Biegunka tłuszczowa

2
405
biegunka tłuszczowa

Wśród pracowników medycznych, ale również w obiegowej opinii, coraz częściej da się usłyszeć zwrot „układ pokarmowy drugim mózgiem”. Powstał on po dokonanych odkryciach i zależnościach pomiędzy stanem układu pokarmowego, a pozostałymi organami. Z tego też powodu wysoce niewskazane jest bagatelizowanie wszelkich długotrwałych dolegliwości żołądkowych. Ich pochodzenie i skutki, mogą być o wiele poważniejsze niż się wydaje na pierwszy rzut oka.

Przedłużająca się biegunka

Długotrwała i przedłużająca się biegunka, podczas której występujący stolec charakteryzuje się nieprzyjemnym gnilnym zapachem, połyskliwą i tłustą powierzchnią, może wskazywać na wystąpienie tzw. biegunki tłuszczowej.

Większa i nieprawidłowa ilość tłuszczu w stolcu może być przejściową dolegliwością, powstałą w wyniku zatrucia pokarmowego lub nieprawidłowej diety. W takim wypadku powinna samoistnie minąć. Jednak w przeważającej ilości przypadków, biegunka tłuszczowa jest nie chorobą, a samym objawem o wiele poważniejszej choroby. Z tego też powodu niezwykle istotne jest, aby poprawnie diagnozować chorobę, na podstawie występujących dolegliwości.

Objawy biegunki tłuszczowej

Typowymi objawiamy każdej biegunki, na które skarży się praktycznie każda cierpiąca na tę dolegliwość osoba, są częste, bardzo luźne stolce, wzdęcia, mdłości, bóle i skurczę żołądka, a także niestrawność.

Do najczęstszych chorób, których objawem jest występująca biegunka tłuszczowa, jest celiakia, zapalenie trzustki, zapalenie jelita, żółtaczka i choroby nowotworowe. W przypadku, gdy biegunka tłuszczowa jest objawem którejś z tych o wiele poważniejszych chorób, do typowych objawów biegunki dołączają objawy żółtaczki, krew w stolcu, świąd skóry oraz różnego rodzaju odbarwienia stolca.

Ze względu na charakter mogących występować przy tej odmianie biegunki chorób, konieczne jest udanie się do lekarza specjalisty w celu przeprowadzenia głębszej diagnostyki, w celu precyzyjnego określenia pojawiających się dolegliwości, które w skrajnych przypadkach mogą oznaczać zagrażającą życiu chorobę.

Diagnostyka biegunki

Wstępny proces diagnostyki polega na analizie wydalanego kału, który po przeprowadzonej kilkudniowej zbiórce, poddawany jest badaniom laboratoryjnym w celu określenia poziomu zawartości tłuszczu.

Tego typu badanie jest w stanie jedynie określić nieprawidłowy poziom tłuszczu, bez sprecyzowanej przyczyny tego zjawiska.

W celu dokładnego określenia pochodzenia, konieczne jest ukierunkowanie prowadzonych badań w kierunku możliwych powodów chorobowych. Do wykonania zostanie zlecona morfologia krwi, próby wątrobowe, USG jamy brzusznej i testy na obecność przeciwciał sugerujących celiakię.

Proces leczenia biegunki

Leczenie biegunki tłuszczowej jest w pełni uzależnione od efektów przeprowadzonej wcześniej diagnostyki. Biegunka ta nie jest chorobą samą w sobie. Jest jedynie objawem o wiele poważniejszej dolegliwości  i to właśnie na niej skupione będzie prowadzone leczenie. Dla przykładu, w przypadku zdiagnozowanej celiakii, jako leczenie zostanie zastosowana dieta bezglutenowa. Gdy uszkodzona zostanie trzustka, konieczne będzie zastosowanie leczenia enzymami trzustkowymi.

Bez względu na postawioną diagnozę i zastosowane leczenie, należy pamiętać, ze biegunka sama w sobie jest niebezpiecznym schorzeniem. Biegunka tłuszczowa jest odmianą, która nieleczona może prowadzić do wielu niebezpiecznych powikłań, jak niedożywienie, anemie, czy niedrożność jelita. W przypadku poważniejszej choroby, zaniedbania w tym temacie mogą prowadzić nawet do śmierci.

2 KOMENTARZE

  1. Biegunka tłuszczowa to nie są już żarty. Zwłaszcza, że często niektórym się wydaje, że sama przejdzie. Nie przejdzie, tłuszczowa nie przejdzie, bo to jest objaw choroby, którą najpierw trzeba wyleczyć żeby w ogóle biegunka mogła się skończyć.

  2. Biegunka tłuszczowa to może być objaw celiakii. A w takim przypadku naprawdę trudno będzie ją wyleczyć. Trzeba uważać, żeby nie trwała za dużo czasu, bo może naprawdę zdemolować cały układ pokarmowy. Potem dochodzenie do siebie może trwać długie tygodnie. Nie mówiąc już o leczeniu celiakii, co jest całkiem odrębną sprawą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here