Leczenie wirusa HPV

2
1760
Human papillomaviruses on surface of skin or mucous membrane, a virus which causes warts located mainly on hands and feet. Some strains infect genitals and can cause cervical cancer. 3D illustration

Leczenie wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli HPV, nie jest sprawą prostą. Dzieje się tak z powodu faktu, iż typów wirusa jest ponad 100 – każdy z nich może dawać inne objawy i powodować inne choroby. Każdy niepokojący objaw bądź uzasadnione podejrzenie należy zatem skonsultować z lekarzem, który zaproponuje drogę dalszego postępowania i leczenia.

Na początek warto zauważyć, że gdy pojawia się HPV leczenie jest często niewymagane. W zdecydowanej większości przypadków wirus zostanie samoistnie pokonany przez organizm. Szacuje się, że w ciągu życia cztery na pięć osób zarazi się HPV. A objawy i choroby spowodowane nim wystąpią jedynie u niewielkiego odsetka. Najskuteczniejszym i dobrze reagującym lekarstwem jest zatem układ immunologiczny naszego organizmu – zazwyczaj po zarażeniu nawet nie wiemy o tym, że wirus dostał się do naszego ciała. Gdy jednak z jakiejś przyczyny przetrwa, konieczne jest już podjęcie bardziej radykalnych działań.

Leczenie wirusa HPV

Planując leczenie wirusa HPV, dobrze jest znać swój ogólny stan zdrowia. Wirus zazwyczaj uaktywnia się w przypadku organizmów o obniżonej odporności, stąd nierzadko są one także nosicielami innych chorób – bakteryjnych czy pasożytniczych. Leczenie zatem powinno obejmować całość występujących objawów i dolegliwości.

W przypadku, gdy pojawia się onkogenny wirus HPV leczenie jest bardzo trudne. Samego wirusa nie da się farmakologicznie usunąć z organizmu i pozostaje działanie objawowe – stąd tak ważne jest zidentyfikowanie przeciwnika na wczesnym etapie. Do tego celu najlepiej posłużyć się testem na HPV.

Kiedy zacząć leczyć HPV

Nosicielstwo HPV o typie onkogennym nie boli, a objawy są bardzo dyskretne lub nie ma ich w ogóle. Pojawiają się dopiero, gdy w organizmie zaczyna rozwijać się choroba nowotworowa. Leczenie polega na wdrożeniu zabiegu chirurgicznego bądź też specjalistycznych metod, dezaktywujących okolice objęte zmianami dysplastycznymi. Do takich zabiegów należy kriokoagulacja. Jest to metoda w zasadzie bezbolesna, polegająca na zamrożeniu miejsca zmiany.

W przypadku typów nieonkogennych wirusa HPV leczenie jest nieco prostsze – przynajmniej pod tym względem, że dokładnie wiadomo, iż organizm go wymaga. Nieestetyczne i wysoce zaraźliwe kłykciny kończyste czy brodawki zostaną łatwo rozpoznane przez lekarza. Analogicznie, zadaniem pacjenta jest nie pozbycie się samego wirusa, ale powstałych objawów.

Metody leczenia HPV

W przypadku takiego typu leczenie HPV może opierać się na kilku metodach. Często skuteczne jest samo leczenie farmakologiczne – miejscowe nakładanie specyfików leczniczych na zmienione miejsca. Istnieją medykamenty, na przykład w formie żelu, które umożliwiają skuteczne działanie. Zauważono, że część substancji wpływa destrukcyjnie na wirusa. Należą do nich podofilina, imikwimod czy interferon alfa.

Niekiedy konieczne jest zastosowanie metody chirurgicznej, czy skojarzonej metody zabiegowej z farmakologiczną. W zależności od rozległości występujących zmian, część zabiegowa może przybrać zróżnicowany charakter. Najbardziej inwazyjny zabieg chirurgiczny stosuje się wtedy, gdy zmiany są wyjątkowo duże.

Często jednak skorzystać można z metod zamiennych. Należą do nich krioterapia oraz laseroterapia. Ta pierwsza polega na wymrażaniu dysplazji. Zmiany takie źle reagują na zimno, stąd też metodę uważa się za wysoce skuteczną. Jest to zabieg przeprowadzany często w kilku turach. Jeszcze częściej stosuje się metodą laserową – ze względu na jej bezpieczeństwo i dużą skuteczność. Pamiętać jednak zawsze trzeba o samokontrolach i wizytach u lekarza – w przypadku nawrotów, konieczne jest ponowne podjęcie terapii.

2 KOMENTARZE

  1. Przede wszystkim jedna rzecz: nie leczcie się na własną rękę i nie bierzcie jakichś nie wiadomo jakich tabletek „przepisanych” przez znachorów, którzy sami siebie powołali. Trzeba iść do normalnego lekarza, a nie wymyślać nie wiadomo co.

  2. Dopóki nie będzie konkretnych leków na przyczyny to nie będzie można mówić, że leczenie hpv jest skuteczne. Bo teraz zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn leczy się wyłącznie skutki hpv. Jedynym prawdziwym lekiem jest szczepionka, ale ją podać trzeba przed zachorowaniem, więc to nie leczenie a zapobieganie. Leków na hpv jako takich wprost skutecznych na razie nikt nie wynalazł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here