Przewlekła biegunka

2
1101
przewlekła biegunka

O przewlekłej biegunce można mówić wtedy, gdy stolce są luźne lub wodniste, oddawane kilka razy dziennie, zaś objawy utrzymują się kilka tygodni, a nawet miesięcy. Nie jest to schorzenie samo w sobie, jednakże stanowi ważny objaw, który może sugerować poważną chorobę lub dolegliwość przewlekłą, typu nietolerancja czy zespół jelita drażliwego. Przewlekła biegunka zawsze jest wskazaniem do udania się do lekarza rodzinnego, który prawdopodobnie skieruje na specjalistyczne i drobiazgowe badania. Diagnoza przyczyny nie jest bowiem łatwa.

Niepokojące objawy – na co mogą wskazywać?

Długotrwała biegunka wraz z nagłym spadkiem wagi ciała, utratą apetytu czy też nudnościami i osłabieniem, może świadczyć o poważnej chorobie. Ważny jest także sam wygląd stolca. Domieszki krwi, śluzu czy ropy, mogą wiele powiedzieć lekarzowi na temat domniemanej dolegliwości, której biegunka jest jedynie objawem. Oczywiście nie trzeba od razu zakładać najgorszego, jednakże badania laboratoryjne, w tym pełna morfologia krwi, jak i badania specjalistyczne, takie jak kolonoskopia, są konieczne, aby wykluczyć na przykład raka jelita grubego. To choroba, która u wielu cierpiących jest zdecydowanie za późno zdiagnozowana, ponieważ nieraz lekceważone są jej objawy, takie jak krew w kale czy też szybki spadek wagi.

Wiele ofiar dałoby się uratować, gdyby odpowiednio wcześnie dało się wykryć raka. Dlatego trzeba zakładać również taką ewentualność. Lekarz zrobi dokładny wywiad, dzięki któremu dowie się, kiedy problem się zaczął i w jakich sytuacjach występuje jego nasilenie.  Być może chodzi jedynie o taki problem, jak biegunka przewlekła spowodowana stresem, który bardzo się odbija na pracy jelit. Badania wycinka jelita wskażą również, czy nie mamy do czynienia z nietolerancją na gluten, która staje się dziś coraz powszechniejsza.

Jak zahamować biegunkę?

Oczywiście bez diagnozy przyczyny nie można zacząć leczenia tego, co spowodowało biegunkę przewlekłą, jednakże do tego czasu, konieczne jest działanie objawowe. Przewlekła biegunka może prowadzić do odwodnienia i wycieńczenia organizmu z powodu zaburzeń równowagi elektrolitowej. Dlatego też należy przyjmować zalecone przez lekarza medykamenty, ale można również spróbować leczyć się środkami dostępnymi bez recepty, na przykład w formie zawiesiny czy kapsułek.

Przyjmując leki bez recepty trzeba uważać, by nie doprowadzić do sytuacji odwrotnej, jaką jest zaparcie. Niektórzy lekarze nie zalecają przyjmowania leków, których substancją czynną jest loperamid, z uwagi na to, że takie medykamenty powodują opóźnienia wydalenia toksyn z ciała. Oczywiście jest w tym wiele racji, ale pod warunkiem, że biegunka ma podłoże wirusowe, bakteryjne czy też jest skutkiem zatrucia pokarmowego. Z kolei jeżeli jej powodem jest na przykład stres, leki z loperamidem będą nieodzowne, ponieważ działają bardzo szybko.

Sposoby na przewlekłą biegunkę

Warto również spróbować oprzeć się na naturalnych sposobach, na przykład niektórych produktach żywnościowych, które działają przeciwbiegunkowo. Przykładem jest czekolada, banany czy też jagody. Na niektóre osoby działa też gotowane mięso z kurczaka czy mieszanka rozgotowanego ryżu z marchewką. Skuteczne są także niektóre zioła, takie jak rumianek, lukrecja czy pierwiosnek lekarski.

Najważniejsza kwestia to odpowiednie nawodnienie. By zatrzymać wodę w ciele, można pić przegotowaną ciecz wraz z kilkoma grudkami soli himalajskiej. Dodatkowo warto jeść także zupy i pić herbaty, które zawierają garbniki, pomagające radzić sobie z objawami biegunki. Znaczenie ma także regularne przyjmowanie posiłków, ponieważ organizm osłabiony walką, musi mieć odpowiednią ilość energii do sprawnego działania.

2 KOMENTARZE

  1. Przewlekła biegunka to nie są żarty. Ale najważniejsze żeby wiedzieć, co to znaczy przewlekła biegunka, bo to wcale nie jest wtedy, gdy cały czas trwa, ale gdy po dwóch dniach znowu jest rozwolnienie, to jest to właśnie przewlekła biegunka.

  2. Przewlekła biegunka może trwać tyle, że człowiek jest skrajnie wyczerpany. Wtedy się już nie ma co certolić, trzeba na siłę jeść i pić, najlepiej jak najmniejszymi porcjami, żeby człowiek się w miarę szybko nawadniał, nawet jak będzie się przez biegunkę odwadniał. Żeby chociaż jakieś minimum utrzymać w sobie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here