Szczepionka na wirusa HPV

2
964
szczepionka na hpv

Wirus hpv to przeciwnik groźny, ponieważ trudno jest z nim walczyć. W przypadku jego wystąpienia, terapia często jest niemożliwa i polega na kontrolowaniu własnego organizmu oraz oczekiwaniu na samoistne minięcie zakażenia. Jest jednak pewien sposób, o którym pomyśleć trzeba jednak zawczasu. Najlepiej pomoże na hpv szczepionka. Aby była skuteczna, trzeba ją jednak przyjąć już w wieku wczesnomłodzieńczym.

Wirusa hpv może wywołać tak wiele czynników, że najlepiej zupełnie wyeliminować ryzyko jego skutecznego ataku. Profilaktyka jest tu na wagę złota, bowiem sam wirus brodawczaka ludzkiego powoduje bardzo ciężkie choroby, na czele z nowotworami szyjki macicy czy okolic twarzy. Najbardziej nawet uważna osoba może zarazić się wirusem przez przypadek – chociażby w publicznej toalecie.

Jak działa szczepionka na HPV

Serotypów wirusa hpv jest według niektórych źródeł nawet ponad 200. Stąd też, szczepionka nie ochroni przed każdym z nich, a jedynie przed wybranymi. Nowoczesne farmaceutyki są jednak stworzone tak, aby eliminować najpowszechniejsze wirusy, które odpowiadają za ok. 90% przypadków zakażenia. Na taki wskaźnik można zatem bezpiecznie szacować skuteczność specyfiku.

Część obserwatorów poddaje w wątpliwość bezpieczeństwo szczepionki na hpv. Eksperci są jednak zgodni – szczepionka jest nie tylko skuteczna, ale też w pełni bezpieczna. U części szczepionych w młodości kobiet obserwuje się niewydolność jajników. Odsetek ten jest jednak niewielki i odpowiada ogólnej normie. Przekładając to na prostszy język – w równym stopniu pewnym schorzeniom podlegają osoby szczepione i te, które szczepionki nie przyjmowały.

Rodzaje szczepionek na HPV

Istnieje kilka typów szczepionek na hpv. Każdy szczepionka przeciwdziała dwóm najbardziej agresywnym typom wirusa brodawczaka ludzkiego – hpv 16 oraz hpv 18. Najbardziej zaawansowana ochrona obejmuje także mniej powszechne typy wirusa z potencjałem onkogennym, a nawet niektóre często spotykane wirusy nieonkogenne, odpowiedzialne za objawy skórne, kłykciny kończyste.

Szczepionka najskuteczniejsza będzie, jeśli zostanie podana w młodym wieku – najlepiej na początku drugiej dekady życia. Nie oznacza to jednak, że nie można zaszczepić starszej osoby. Przede wszystkim jednak, bardzo wskazane jest, aby odbyło się to przed inicjacją seksualną. Szczepionka hpv wymaga ponadto podania trzech dawek, które winny być wykonane w odstępach czasowych. Ochrona trwa przynajmniej 8-10 lat i po takim okresie szczepienie można powtórzyć. Niemniej jednak, większość badaczy i ekspertów jest zgodna, iż w rzeczywistości odporność jest o wiele dłuższa.

Efekty uboczne i cena szczepionki na HPV

Szczepionka na wirusa hpv rzadko powoduje efekty uboczne. Z reguły mogą to być niewielkie symptomy miejscowe – zaczerwienie czy swędzenie w miejscu wkłucia. Niemniej jednak, każde niepokojące wydarzenie po zaszczepieniu warto skonsultować z lekarzem. Konieczność zrezygnowania z pozostałych dawek jest wyjątkową rzadkością.

W przypadku, gdy wykonywana jest szczepionka hpv cena ma często kluczowe znaczenie. Szczepienie nie jest niestety najtańsze, choć jak już było to sygnalizowane, cenę tę należy podzielić na trzy części. Jedna dawka kosztuje od ok. 300 do ok. 500 zł – w zależności od wybranego typu, jak też ośrodka szczepienia.

Warto jednak śledzić akcje władz gminnych, czy przychodni, bowiem często przeprowadzają one akcje i programy, w ramach których całkowity, bądź częściowy koszt jest refundowany. To doskonała okazja do skorzystania z możliwości zyskania komfortu bezpieczeństwa. Nawet jednak w standardowych warunkach gra warta jest świeczki.

2 KOMENTARZE

  1. Od razu podkreślam, że nie jestem z żadnego zakonu antyszczepionkowców. Ale jak to jest, że kolejne miasta finansują szczepionki na HPV, a nikt nie wie czy one nie dają skutków ubocznych? Przecież to nie jest żadna herezja, że pod tym kątem nie zostały przebadane klinicznie, bo po prostu nie było na to czasu. W pewnym sensie pierwsze pokolenia testują je na sobie.

  2. Możesz sobie przekonywać kogo chcesz, ale fakty są takie, że każda szczepionka MUSI przejść badania kliniczne przed wprowadzeniem do obrotu. Nawet na leki, które wiemy, że ratują życie się czeka po kilka lat, szczepionka hpv też była w lodówie biurokracji przez dłuższy czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here