Biegunka u noworodka

2
745
biegunka u noworodka

Rozwolnienie u noworodka zawsze jest bardzo groźną chorobą. Może mieć przebieg lekki, związany na przykład z ząbkowaniem lub ciężki, będący wynikiem infekcji bakteryjnej czy wirusowej. Tak czy inaczej, każda mama powinna skorzystać z porady lekarza, bo gdy pojawi się biegunka u noworodka, to naprawdę nie ma z nią żartów.

Uwaga na odwodnienie

Biegunka doprowadza do odwodnienia organizmu, a odwodnienie to stan, w którym zawartość wody w organizmie spada poniżej wartości niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania. Dzieje się tak, gdy utrata wody wyniesie co najmniej 2 procent ciężaru ciała.

Odwodnienie ma kilka etapów. Warto przy tym mieć świadomość, że im procent utraty wody jest wyższy, tym stan ten jest groźniejszy dla zdrowia dziecka. Odwodnienie natomiast można rozpoznać po kilku objawach. Dziecko ma suche wargi, język i błonę śluzową jamy ustnej. Pojawia się tak zwany płacz bez łez, apatia bądź rozdrażnienie. Ciemne zabarwienie moczu i mała jego ilość świadczą jak najbardziej o odwodnieniu organizmu dziecka.

Odwodnione niemowlę nie moczy pieluszki w ogóle, ma zapadnięte oczy, a także zmniejszone napięcie skóry. Silnie odwodnione dziecko jest osłabione. Przede wszystkim nie krzyczy lub ma chrapliwy głos. Noworodek jest apatyczny i wiotki. Biegunka u noworodków doprowadza do takiego stanu w bardzo krótkim czasie.

Biegunka u noworodków

Biegunka u noworodków to przede wszystkim jest sytuacja, w której dziecko oddaje w ciągu dwunastu godzin ponad 5 stolców o wodnistej konsystencji. Może się w nich znaleźć ponadto śluz, ropa lub krew. Jeśli chodzi o inne objawy towarzyszące bardzo często biegunce u noworodka, warto wymienić wśród nich apatyczność dziecka, wzdęcie brzucha. Dziecko wierzga nóżkami. Może wymiotować i ma gorączkę oraz oddaje mniej moczu lub nie oddaje go wcale. Wtedy zawsze mówimy o biegunce.

Rozwolnienie u noworodka – ile trwa?

Biegunka u noworodka to dolegliwość, która może trwać dość długo. Biegunka ostra, która jest związana z zakażeniem wirusowym lub bakteryjnym, może sprawiać problem nawet przez 10 dni. W przypadku biegunki przewlekłej, której powodem są źle funkcjonujące jelita, trzeba się nastawić na dłuższe leczenie. A leczenie może trwać nawet i powyżej 10 dni. Najczęściej są to dwa tygodnie, rzadko leczenie trwa dłużej, chociaż i takie przypadki się zdarzają. Wszystko zależy od przyczyn choroby, odporności dziecka i szybkości reakcji.

Kiedy udać się do pediatry?

Gdy biegunka trwa dłużej, dziecko gorączkuje, jeśli stolec zawiera krew, śluz lub ropę, to nawet przy mniejszej ilości wypróżnień u dziecka należy pilnie udać się do lekarza. Przy zakaźnej biegunce występują również bóle brzucha, wymioty i podwyższona temperatura. Najczęstsza przyczyna to zarażenia rotawirusami. Ale przeciwko nim są odpowiednie szczepionki skuteczne nawet wtedy, jeśli zaatakuje inna mutacja, niż zastosowane w szczepionce. Dziecko przejdzie wtedy chorobę dużo łagodniej. Zarazić się można poprzez drogę kropelkową lub kontakt z zanieczyszczonym kałem. Biegunkę mogą spowodować także bakterie oraz zatrucie pokarmowe. Zatrucie pokarmowe występuje maksymalnie kilka godzin po spożyciu pokarmu, który jest toksyczny. Najrzadziej występują biegunki poantybiotykowe. Leki osłonowe, które przepisuje lekarz, przeciwdziałają niszczeniu flory jelitowej przez antybiotyk. Nie warto żałować na nie pieniędzy i kupować tylko skuteczne i dobrej jakości preparaty. Zdrowie i życie niemowlęcia jest tu najważniejsze. Dlatego na zdrowiu nie można nigdy oszczędzać.

2 KOMENTARZE

  1. Tylko, że nie ma się co nakręcać. Przecież dzieciaki walą kupy jak leci i praktycznie zawsze jest tak, że te kupki przez wiele pierwszych miesięcy są rzadkie. A to wcale nie jest biegunka u noworodka tylko takie wypróżnienia są całkowicie normalne. Nie może być inaczej skoro jego pokarm cały czas też jest płyny.

  2. Kto mówi o nakręcaniu? Przecież każdy rodzic wie, że kupki dziecka są rzadkie, ale jak są co chwilę i jest ich po 5 dziennie to każdy ma prawo podejrzewać, że jest to biegunka u noworodka. Każdy lekarz powie, że nie można lekceważyć takiego rozwolnienia, bo się może różnie skończyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here