Biegunka przy ząbkowaniu

2
981
biegunka przy ząbkowaniu

Biegunka u dzieci występuje bardzo często. Jest na przykład jednym z objawów ząbkowania. Dlatego biegunka przy ząbkowaniu nikogo nie powinna dziwić. Ale trzeba na wszystko zwracać uwagę, ponieważ długotrwałe luźne stolce mogą prowadzić do groźnego dla organizmu odwodnienia.

Biegunka u dziecka – definicja

Biegunka występuje, gdy dziecko oddaje trzy lub więcej obfitych, wodnistych stolców w ciągu doby lub pojedynczy stolec, który zawiera krew, śluz albo ropę. Biegunki u dzieci, zwłaszcza małych, są bardzo groźne, gdyż szybko doprowadzają do odwodnienia organizmu. Biegunka może być oznaką alergii pokarmowej, choroby o podłożu wirusowym, zakażenia bakteryjnego.

Biegunka towarzyszy czasem terapii antybiotykami, ale też występuje podczas ząbkowania. Ząbkowanie a biegunka to nie są dwie różne sprawy. Warto więc zwrócić na nie uwagę.

Gdy maluch płacze

Kiepski humor, nieprzespane noce… Wyrzynające się mleczaki bywają bardzo bolesne. Na szczęście są sposoby, by przynieść dziecku ulgę. Ząbkowanie może przebiegać w sposób niezauważalny. Samego odkrycia pierwszego mleczaka rodzice dokonują często przez przypadek. Zazwyczaj jednak wyrzynanie się zębów jest dość trudnym doświadczeniem dla całej rodziny. Maluch staje się obolały, osowiały, marudny. Może mieć stan podgorączkowy. Tak czy inaczej, przez ząbkowanie trzeba po prostu przejść, a dziecku zapewnić ulgę w przykrych dolegliwościach.

Pierwszym objawem ząbkowania jest nadmierne ślinienie się. Na podrażnionej śliną brodzie może pojawić się natomiast delikatna wysypka. Spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina wywołuje natomiast słabe pokasływanie. Maluch z dnia na dzień z pogodnego niemowlęcia zmienia się w marudne, płaczliwe dziecko. Innym objawem ząbkowania jest pogorszenie apetytu. Dzieje się tak dlatego, że ssanie sprawia dziecku ból. Dziąsła podczas ząbkowania zawsze są nabrzmiałe i rozpulchnione, swędzą i bolą. Ząbkujący maluch wkłada do buzi ręce i wszystkie przedmioty, które znajdują się w jego zasięgu. W ten sposób próbuje sam ulżyć sobie w cierpieniu.

Ząbkowanie jest bolesne

Z powodu stanu zapalnego dziąseł dziecko może lekko gorączkować. Natomiast mocne podrażnienie śluzówki może wywołać cieknący katar. Ząbkujące dzieci również pocierają często okolice uszu i policzków. Przyczyną jest ból, który promieniuje z dziąseł w te okolice. Dlaczego wyrzynanie się mleczaków jest tak bolesne? Zęby przede wszystkim muszą przesunąć się do jamy ustnej z kości obu szczęk. Jest to miejsce, w którym powstały. Ta wędrówka jest niestety dla dziecka bolesna. Zęby napierają na dziąsła, a napór wywołuje stan zapalny i swędzenie. Warto jednak pamiętać, że na szczęście ząbkowanie nie trwa wiecznie. Po kilku tygodniach dziecko zupełnie zapomni o tych przykrych przeżyciach, a rodzice będą mogli cieszyć się ze ślicznych ząbków swojej pociechy.

Biegunka – ząbkowanie

Biegunka podczas ząbkowania zazwyczaj ma lekki przebieg. Lekka i krótka może być spowodowana chociażby połykaniem większej ilości śliny oraz stanem zapalnym dziąseł. Dziecko wtedy bierze do buzi różne przedmioty, które mogą być po prostu brudne. Podczas wystąpienia luźnych stolców należy pamiętać, by dziecku podawać przede wszystkim więcej płynów, by się nie odwodniło. Częste uzupełnianie płynów i obserwacja dziecka to sprawy priorytetowe. W razie potrzeby należy udać się do lekarza po niezbędną poradę i pomoc medyczną. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy biegunka się nasila lub nie chce odpuścić. Wtedy koniecznie trzeba pojawić się u lekarza.

2 KOMENTARZE

  1. No właśnie to przerabiamy… Jak zaczyna się ząbkowanie biegunka jest chyba najlepszym co się może zdarzyć. Nie żartuję! Gorsze jest to, co się dzieje w nocy. A wierzcie mi, że dzieje się i to dużo! Krzyk non stop i żadne smarowanie dziąseł ani bujanie nie pomaga. Więc jakby miała biegunka przy ząbkowaniu być sama i jedynym objawem, to byłbym w siódmym niebie.

  2. U nas też początek ząbkowania, ale biegunka się jakoś nie pojawiła. Im więcej czytam jakie mogą być powikłania, tym bardziej doceniam, że tylko marudzenie i ślinienie jest u Szymka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here