Co to jest kiła?

2
981
syfilis

Choć wiele osób spotkało się z pojęciem kiły, często nie wiedzą co się pod nim dokładnie kryje. Co to jest kiła (zwana również syfilisem)? To choroba weneryczna wywoływana przez bakterie krętka bladego, która rozprzestrzenia się głównie przez kontakt płciowy (także analny i oralny), ale również przez dotknięcie zainfekowanej krętkiem skóry innej osoby. Oprócz tego, do zachorowania na syfilis dojść może w trakcie porodu. Takie sytuacje zdarzają się, gdy matka dziecka w porę nie wykona odpowiednich badań i nie wdroży leczenia na kiłę.

Kogo dotyka kiła?

Kiła to schorzenie, które może dotknąć praktycznie każdą osobę, aczkolwiek największa ilość osób, które na nią zapada, znajduje się w wieku od 20. do 39. roku życia. Co roku kiła dosięga 10 mln osób, a najwięcej przypadków zachorowań odnotowuje się w Europie Wschodniej oraz w Azji Środkowej.

Jeśli chodzi o grupy ryzyka zachorowania na kiłę, wyróżnia się wśród nich nie tylko grupy osób prowadzących rozwiązły tryb życia, ale również narkomanów, osoby żyjące w nieodpowiednich warunkach higienicznych oraz nieposiadające właściwej opieki medycznej. Wiele osób uświadamia sobie co to jest syfilis i z czym się wiąże dopiero w trakcie zachorowania. Dlatego tak niezwykle ważna jest edukacja na temat kiły, która pozwala na wczesne wykrycie jej objawów i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Jak rozpoznać kiłę

Objawy kiły różnią się między sobą w zależności od stadium schorzenia. W pierwotnej fazie kiły mamy do czynienia z pojawieniem się owrzodzenia okolic pochwy i penisa, ale również odbytu, ust czy gardła. Owrzodzenie występuje głównie w postaci owalnej i okrągłej. Charakteryzuje się ono wilgotnością oraz gładkimi brzegami. Inną jego cechą jest bezbolesność. W kile wczesnej może pojawić się również powiększenie, bolesność oraz zaczerwienienie węzłów chłonnych.

W drugiej fazie kiły (tzw. fazie wtórnej)  na ciele pojawiają się plamy (tzw. osutka plamista), zlokalizowane na jednej lub na kilku częściach ciała. Zmiany skórne są równomierne. Najczęściej spotyka się je na tułowiu oraz na kończynach górnych. Zamiast osutki plamistej, u osoby, która cierpi na syfilis, można się spotkać również w drugiej fazie kiły z wysypką grudkową (obejmującą stopy, dłonie i twarz oraz charakteryzującą się wykwitami o różowobrunatnym kolorze) oraz z wysypką krostkową (na twarzy i na skórze górnej części głowy). W drugiej fazie kiły może wystąpić również powiększenie węzłów chłonnych, łysienie kiłowe (czyli utrata włosów), bóle gardła i głowy, utrata wagi oraz syndrom chronicznego zmęczenia.

W fazie późnej, która może wystąpić nawet 30 lat od zakażenia, dochodzi już do znacznie poważniejszych powikłań.

Warto sobie uświadomić czym jest kiła i jaki ma ona wpływ na funkcjonowanie organizmu. Gdy wdroży się odpowiednie do stadium schorzenia leczenie, nie tylko szybko zlikwiduje się groźne objawy, ale również uniknie poważniejszych powikłań.

Diagnozowanie i leczenie kiły

Kiłę diagnozuje się na podstawie badań laboratoryjnych krwi. Mogą to być testy swoiste (z wykorzystaniem antygenów krętków) lub też testy nieswoiste (w przypadku których korzysta się z antygenów kardiolipiny).

Po wykonaniu tego typu badania wdrażane jest leczenie dostosowane do konkretnego pacjenta. Najczęściej stosowane są w nim różnego rodzaju odmiany penicyliny. W przypadku uczulenia na tego typu antybiotyk, korzysta się z jego zamienników, które są jednak do kilku razy słabsze, stąd też konieczne w ich przypadku jest podawanie większych dawek.

Leczenie kiły, w zależności od jej stadium trwa najczęściej od 3 tygodni do miesiąca.

2 KOMENTARZE

  1. Kiła to chyba najgorsza choroba weneryczna z wszystkich możliwych. Najdłużej się ją leczy i przede wszystkim objawy są takie, że trudno rozpoznać, że w ogóle się na coś choruje. A jak się zaczyna to objawy pojawiają się dosłownie hurtowo, jedne po drugich.

  2. Otóż nie. To nie jest tak, że widziałaś jeden przypadek i już wiesz co to jest kiła. Często objawy kiły są utajone przez wiele miesięcy i nie wiadomo, że choroba po cichu się rozwija. Nie ma reguły na to.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here