Etapy rozwoju kiły

2
1485
etapy rozwoju kiły

Według Światowej Organizacji Zdrowia każdego roku notuje się 10-12 milionów zachorowań na kiłę – i co gorsza liczba ta systematycznie rośnie. W grupie ryzyka są przede wszystkim ludzie młodzi, którzy plasują się w przedziale wiekowym od 20 do 39 lat. Nie oznacza to jednak, iż inne osoby nie są narażone na zachorowanie. Tak naprawdę kiła może dotknąć niemal każdego

Kiła to bardzo podstępna choroba, której objawy – zwłaszcza te początkowe – bywają niecharakterystyczne i trudne do zdiagnozowania. Niebezpieczeństwo tej choroby polega na tym, iż może ona rozwijać się nawet kilkadziesiąt lat – pustosząc organizm, a w konsekwencji często prowadząc do śmierci. Kiła posiada kilka faz rozwoju, z których każda charakteryzuje się innymi objawami.

Kiła pierwotna

Kiła pierwotna to pierwszy etap rozwoju choroby, który występuje zazwyczaj po około trzech tygodniach od zarażenia (chociaż nie jest to normą). W tym okresie pojawiają się pierwsze objawy choroby, które jednakże – co warto podkreślić – mogą zostać zlekceważone. W okolicach narządów płciowych (pochwy u kobiet i prącia u mężczyzn) bądź jamy ustnej, pojawia się niewielkie owrzodzenie, które nie boli i znika samoistnie po kilku tygodniach. A kiła  – zwana na tym etapie pierwszorzędową – przechodzi w dalszy etap rozwoju.

Kiła wtórna

Kiła wtórna to etap rozwoju choroby, który trwa od dziewiątego tygodnia do dwóch lat. Jest to tak zwana kiła drugorzędowa, a jej cechą charakterystyczną jest mnogość objawów klinicznych. W okresie kiły drugorzędowej na ciele osoby zarażonej pojawia się tak zwana osutka kiłowa – czyli wysypka zakaźna, która przybiera postać plamek i grudek. Czerwone lub różowe wykwity występują najczęściej na dłoniach, stopach i głowie. W dalszym okresie rozwoju zaczynają się też pojawiać w pachwinach. Z czasem osutka znika, lecz może nawracać przez okres dwóch – trzech lat.

Wykwitom skórnym często towarzyszą dodatkowe dolegliwości, takie jak:

  • łysienie,
  • przebarwienia na skórze szyi,
  • kłykciny,
  • zapalenie tęczówki, nerwu wzrokowego lub siatkówki,
  • niebolesne nadżerki, które najczęściej występują na błonie śluzowej jamy ustnej i języka, migdałkach lub strunkach głosowych.

Dodatkowo kiła drugorzędowa często charakteryzuje się niewielką gorączką, powiększeniem węzłów chłonnych, migrenami, bólami stawów i ogólnym osłabieniem. I o ile kiła pierwotna może nie zostać zdiagnozowana (gdyż objawy nie są charakterystyczne), to w przypadku kiły drugorzędowej zazwyczaj nie ma już takich problemów. Jednak nie wszyscy poddają się leczeniu. Wtedy ten etap choroby przechodzi w kiłę późną lub przybiera postać kiły utajnionej. Ta druga opcja jest bardzo niebezpieczna, gdyż kiła nie daje żadnych objawów klinicznych, a jednocześnie sieje spustoszenie w ludzkim organizmie.

Kiła późna

Kiła późna to ostania – i jednocześnie najgroźniejsza – postać choroby. Zazwyczaj występuje po dwóch latach od zakażenia, ale jej rozwój może trwać nawet przez kilkadziesiąt lat. W okresie kiły późnej bakteria atakuje narządy wewnętrzne i w widoczny sposób je upośledza. Osoba zakażona zaczyna odczuwać dolegliwości ze strony układu nerwowego (między innymi zmiany neurologiczne, udar mózgu, zapalenie opon mózgowych czy zmiany osobowości) i sercowo – naczyniowego (kilaki lub zapalenie mięśnia sercowego, tętniak aorty bądź zapalenie tętnic).

Kiła późna charakteryzuje się silnymi migrenami, wymiotami, zanikami czucia, porażeniem nerwów czaszkowych, utratą wzroku, nadmiernym pobudzeniem, depresją, zanikiem pamięci, zaburzeniami świadomości, a nawet schizofrenią. Na tym etapie kiła może doprowadzić do śmierci.

Niezdiagnozowana i nieleczona kiła może być bardzo tragiczna w skutkach. Dlatego już pierwsze niepokojące objawy – jeszcze na etapie kiły pierwotnej – powinny skłonić do wizyty u specjalisty. Podjęcie leczenia na wczesnym etapie choroby daje szansę na całkowite wyleczenie.

2 KOMENTARZE

  1. Kiła może wrócić po wielu latach i to w momencie kiedy człowiek najmniej się tego spodziewa. W gruncie rzeczy nie ma na to praktycznie żadnej reguły. W wielu przypadkach nie ma opcji. Objawy kiły pojawiają się nie wiadomo dlaczego i nie wiadomo kiedy. Nic nie zrobisz.

    • Masz rację i nie masz. Bo racja, że objawy kiły pojawią się nie wiadomo kiedy, ale kiła wtórna nie zdarza się bez przyczyny. Z powietrza się nie zarazisz, więc albo wcześniej już miałeś objawy kiły, albo wiesz dokładnie w jakich okolicznościach się zaraziłeś choróbskiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here