oralnego.

Jeśli jest wiadomo, że dana osoba choruje na kiłę, nie wolno się z nią całować, zwłaszcza, gdy widoczne są objawy typowe dla kiły, takie jak owrzodzenia zlokalizowane w jamie ustnej i na języku. W takiej sytuacji nie warto ryzykować, bo skutki nieodpowiedzialnego zachowania mogą być bardzo nieprzyjemne. Do zakażenia kiłą jamy ustnej dochodzi bardzo często już przy pierwszym kontakcie z chorym.

Ponadto zdarza się niekiedy, że owrzodzenia jamy ustnej pojawiają się dopiero po kilku czy kilkunastu latach w ramach kiły późnej. Dlatego wiele osób, które są dotknięte kiłą, nie wiedzą o tym i nie kojarzą widocznych zmian w jamie ustnej z tą chorobą weneryczną.

Jak leczy się kiłę jamy ustnej?

Podczas leczenia kiły jamy ustnej stosowane są w zasadzie takie same środki leczenia farmakologicznego, jak w przypadku kiły, która zaatakowała jedynie narządy płciowe. Są to przede wszystkim antybiotyki, które podawane są domięśniowo. Wśród nich od lat zdecydowanie najpopularniejsza jest penicylina. Niektóre osoby są jednak na penicylinę uczulone. W ich przypadku stosowane są alternatywne antybiotyki między innymi erytromycyna, doksycyklina czy tetracyklina.

Po zakończeniu terapii farmakologicznej, pacjent obowiązkowo poddawany jest kontroli. Trzeba bowiem pamiętać, że kiła to choroba bardzo niebezpieczna, której w żadnym wypadku nie powinno się lekceważyć i bagatelizować.

2 KOMENTARZE

  1. Czy ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości w jaki sposób można zachorować na kiłę jamy ustnej? Chyba nie. Ale czy to oznacza, że lekarze powinni się z takich rzeczy śmiać? A niestety w Gdyni to w miarę norma, wenerolodzy sobie żartują na korytarzach, nie sprawdzając wcześniej czy żaden pacjent tego nie słyszy. Żenada kompletna.

  2. Tak, ja mam wątpliwości i to duże. Bo kiła jamy ustnej często powstaje w wyniku kontaktu z np. kubkiem chorego na kiłę. Właśnie tak ja się zaraziłem, a nie jestem gejem i nikomu nic z tych rzeczy nigdy nie robiłem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here