Biegunka u kota

2
420
biegunka u kota

Koty są najczęściej zwierzętami wychodzącymi. I biegunki zdarzają się dość często. Przyczyny mogą być różne i od nich zależy proces leczenia, podanie odpowiednich medykamentów, a nawet zmiana karmy na specjalistyczną. Warto jednak pamiętać, aby w odpowiednim momencie zareagować i udać się po pomoc do weterynarza. Nie wszystkie leki ludzkie są bezpieczne dla kotów. Samemu można podać aktywny węgiel, ale to jest rozwiązanie tylko tymczasowe. Jednak są sposoby na lekką biegunkę.

Biegunka u kota – przyczyny

Odchody zdrowego kota, który jest odpowiednio żywiony, powinny mieć stałą konsystencję i przede wszystkim być dość zwarte. Jeśli stolce są luźniejsze lub występuje biegunka u kota, może to świadczyć o obecności pasożytów. Przyczyną mogą stać się tasiemce, glisty, lamblie.

Biegunka świadczy też o chorej trzustce, chorobie wirusowej, ale też o zaburzeniach trawiennych i przede wszystkim błędach żywieniowych. Jeśli kot jest zdrowy i nagle pojawia się biegunka, może to być reakcja na zbyt szybką zmianę rodzaju podawanego pożywienia. Ale jest to też objaw złej jakości karmy. Im karma lepiej trawiona, tym odchody w kuwecie są mniej zapachowe i twardsze. Jeśli regularnie odrobaczasz kota, w kale nie ma śladów krwi, możesz podejrzewać, że wina leży po stronie kociego jedzenia.

Domowe sposoby a kocia biegunka

Gotowany kurczak jest dobry na wszystko, na rozwolnienie u kota też. Dlaczego? Ponieważ gotowane mięso drobiowe świetnie pomaga zahamować biegunkę. Należy wtedy odstawić wszelkie inne jedzenie i przez kilka dni podawać kotu rozdrobnionego gotowanego kurczaka. Po unormowaniu pracy jelit, można stopniowo wracać do kociej gotowej karmy.

Po drugie, można zastosować takie leki, jak aktywny węgiel, smecta i taninal. Te trzy leki dostępne są przede wszystkim bez recepty. Można bezpiecznie je podawać kotu. Podobnie jak u ludzi – hamują stany biegunkowe. Wystarczy podać kotu 1/2 saszetki smecty na dzień lub 1/4 tabletki taninalu na małego kota (lub 1/2 tabletki taninalu na dużego kota) dziennie. Dawka zależy od wagi kota! Dlatego najlepiej zadzwonić do weterynarza i upewnić się, jaka będzie dobra w przypadku danego kota. Pytanie nie boli, a kotu można skutecznie pomóc w takiej sytuacji.

Po trzecie, trzeba pamiętać, że koty nie piją z zasady dużych ilości wody. Dlatego trzeba zachęcić kota do picia większej ilości wody.

Rozwolnienie u kota oznacza, że z organizmu wydalane są większe ilości wody niż zazwyczaj. Pupil musi więc pić więcej płynów. Warto rozstawić miseczki z wodą w różnych miejscach w domu, z daleka od miseczki z karmą. Codziennie należy wymieniać zawartość miseczek, często je myć. Miseczki powinny być dość szerokie, by nie drażnić wibrysów. Jeśli kot lubi pić wodę bieżącą – można kupić kocią fontannę lub odkręcać mu kilka razy dziennie wodę z kranu. W przypadku biegunki najlepiej podawać karmę mokrą, dodatkowo wymieszaną z wodą. Można też zafundować kotu rosołek z kury. Rosół musi być gotowany bez przypraw. To jest najważniejsze. Przyprawy bowiem podrażniają jelita i mogą przyczynić się do jeszcze większych dolegliwości jelitowych u zwierzęcia.

Po czwarte, biegunka zawsze podrażnia śluzówkę jelit. Warto wtedy wspomóc jej regenerację. Do kociego jedzenia można z powodzeniem dodać pożyteczne bakterie probiotyczne. Najlepiej, by był to specyfik zawierający szczepy typowo kocie, nie ludzkie.

Gdy te sposoby zawiodą, trzeba z kotem udać się do weterynarza.

2 KOMENTARZE

  1. Kocia biegunka jest trochę jak u psów. W dużej mierze wynika z tego, że niewłaściwa karma dostała się do żołądka. To wszystko zależy od tego jak długo macie kota i jak go karmicie. Bo jeśli je „wszystko”, to biegunka u kota nie będzie ewenementem, a jeśli je tylko jeden rodzaj karmy, to może oznaczać jakąś chorobę i trzeba iść do weterynarza.

  2. Biegunka u kota to nie tylko karma. Trzeba też uważać na inne przyczyny, które są znacznie bardziej groźne. Jak jest nowotwór i zaczyna się biegunka to niestety pozostało już tylko nacieszenie się wspólnymi chwilami, bo wiele ich nie zostało…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here