Biegunka u psa

2
940
biegunka u psa

Niezależnie od tego czy to rozwolnienie u psa starszego czy też biegunka u szczeniaka, może być to zarówno objaw poważniejszej choroby, jak i przejściowe problemy gastryczne. Nie zmienia to oczywiście tego, że właściciel czworonoga powinien obserwować swojego psa, gdyż biegunka u psa nie jest normalną sytuacją, tak samo jak ma to miejsce w przypadku człowieka.

Z całą pewnością nie można bagatelizować owych objawów, gdyż nie w każdym przypadku rozwolnienie ustępuje samoistnie. Czasami konieczna okazuje się być wizyta u weterynarza. Co zatem przyczynia się do wystąpienia biegunek u psów i czy jest to groźne?

Biegunka u psa – co może być przyczyną owej dolegliwości?

Zarówno ludzie, jak i zwierzęta, nie powinny mieć rozwolnienia, dlatego też po zaobserwowaniu u swojego czworonoga takich nietypowych objawów, należy bacznie je obserwować. Często rzeczywiście jest tak, że biegunka u psa ma lekki przebieg i samoczynnie ustępuje, jednakże nie należy bagatelizować objawów wysyłanych przez organizm zwierzęcia, mogących świadczyć o poważniejszym schorzeniu.

Co zatem może być przyczyną tego stanu rzeczy? Źródłem problemu może być wiele rzeczy. Często jest tak, że właściciel czworonoga jest w stanie domyśleć się, co mogło wywołać rozwolnienie. Najczęściej biegunka występuje na skutek zatrucia pokarmowego. Wystarczy, że pies zje coś nieodpowiedniego czy też zje zbyt dużą ilość pokarmu, a skutkiem tego może być rozwolnienie. Tak więc jeśli psu coś zaszkodzi, jego organizm może zareagować luźnym stolcem.

Innymi przyczynami luźnego stolca i częstego wypróżniania się u psa mogą być wirusy, bakterie czy też pasożyty. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wówczas biegunka ma znacznie bardziej gwałtowny przebieg i jeśli właściciel nie zadba o nawodnienie zwierzęcia, może dojść do odwodnienia organizmu na skutek rozwolnienia, a w efekcie nawet do śmierci psa.

Niebezpiecznymi bakteriami, które często stają się przyczyną biegunki, są Salmonella, Camplobacter i E.Coli. Wystarczy, że pies zje coś, co było zanieczyszczone owymi bakteriami, a przedostaną się one do jego organizmu i zaczną siać spustoszenie. Ryzyko zwiększa się, jeśli pies je surowe mięso i jaja, gdzie owe bakterie mogą się znajdować. Jeśli z kolei dojdzie do zarażenia się wirusem parwowirozy, nosówki czy rotawirusami, to przebieg biegunki jest bardzo ostry. Dlatego też zaleca się szczepić zwierzęta, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia się tymi groźnymi chorobami.

U szczeniaków za biegunkę często odpowiadają pasożyty, takie jak tasiemce, glisty, nicienie czy włosogłówki. Inną przyczyną rozwolnienia u psa może być choroba nerek, ropomacicze czy nawet choroba nowotworowa.

Czym objawia się rozwolnienie u psa?

Z całą pewnością nie ma problemu z zaobserwowaniem u psa nieprawidłowego wyglądu jego stolca. Rozwolnienie łatwo poznać po tym, że stolec jest wodnisty, a zwierzę wypróżnia się znacznie częściej niż zwykle. Ponadto przy zakażaniu bakteryjnym charakterystyczny jest nieprzyjemny zapach kału, który może być nawet zabarwiony krwią.

Pojawiają się także dodatkowe objawy w postaci podwyższonej temperatury ciała, apatii, bólu brzucha, utraty apetytu, opuszczonych uszu, nerwowości, braku chęci do zabawy.

Kiedy do weterynarza?

W przypadku kiedy biegunka u psa nie ustępuje lub ma ostry przebieg, należy niezwłoczne udać się ze zwierzęciem do weterynarza. Po przeprowadzeniu badań możliwe jest zastosowanie skutecznego leczenia. Najczęściej pies otrzymuje kroplówkę z glukozą i elektrolitami, co ma go wzmocnić i uchronić organizm przed odwodnieniem. Weterynarz może także sięgnąć po antybiotyk czy nawet leki rozkurczowe, jeśli zajdzie taka potrzeba.

2 KOMENTARZE

  1. Biegunka u psa zdarza się też jak się nażre trawy, a nie wiedzieć czemu często właśnie mój psiak trawę wcina. I robiłem już eksperymenty, wychodziliśmy na spacer gdy był nakarmiony, a także głodny i nie ma reguły, a potem dwa dni psiej biegunki murowane.

  2. To czemu pozwalasz psu jeść co popadnie? Jak można być tak lekkomyślnym? Przecież biegunka u psa nie pozostaje bez wpływu na jego zdrowie, na odporność, już nie mówiąc o higienie wszystkich domowników! Pies nie powinien jeść trawy, nawet jak „chce” i trzeba to sobie uzmysłowić!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here