Biegunka u niemowlaka

0
21

O biegunce i jej konsekwencjach zwykle dużo się mówi, jednak specjaliści podkreślają, że biegunka u niemowlaka może mieć naprawdę poważne konsekwencje. Szybkie odwodnienie małego organizmu może się bowiem zakończyć hospitalizacją i koniecznością nawodnienia poprzez kroplówki. Co zatem powoduje rozwolnienie u niemowlaka i czy w ogóle można go uniknąć?

Czym jest biegunka

Najprościej biegunkę można zdefiniować jako zbyt częste oddawanie stolca o nietypowym wyglądzie, w szczególności chodzi o jego wodnistą konsystencję, której może towarzyszyć swoiste spienienie, obecność krwi i śluzu oraz niestrawione resztki pokarmu.

Biegunka u niemowląt bywa dość trudna do szybkiego zdiagnozowania, bowiem małe dzieci i tak często oddają stolec. Jeśli jednak dochodzi do tego częściej niż trzy razy na dobę, a sam stolec budzi niepokój rodziców ze względu na jego barwę czy konsystencję, wówczas należy się udać z dzieckiem do lekarza. Ważne jest, aby zapewnić dziecku odpowiednie nawodnienie, bowiem skutkiem ubocznym biegunek bywa odwodnienie organizmu, co w przypadku niemowląt jest szczególnie niebezpieczne.

Czynniki odpowiadające za rozwolnienie u niemowlaka

Biegunka może być spowodowana zarówno brakiem higieny (w niektórych przypadkach mówi się, że biegunka to choroba brudnych rąk), jak i niewłaściwym sposobem przechowywania żywności, jaką podaje się dziecku. W takich przypadkach można w dość prosty sposób zminimalizować ryzyko wystąpienia zachorowania. Czasem biegunka towarzyszy innym chorobom, m.in. durowi brzusznemu czy czerwonce, czasem jest również jednym z objawów alergii pokarmowych i nietolerancji pokarmowych.

Jak leczyć biegunkę u niemowląt

Bez względu na to, czy biegunkę spowodowała alergia na konkretny produkt, złe przechowywanie pokarmu czy może wirusy, najważniejszym elementem w leczeniu biegunki jest zapewnienie dziecku odpowiedniego nawodnienia. Biegunkom często towarzyszy zbyt szybka utrata elektrolitów, przez co w krótkim czasie zmienia się skóra dziecka, zapada się ciemiączko, a samo dziecko staje się apatyczne i senne.

Jeśli występuje biegunka u niemowląt karmionych piersią, wówczas należy takie karmienie kontynuować, zapewniając dziecku odpowiednią ilość płynów w postaci wody niegazowanej czy herbatek, ale również rozpuszczonych w wodzie elektrolitów jeśli zalecił je lekarz. Natomiast biegunka u niemowlaka karmionego mlekiem zmodyfikowanym może oznaczać konieczność podania dziecku specjalnych mieszanek mleka, np. bez glutenu czy laktozy. W tym przypadku lekarze bardzo często zalecają sięgnięcie po mieszanki, w których oprócz mleka pojawią się kleiki ryżowe, gotowane warzywa, głównie marchewka lub owoce (jabłka).

O czym pamiętać

Przy leczeniu biegunki bardzo często zmniejsza się ilość pokarmu, ale jednocześnie zwiększa ilość płynów, jakie podaje się dziecku. Gdy dojdzie do odwodnienia, konieczna może być hospitalizacja, w czasie której dziecko będzie nawodnione przez kroplówki. W biegunkach o łagodniejszym przebiegu wystarcza zwykle zmiana diety oraz uzupełnienie utraconych mikroelementów.

Jeśli to nie pomaga, a lekarz zdiagnozuje zakażenie wirusowe czy bakteryjne, wskazane może być sięgnięcie po antybiotyki czy sulfonamidy, które przepisuje lekarz. Natychmiastowa konsultacja z lekarzem jest konieczna, jeśli biegunce towarzyszy gorączka oraz wymioty. Dodatkowo jeśli biegunka ma łagodniejszy przebieg, ale trwa dłużej niż 10 dni, także należy odwiedzić lekarza w celu wykluczenia zarażenia rotawirusami. Przy biegunkach warto również zadbać o skórę dziecka, aby uniknąć odparzeń przy częstym przewijaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here