Jak można zarazić się kiłą

2
1207
brak zabezpieczenia przyczyną kiły

Kiła to jedna z najbardziej znanych chorób wenerycznych. Spowodowane krętkiem bladym (Treponema pallidum) ogólnoustrojowe zakażenie przez wiele lat uznawane było za schorzenie wstydliwe i w związku z tym nieleczone. Fakt ten spowodowany był m.in. zwiększoną zachorowalnością wśród osób lekkich obyczajów oraz homoseksualistów. Aktualnie profil osób chorych jest podobny, jednak coraz częściej zdarza się, że kiłą zakażają się osoby z tzw. wyższych sfer.

Kiła – zakażenie wielonarządowe

Zgodnie z najnowszymi danymi statystycznymi, kiła to choroba występująca nadal, jednak w mniejszym odsetku niż miało to miejsce jeszcze kilkadziesiąt lat temu (m.in. w czasach rewolucji seksualnej).

Kiła jest chorobą o bogatej symptomatologii klinicznej. Krętek blady w czasie swojego bytowania w organizmie ludzkim ma możliwość zajęcia prawie każdego narządu i tkanki, dlatego też nie ogranicza się on wyłącznie do okolic intymnych. W dzisiejszych czasach coraz rzadziej spotykanymi odmianami są kiła układu nerwowego oraz kiła kości, niemniej lekarze wenerolodzy nadal zajmują się terapią osób cierpiących z tego powodu.

Kiła – jak można się zarazić?

Przez wiele lat powszechnie uważano, że kiła jest chorobą przenoszoną wyłącznie drogą kontaktów płciowych. Przeprowadzone badania retrospektywne wykazały, że za drogę zakażenia uznać można również transfuzję krwi od osoby chorej (lub będącej zakażoną bez objawów klinicznych), a także wniknięcie krętków podczas badania ginekologicznego bez odpowiednich środków ochrony osobistej. W literaturze opisywane są również przypadki zakażenia wertykalnego tj. od chorej matki na płód (przyczyna tzw. kiły wrodzonej).

Krętek blady to bakteria bardzo wrażliwa na wiele czynników fizycznych i chemicznych. Poza organizmem ludzkim ginie on bardzo szybko, dlatego też zarażenie poprzez przedmioty jest kazuistyką.

Za najczęstsze wrota zakażenia uznać można błonę śluzową oraz uszkodzoną skórę okolic intymnych. Występujące na ich powierzchni mikrouszkodzenia stanowią idealne środowisko dla Treponema pallidum. Zgodnie z najnowszą wiedzą, zakażenie związane jest nie tylko z uszkodzeniami ciała osoby potencjalnie zagrożonej, ale również okresem choroby osoby zakażonej. Nasilona posocznica krętkowa (aktywność krętków w organizmie, szczególnie we krwi), a także ilość ognisk infekcji, współmiernie decydują o ryzyku zakażenia.

Ze względu na drogę nabycia zakażenia, kiłę podzielić można na kiłę wrodzoną oraz nabytą. W każdym z typów wyróżniamy ponadto kilka podtypów będących etapami wędrówki krętka w organizmie.

Kiła – jak się zarazić, a właściwie jak tego nie dokonać?

Aktualnie, oprócz stosowania prezerwatyw, a także wstrzemięźliwości seksualnej, nie istnieje żadna skuteczna metoda ochrony. Zgodnie z badaniami epidemiologicznymi uważa się, że na zakażenie w równym stopniu narażeni są zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Fakt ten spowodowany jest zmianą obyczajowości, która nastąpiła w Polsce w ostatnich 30 latach.

Osoby zajmujące się prostytucją, a także posiadające wielu partnerów seksualnych obarczone są ryzykiem nieporównywalnie większym w stosunku do osób pozostających w stałych związkach monogamicznych.

Prawidłowa higiena okolic intymnych oraz unikanie widocznych uszkodzeń w minimalnym stopniu zmniejsza ryzyko zakażenia. Wysoka liczba zakażeń związana jest również z częstym brakiem objawów klinicznych w pierwszych latach przebiegu choroby- osoby chore często również nie zdają sobie sprawy, że są zakażone. Dzięki wysokiej skuteczności leków z grupy penicylin, wyleczenie zakażenia jest jednak w dzisiejszych czasach możliwe.

2 KOMENTARZE

  1. Wbrew pozorom jest też trochę tak, że kiłą można zarazić się w taki sposób, że siądzie się gdzieś na klopie, który był wcześniej okupowany, przez jakąś małpę, która ma kiłę lub inne choroby weneryczne. Bo są i tacy, którzy mają po kilka jednocześnie.

  2. Jak ja się dowiedziałem, że to kiła zakażenie było już tak rozwinięte, że praktycznie nie było sensu zaczynać leczenia niczym innym jak najsilniejszymi lekami. Lekarz się nie pitolił i sam przyznał, że od razu przepisał tak mocne leki, które zazwyczaj przepisuje na sam koniec jeśli wszystkie poprzednie jeszcze nie działają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here