Wirus HPV – co to jest?

2
1459
Badanie HPV

Czym jest wirus HPV? Jest niezwykle groźny, a konsekwencje związane z jego rozwojem i oddziaływaniem na organizm mogą być nawet śmiertelne. Wirus hpv, który swoją nazwę zawdzięcza nazwie angielskiej – Human Papilloma Virus. Jeżeli nie zostanie wcześnie zdiagnozowany i poddany leczeniu, zazwyczaj prowadzi do raka szyjki macicy u kobiet i raka prącia u mężczyzn. Choć nie jest jedynym czynnikiem, który do tego prowadzi, to jego rola w wywoływaniu tych nowotworów jest bardzo duża.

Czym jest wirus hpv?

Hpv wirus to wirus brodawczaka ludzkiego. Należy do rodziny papillomawirusów. Wirus ten należy do najczęstszych chorób, które przenoszone są drogą płciową. W przypadku kiedy brodawczak występuje na zewnętrznej stronie narządów rozrodczych, pojawia się także ryzyko zarażenia się w inny sposób, np. poprzez używanie tego samego ręcznika lub innych przedmiotów służących higienie osobistej.

Wirus hpv nie jest jednopostaciowy, występuje w ilości ponad stu różnych typów. Jedne z nich mogą mieć przebieg i charakter bardzo łagodny, który uwidacznia się w występowaniu niewielkich brodawek lub nieco bardziej widocznych kłykcin kończystych, niektóre z nich mogą zaś prowadzić do bardzo niebezpiecznych zmian onkologicznych i być przyczyną nowotworów złośliwych, najczęściej występujących pod postacią raka macicy lub prącia. Wczesna faza zakażenia wirusem jest niemal bezobjawowa, dlatego schorzenie jest bardzo ciężkie do zdiagnozowania. Większość z wirusów hpv jest bezobjawowa i mija samodzielnie po okresie dwóch lat.

Rodzaje brodawczaka ludzkiego

Obecna medycyna rozpoznała istnienie ponad 120 rożnych odmian wirusa brodawczaka ludzkiego. Wśród nich, aż czterdzieści to zakażenia, których sposobem przenoszenia jest droga płciowa. Wirus brodawczaka ludzkiego można podzielić na dwa główne rodzaje, do których należą niskoonkogenne  i wysokoonkogenne.

Wśród tych pierwszych, znajdują się wirusy, które wykazują niewielkie ryzyko wywołania zmian nowotworowych. Zdecydowana większość niskoonkogennych wirusów ma postać łagodną i przejawia się niewielkimi zmianami w obrębie skóry narządów płciowych i odbytu. Wśród nich należy wymienić brodawki i kłykciny kończyste, czyli grudki będące efektem przerostu naskórka. Wysokoonkogenne postaci wirusa są niebezpieczne. Wykazują one bowiem bardzo wysokie ryzyko wywołania zmian nowotworowych. Najczęściej są przyczynami złośliwej postaci raka szyjki macicy u kobiet, u mężczyzn zaś raka prącia. Tego typu wirusy mogą przyczyniać się również do występowania innych nowotworów, najczęściej sromu, pochwy, odbytu, ale także gardła i języka.

Kiedy wirus HPV może zaistnieć?

Najbardziej powszechną metodą przenoszenia wirusa jest kontakt płciowy. Nie wyczerpuje to jednak możliwości zakażenia się. Wirusa można złapać poprzez kontakt z przedmiotem, z którym obcowała osoba zarażona. Jest to możliwe zarówno poprzez używanie np. tych samych ręczników lub bielizny co osoba zakażona, jak i poprzez niewłaściwe korzystanie z toalety publicznej. Zatem, drugim najczęstszym sposobem przenoszenia się zakażenia, obok drogi płciowej jest nieutrzymywanie zasad właściwej higieny.

Objawy zakażenia wirusem HPV

Pierwsze dni zakażenia wirusem hpv są bezobjawowe. Jest to tzw. faza utajona. Jedyną możliwością wykrycia obecności wirusa HPV są fachowe badania pod kątem wykrycia jego DNA. Jednak nawet i badania mogą dać fałszywy wynik w tej fazie.

Następna faza określana jest jako subkliniczna. Na tym etapie choroby widać już pierwsze zmiany na skórze. Ostatnim etapem jest zmiana kliniczna, w której objawy są już bardzo zaawansowane. Występuje tu albo bardzo widoczny charakter zmian skórnych lub najgorsze z możliwych – zmiany nowotworowe.

2 KOMENTARZE

  1. Marzy mi się, że kiedyś będzie się wchodziło do takiej tuby, jak do rezonansu magnetycznego i wszystkie wirusy zostaną wykryte i zneutralizowane. Mam nadzieję, że kiedyś medycyna będzie na takim poziomie i dzięki temu będziemy żyli dłużej i zdrowiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here