Badanie na HPV

2
1668

Wirus brodawczaka ludzkiego to drobnoustrój, którego działanie może powodować raka szyjki macicy. Dlatego też dobrze jest wykonać test, który stwierdzi obecność wirusa lub jego brak. Na czym polegają tego typu testy i gdzie można je wykonać?

Badanie na HPV można wykonać u lekarza ginekologa lub wenerologa. Do tego celu niezbędne jest pobranie wymazu z wydzieliny narządów płciowych i/lub jamy ustnej. Trzeba bowiem pamiętać, że choć często po zakażeniu się wirusem brodawczaka ludzkiego pojawiają się tak zwane kłykciny kończyste, które są widoczne na zewnątrz, to jednak zdarza się, iż zakażenie przebiega całkowicie bezobjawowo. Decydując się na badanie u specjalisty ma się zazwyczaj pewność, że materiał do testu został poprawnie pobrany.

Badanie HPV możesz zrobić samodzielnie

Badanie HPV może odbyć się także w warunkach domowych. Obecnie możliwe jest wykonanie testu w domu, przy pomocy specjalnych materiałów, które można zamówić internetowo. Tego typu testy są przydatne w przypadku, gdy na wizytę do lekarza trudno się umówić lub zwyczajnie nie ma na nią czasu. Warto jednak pamiętać, że w przypadku pozytywnego wyniku, wizyta u specjalisty jest konieczna.

Wirus HPV - test i badanie

Kiedy warto przeprowadzić testy HPV

Każdy przygodny kontakt seksualny, szczególnie bez zabezpieczenia, może oznaczać zakażenie wirusem HPV. W grę wchodzi nie tylko standardowy stosunek płciowy, ale również jego odmiany. Za każdym razem, gdy dochodzi do kontaktu śluzówki z wydzieliną z pochwy lub ze spermą, może dojść do zakażenia. Ale nie tylko wtedy warto zdecydować się na zrobienie testu.

Warto przeprowadzić go również profilaktycznie, zwłaszcza w przypadku kobiet, które ukończyły dwudziesty piąty rok życia. Test na HPV powinny bezwzględnie wykonać te osoby, które są w związku z nosicielami wirusa HPV. Kobiety, u których stwierdzono obniżoną odporność organizmu również powinny sprawdzić, czy nie zostały zarażone wirusem brodawczaka ludzkiego. W takim przypadku odpowiednie leczenie jest konieczne.

Badanie na różne rodzaje wirusów HPV

Warto pamiętć, że nie każdy wirus brodawczaka ludzkiego jest tak samo groźny. Warto wybrać taki rodzaj testu, który nie tylko pokaże, czy doszło do zakażenia, ale również to, jaki typ wirusa występuje w danym przypadku.

Jak wygląda domowy test na HPV? Ten sposób badania jest bardzo wygodny. Wystarczy jedynie złożyć zamówienie w internecie, po czym na podany adres wysyłany jest test. Wewnątrz koperty powinny znajdować się produkty niezbędne do pobrania próbek. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją, by badanie było jak najbardziej wiarygodne. Następnie należy odesłać próbki. Zostaną one zbadane w laboratorium wiarygodną metodą, zazwyczaj jest to tak zwane PCR. Ta metoda pozwala nie tylko na stwierdzenie obecności wirusa, ale także ułatwia potwierdzenie jego typu.

Niekiedy kupując test tego typu należy wybrać numer wirusa HPV, którego obecność ma być zbadana. W przypadku kobiet warto wykonać testy HPV na obecność wirusów określonych numerami 16, 18, 31 i 33, ponieważ to one zazwyczaj odpowiadają za występowanie raka szyjki macicy.

Co po badaniach HPV

W przypadku, gdy badanie potwierdzi obecność wirusa, należy zgłosić się do specjalisty i pozostawać pod jego obserwacją. Bak obecności wirusa jest bardzo dobrą wiadomością, jednak dla pewności warto sprawdzać, czy w dalszym okresie nie pojawiają się niepokojące objawy, takie jak częste infekcje miejsc intymnych lub zakażenia układu moczowego. Tego typu problemy są wskazaniem do wykonania kolejnego testu, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Dlaczego domowy test do wykrywania HPV jest dokładny? Ponieważ obecnie możliwe jest stwierdzenie obecności nawet niewielkiej liczby wirusów. Wcześniej nie zalecano tej metody diagnostyki, obecnie jednak nawet badanie domowe jest wiarygodne. Dlatego w przypadku, gdy wizyta u lekarza jest niemożliwa, warto się na nie zdecydować.

2 KOMENTARZE

  1. Zamówiłam test na HPV do domu i teraz siedzę jak na szpilkach. Samo badanie łatwe i bez kombinacji, ale odesłałam w zeszły wtorek i wciąż czekam na wyniki… Kurde, jednak lepiej by było, żeby to działało jak test ciążowy – że się człowiek od razu dowiaduje, bo nie powiem, stres jest i to całkiem duży.

  2. Ja nie wiem dlaczego w Polsce ludzie tak panicznie wstydzą się chorób. Przecież badanie hpv można porównać z badaniem krwi. A jak idziesz na badanie krwi to też w kapturze i podajesz podrobiony dowód żeby nikt się nie dowiedział?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here