Diagnostyka kiły

2
1521
diagnostyka kiły

Kiła setki lat temu zbierała swoje śmiertelne żniwo praktycznie na całym świecie. W obecnych czasach nie jest już tak dużym zagrożeniem, jednak wciąż występują przypadki zachorowań w Afryce i Azji, a także coraz częściej – w Europie. Kluczem do wykrycia choroby jest jej wczesne zdiagnozowanie. Jak to zrobić?

Kiła – sprawdź, czy chorujesz

Podstawa zweryfikowania, czy jest się chorym na syfilis, jest dokładne przeanalizowanie możliwości zakażenia. Jeśli jest się w stałym związku od lat, partnerzy nie zdradzają siebie nawzajem – wówczas ryzyko kiły jest nikłe. Obawiać się zakażenia powinny szczególnie osoby, które mają za sobą epizody seksu bez zabezpieczenia z przypadkowymi partnerami. Chodzi tu o wszelkie formy stosunków – również analnego i oralnego, a nawet zwykłe pocałunki, jeśli nastąpiły z osobą, u której wystąpiły zmiany kiłowe w jamie ustnej.

Podstawowym kryterium wybrania się do lekarza jest podejrzenie u siebie kiły. Około 3 dni po zakażeniu pojawiają się niebolesne owrzodzenia w okolicach narządów rodnych, na języku, wargach, innych częściach ciała. Jeśli zaobserwujemy u siebie niepokojące zmiany – wybierzmy się szybko do lekarza!

Kilka tygodni po zakażeniu pojawia się wysypka, gorączka, bóle głowy, gardła – one również wymagają pilnej konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu. Nie wolno tych objawów bagatelizować, nawet gdy po około roku choroba wejdzie w fazę utajoną – nie jest wtedy nadal wyleczona.

Kiła – diagnostyka

Lekarz, któremu pokażemy pierwsze objawy skórne syfilisu, powinien natychmiast skierować nas na badanie kiły. Objawy te są bowiem dość niespecyficzne, i jeśli nie stwierdzi się z jakim drobnoustrojem mamy do czynienia, trudno jest postawić jednoznaczną diagnozę. Diagnostyka kiły polega na stwierdzeniu obecności bakterii – krętka bladego – w wyciekach z pierwotnych owrzodzeń. Wykonuje się odczyny serologiczne na daną bakterię – swoiste lub nieswoiste.

Zamów badanie na kiłę: https://drwenerolog.pl/produkt/test-na-kile/

Większość lekarzy rozpoczyna diagnostykę od testu nieswoistego (niekrętkowego) i dopiero w przypadku wyniku dodatniego potwierdza się przypuszczenia testami swoistymi (krętkowymi). Na szczęście testy na kiłę są bardzo wyraziste i pozwalają w krótkim czasie uzyskać jednoznaczną odpowiedź na pytanie z jaką choroba mamy do czynienia. To bardzo ważne dla dalszego postępowania – im wcześniej wykryje się kiłę, tym szybciej i skuteczniej może ona zostać wyleczona bez wystąpienia powikłań.

Testy na kiłę

Najtańsze testy na kiłę to testy nieswoiste, np. test Wassremana, dlatego też wykonuje się je jako pierwsze. Wykorzystywana w nich jest kardiopilina, która reaguje z przeciwciałami osób chorych na kiłę. Niestety nie są zbyt klarowne, ponieważ podobny pozytywny wynik daje u osób chorych na grypę czy mononukleozę. Tak naprawdę dermatolog badający pacjenta pod kątem syfilisu ma do dyspozycji różne testy i wykonanie konkretnego z nich zależy między innymi od potencjalnego czasu, jaki mógł upłynąć od infekcji.

Test Wassermana był najpopularniejszym z testów nieswoistych na kiłę, jednak został w 1976 roku wycofany ze względu na to, że dawał zbyt niejednoznaczne wyniki (wykrywał obecność kardiopiliny, a nie krętka bladego). W niektórych przypadkach wciąż stosuje się go w celu wykrycia przeciwciał na kiłę, głównie ze względu na jego niską cenę i stosunkowo łatwą dostępność. Obecnie metody diagnostyki kiły są coraz bardziej nowoczesne i pozwalają szybko i bezbłędnie wykryć obecność przeciwciał krętka bladego we krwi osoby chorej. Dziś kiła jest dość szybko wykrywana ze względu na doskonale rozwiniętą diagnostykę.

2 KOMENTARZE

  1. To prawda, ale taki test na kiłę nie daje 100% pewności. To znaczy jest tak, że jak napiszą ci, że masz kiłę, to na pewno ją masz. Ale diagnostyka kiły może być nie do końca trafna i wtedy może być tak, że test dał wynik negatywny, a jednak kiłę masz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here