Co oznacza żółta i zielona biegunka?

2
1859
biegunka

Bardzo częstą chorobą, zarówno u dzieci, jak i dorosłych, jest biegunka. Jej przyczyną najczęściej jest nieprawidłowe działanie układu pokarmowego, spowodowane wirusem lub bakterią, a czasem również grzybem. Podczas biegunki pojawia się o wiele częstsza niż normalnie potrzeba wydalania kału, który przybiera konsystencję płynną bądź półpłynną, w niektórych sytuacjach zawierając dodatkowo ropą, krew lub śluz. Warto wiedzieć, że stolec w czasie biegunki może mieć różne kolory, zależne od wielu czynników. Z czego zatem wynikają?

Co zmienia kolor stolca?

Pierwszym czynnikiem wpływającym na barwę stolca jest oczywiście rodzaj spożywanego wcześniej pokarmu. Jednak bardzo często kolor kału to cenna informacja na temat tego, czy poszczególne narządy układu pokarmowego funkcjonują prawidłowo. Mają one bowiem wpływ na przemianę składników dostarczanych organizmowi. Jeśli coś jest nie tak, wówczas zabarwienie kału może to sygnalizować.

Zielona biegunka?

Zielona biegunka to często efekt jedzenia szpinaku, brokułów lub sałaty, ale również problemów z wydalaną żółci, skutkujących przyspieszonym pasażem treści jelitowej. Co to oznacza? Otóż produkowana w wątrobie żółć podczas procesów trawiennych zmienia swą barwę na zieloną, a następnie, dzięki działaniom bakterii jelita grubego – na brązową. Jeżeli więc treść pokarmowa wciąż jest zielona, oznacza to, że zbyt szybko przeszła przez jelito, nie zdążając ze mianą koloru na brązowy.

Innymi przyczynami zielonej biegunki może być nietolerancja glutenu, czyli celiakia, choroby jelit (zespół jelita drażliwego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego), alergia pokarmowa, choroba Leśniewskiego-Crohna czy rak. Warto też sprawdzić, czy nie jest to skutek zakażenia organizmu bakterią salmonelli czy obecnością pasożyta (giardia lambia).

Co oznacza żółta biegunka?

Rozwolnienie w tym kolorze świadczyć może o tym, że chory zjadł wcześniej sporą ilość marchwi, moreli czy jakichkolwiek innych produktów o barwie żółtej i pomarańczowej. Ponadto żółta biegunka może mieć ścisły związek z chorobami (m. in. zapaleniem wirusowym lub alkoholowym) wątroby, której zadaniem jest wspomniane wyżej wydzielanie żółci, niezbędnej podczas trawienia np. tłuszczów. Gdy jej przemiana jest zaburzona, wówczas kał przyjmuje jasny, żółtawy, odbarwiony kolor. Może wówczas dojść do kamicy dróg żółciowych.

Ponadto przyczyną rozwolnienia o takiej barwie może być też nieprawidłowe działanie trzustki. Żółta biegunka sygnalizuje często jej choroby – przewlekłe zapalenie, kamicę przewodu trzustkowego, niedobór enzymów tłuszczowych. Również u osób będących po operacji, związanej z rakiem trzustki, może pojawić się stan zapalny, którego efektem jest żółta biegunka. Rozwolnienie o podobnym zabarwieniu dotyka także chorych na celiakię czy cierpiących na alergię pokarmową, wywołaną produktami pochodzenia roślinnego.

Biegunka może być groźna

Czasem rozwolnienie trwa 1-2 dni i przemija samoistnie, bez konieczności podejmowania jakiegokolwiek leczenia, ale zdarza się, że przybiera formę ostrą bądź przewlekłą, prowadzi do silnego odwodnienia i wymaga hospitalizacji. Również jeżeli kolor biegunki jest inny od brązowego – zielony, żółty, a także czarny – nie powinno bagatelizować się tego faktu, ale niezwłocznie poinformować o nim lekarza internistę podczas najbliższej wizyty, szczególnie w sytuacji, jeśli taki stan utrzymuje się dłużej niż 2-3 doby. Wtedy właściwie wykluczyć można to, że podejrzany kolor biegunki ma związek z barwą spożywanych produktów. Oznacza to zwykle schorzenie czy dolegliwość, często dość poważną, która wymagać będzie po zdiagnozowaniu jak najszybszego wyleczenia.

2 KOMENTARZE

  1. Generalnie jak biegunka już zaczyna mieć inne niż standardowe kolory, to jest to zagrożenie dla życia i zdrowia i powinno się od razu jechać do lekarza. Ludzie często mówią, że nie mogą, bo przecież mają biegunkę, ale wierzcie mi, że potem będzie tylko gorzej, zwłaszcza gdy to jest zielona biegunka.

  2. Ani zielona biegunka ani żółta nie są tak groźne, jak się pojawi krew w kale. Bo to jest już ostatnie ostrzeżenie, a nie tam jakieś zabarwienie. Tylko zabarwienie krwią jest najgroźniejsze. I wtedy trzeba smarować do szpitala, a nie nawet do lekarza, który tylko główkę przekrzywi i nic nie zrobi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here