Test na HPV

2
2224
Badanie HPV

Wykrycie wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli HPV, nie jest trudne – należy natomiast w ogóle zdawać sobie sprawę z możliwości jego obecności w organizmie. Wirus ten jest jednym z najpowszechniejszych, a jednocześnie najmniej obecnych w świadomości społecznej. Niesłusznie, bowiem prowadzić może do bardzo poważnych dolegliwości i chorób. Warto zatem skorzystać z metod diagnostycznych, jeśli tylko podejrzewamy, że możemy być nosicielami tego niewdzięcznego przeciwnika.

Typów wirusa HPV jest ponad 100 i mogą one dawać zróżnicowane objawy, bądź też nie dawać ich w ogóle. W gronie osób zagrożonych wirusem jest niemal każdy – wskazaniem do wykonania testu jest utrzymywanie aktywności seksualnej, szczególnie wtedy, gdy posiadamy więcej niż jednego, stałego partnera. Ale wskazaniem jest też chociażby korzystanie z publicznych toalet czy wspólnych ręczników.

Jak przebiega test na HPV?

Test na HPV nie jest skomplikowany ani inwazyjny. Polega na pobraniu wymazu. Za pomocą specjalnego przyrządu, mającego najczęściej formę patyczka zakończonego gazikiem, pobierana jest próbka do przebadania. W przypadku kobiet, materiał ten pobiera się z szyjki macicy lub ścianek pochwy. Test może być wykonywany także u mężczyzn – wówczas przyrząd wprowadzany jest do cewki moczowej. W tym ostatnim przypadku może on powodować niewielką i chwilową bolesność. Inne typy testów, dedykowanych dla mężczyzn, polegają na pobraniu materiału do badania w rowka zażołędnego.

Wirus HPV - test i badanie

Koszty testu HPV

Jeśli chodzi o HPV test jest niestety płatny, choć niekiedy prowadzone są akcje, mające na celu darmowe upowszechnienie badań – inicjatorami są w tym przypadku ośrodki zdrowia bądź władze samorządowe. W ten sposób budowana jest świadomość społeczna problemu. Nawet w przypadku odpłatnego wykonania testu, cena nie jest wysoka. Z reguły jest to kwota około 100-150 złotych. Wszystko zależy w tym przypadku od czułości i zakresu wybranego typu testu.

Najprostsze testy na obecność HPV wykrywają jedynie dwa typy wirusa – są to jednak serotypy najbardziej powszechne i jednocześnie najbardziej agresywne onkologicznie. Te bardziej zaawansowane wykrywają większą ilość typów wirusa, wraz z tym rośnie jednak ich cena. Różnice są z reguły tak niewielkie, że warto zdecydować się na bardziej zaawansowane opcje.

Co wykryjemy poprzez test HPV

Bardziej rozbudowany test HPV wykryje nie tylko onkogenne typy wirusa, ale też te, które odpowiadają za powstawanie kłykcin kończystych i trudnych do wyleczenia brodawek w miejscach intymnych. Osoby, borykające się z takimi problemami zdecydowanie powinny wskazać najbardziej zaawansowane testy, umożliwiające wykrycie największej liczby serotypów HPV.

Test w celu wykrycia wirusa HPV może być wykonywany wielokrotnie, nie powoduje on żadnych efektów ubocznych dla zdrowia człowieka. Pamiętać przy tym należy, że wirus w bardzo dużej części przypadków jest samoistnie zwalczany przez organizm, stąd też fakt niewykrycia go w teście nie oznacza, iż w przeszłości nie byliśmy zarażeni wirusem.

Czułość testów HPV jest bardzo wysoka. Szacuje się, że wynosi ona około 96, a nawet 99% – oczywiście w zależności od wybranego typu badania. Z reguły test nie wymaga zatem powtórzenia. W przypadku jednak, gdy badanie wskazało wynik ujemny, a objawy nawracają bądź nasilają się, warto przeprowadzić je jeszcze raz.

Pamiętać też należy o wartości diagnostycznej innych badań, takich jak cytologia. Jej wskazanie może często nakierować nas na wykonanie pomocniczych testów, do których należy właśnie test na HPV. Warto szczególnie uważnie kontrolować tę kwestię, aby uniknąć poważnych problemów i reperkusji zdrowotnych.

2 KOMENTARZE

  1. Test HPV najlepiej zamówić do domu. Na szczęście opakowane to jest z głową i żaden wścibski sąsiad czy listonosz/kurier nie będzie wiedział o co chodzi, bo niektórzy to by już wielką aferę zrobili z nie wiadomo jakiej choroby.

  2. A kto niby przegląda Twoją pocztę? Przecież kurier ma milion takich przesyłek miesięcznie i ma w nosie co kto zamawia. Dal niego liczy się żeby wszystko dowieźć i zlądować na kojo w domu przed zmrokiem, a nie o 20, bo paniusia zamówiła test na HPV i sobie wpisuje, że dostawa tylko po 18…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here