Biegunka po antybiotyku

2
839
biegunka po antybiotyku

Oprócz bakterii chorobotwórczych, które niepożądane mogę dostawać się do naszego organizmu różnymi drogami, istnieją też kultury bakterii naturalnie zasiedlające nasze przewody pokarmowe. Pomagają one w prawidłowym funkcjonowaniu jelit i właściwym trawieniu. Kiedy może dojść do zachwiania ich równowagi w organizmie i czym to może skutkować? Groźna może być biegunka po antybiotyku.

Antybiotyki – skuteczna broń w walce z bakteriami

Antybiotyki są każdemu doskonale znane. W przypadku różnego rodzaju chorób spowodowanych infekcjami bakteryjnymi, przepisuje je lekarz pierwszego kontaktu. Są one niezwykle skuteczne w szybkim zabijaniu bakterii chorobotwórczych i likwidowaniu objawów choroby. Czasem już w kilka godzin po zażyciu pierwszej dawki antybiotyku, objawy chorobowe powoli ustępują. Jednak antybiotyki nie działają selektywnie – niszczą praktycznie każdą napotkaną bakterię, czy to wywołującą choroby, czy też ułatwiającą trawienie w jelitach. Kilkudniowe przyjmowanie antybiotyku może poważnie osłabić równowagę flory bakteryjnej jelit i zaburzyć ich funkcjonowanie. Czy jest to groźne dla organizmu?

Biegunka po antybiotyku

Najczęstszym skutkiem ubocznym przyjmowania antybiotyków jest pojawianie się częstych, wodnistych stolców. Biegunka po antybiotykach jest dość uporczywa i dodatkowo osłabia organizm, który i tak jest wycieńczony infekcją bakteryjną. Biegunka może być bardzo groźnym w skutkach objawem. Może prowadzić nawet do odwodnienia organizmu. Dlatego należy jej przede wszystkim zapobiegać, gdy planujemy wdrożyć antybiotykoterapię, a gdyby profilaktyka zawiodła – leczyć ją. W większości przypadków biegunkę po antybiotykoterapii można wyleczyć w domu, nawet bez potrzeby konsultacji z lekarzem. Dużo lepszym rozwiązaniem jest jednak skuteczna profilaktyka.

Profilaktyka biegunki

Gdy wyjałowiona zostanie flora bakteryjna jelit, wówczas przestają one prawidłowo wchłaniać wodę i składniki odżywcze. Zbyt duże ilości wody, zamiast wchłaniać się do komórek organizmu, zostają wydalone wraz z kałem. Razem z nią usuwane są również elektrolity, niezbędne do utrzymania prawidłowych funkcji organizmu. Biegunka może powodować osłabienie i tak już wyczerpanego choroba organizmu.

Najlepszą profilaktyką biegunki po antybiotyku będzie stosowanie leków osłonowych. Są one dostępne w aptekach bez recepty. Zaleca się, by stosować je równolegle z antybiotykiem, aby szybko uzupełniać niedobór właściwych bakterii w jelitach po tym, jak zostały wytępione. Probiotyki powinno się również stosować po antybiotykoterapii, aby przywrócić właściwą florę bakteryjną jelit.

Oprócz kapsułek czy proszków z dobroczynnymi szczepami bakterii, powinno się w okresie antybiotykoterapii stosować odpowiednią dietę. Powinna być bogata w jogurty, fermentowane napoje mleczne, kefiry, maślanki. Można tez spożywać produkty kiszone, takie jak ogórki czy kapusta, które również pełne są dobroczynnych bakterii. Choremu, który jest osłabiony, trudno jest przyjmować jakiekolwiek stałe pokarmy. Powinien jednak pić duże ilości wody i jeść jak najwięcej smacznych, lekkich produktów mlecznych, które będą miały na niego dobroczynny wpływ.

Leczenie biegunki

Biegunka przy antybiotyku wymaga natychmiastowej reakcji. Chodzi o to, aby nie dopuścić do całkowitego wyjałowienia flory bakteryjnej, ale nade wszystko – zatrzymać wodę w organizmie. W stanie choroby bardzo łatwo nabawić się odwodnienia, szczególnie przy braku apetytu i pragnienia. Do leczenia objawowego wskazane jest zażywanie węgla aktywowanego, który zatrzyma wodę w organizmie i zmniejszy liczbę wypróżnień.

2 KOMENTARZE

  1. Dlatego trzeba brać probiotyki. I to nawet dłużej niż leki. Bo biegunka po antybiotyku może trwać od początku po pierwszych dawkach, albo wtedy gdy się już nawet skończy branie leków. Ja nie brałem probiotyków i też miałem biegunkę, ale po dwóch dniach brania probiotyków wszystko się uspokoiło.

  2. Są antybiotyki, które mają skutki uboczne w postaci biegunki, a są i takie, które praktycznie nie mają. Trzeba naprawdę uważać co przepisują lekarze, bo tajemnicą poliszynela jest to, że doskonale sobie z tego zdają sprawę, ale z niektórymi firmami współpracują, a z innymi nie. I nie ma na to siły. Dlatego trochę trzeba też się obserwować i następnym razem poprosić o inny lek, który nie będzie powodował biegunki po antybiotykach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here