Biegunka po alkoholu

2
935
biegunka po alkoholu

Spożywanie alkoholu to bardzo popularna forma urozmaicania imprez czy po prostu piątkowych wieczorów, spędzanych w domowym zaciszu z dobrym filmem lub seansem słuchania ulubionych płyt. I nie ma w tym nic dziwnego. Alkohol pomaga się zrelaksować, odpręża, wprowadza przyjemny nastrój i pomaga pozbyć się dyskomfortu psychicznego związanego z trudnościami codziennego życia. Wszystko jest dla ludzi, choć należy znać umiar. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie powstrzymać pokusę sięgnięcia po kolejny kieliszek czy kufel piwa. A wtedy może pojawić się biegunka po alkoholu.

Nadmierne spożycie alkoholu może mieć zgubny wpływ dla naszego organizmu. Zazwyczaj nadużywanie wiążemy jedynie z kacem. Tymczasem, to nie jedyne zagrożenie, jakie może nas dopaść po suto zakrapianej zabawie. Może pojawić się także biegunka po alkoholu. W żadnym wypadku nie należy bagatelizować tego zjawiska, gdyż może ono mieć groźne skutki. Co ciekawe, rozwolnienie po alkoholu występuje nie tylko w przypadku spożywania wysokoprocentowych trunków, może pojawić się także biegunka po piwie.

Przyczyny biegunki po piwie

W takich przypadkach zastanawiamy się zazwyczaj co jest przyczyną tego procesu i szukamy jej w posiłkach, jakie spożywaliśmy poprzedniego dnia. Tymczasem jedzenie może nie mieć żadnego wpływu na powstawanie biegunki. Jest to związane z toksycznością alkoholu, który wykazuje silnie destrukcyjny wpływ na układ pokarmowy, w szczególności zaś na jego błonę śluzową.

Toksyny w etanolu niszczą delikatne komórki występujące w błonach jelita i żołądka, co wpływa na całkowite zaburzenie pracy enzymów trawiennych i podrażnienie śluzówki. Wywołuje to szybszą pracę jelit i żołądka, która przejawia się zwiększeniem częstotliwości oddawania stolca oraz zmianą jego konsystencją na płynną.

Następstwa biegunki po alkoholu

Dysfunkcja enzymów trawiennych powoduje, że nasz organizm nie jest w stanie wchłaniać składników odżywczych, a co za tym idzie, nie może prawidłowo funkcjonować. Biegunka po alkoholu może mieć bardzo groźne skutki dla organizmu i bezpieczeństwa naszego zdrowia. Zaburzona praca enzymów trawiennych znacznie osłabia i pozbawia nas energii, a dodatkowo częste wypróżnienia przyczyniają się do odwadniania organizmu podczas, którego dochodzi do wypłukania minerałów i jonów stabilizujących jego pracę. Wywołuje to bardzo groźne i nieprzyjemne efekty. Wśród nich należy wymienić znaczne obniżenie ciśnienia tętniczego, przyspieszenie pracy serca i zaburzenie prawidłowego oddechu, które przekłada się na niedotlenienie organizmu.

W wyniku tego może wystąpić zjawisko upośledzonego kojarzenia faktów i świadomości, a także wyjątkowo niekorzystnego samopoczucia. Odwodnienie, częste wypróżnianie i zaburzona praca enzymów trawiennych skutkującą brakiem rozkładów i przyswajania wartości odżywczych, co może prowadzić do wyjątkowo zauważalnej utraty masy ciała, sięgającej nawet dziewięciu procent wagi. W takim przypadku należy udać się do szpitala, najprawdopodobniej będzie potrzebna hospitalizacja i leczenie ambulatoryjne.

Ile trwa biegunka po alkoholu

Rozwolnienie po alkoholu zazwyczaj trwa do dwóch dni, choć może się nieco przedłużyć. Kiedy nie występuje znaczna utrata masy ciała, wystarczy leczenie domowe. Oczywiście warunkiem jest zaprzestanie spożywania alkoholu.

Należy też często uzupełniać płyny. Spożywanie wody, choć ważne, nie okaże się jednak wystarczające. Należy podawać specjalne preparaty, które nie tylko nawodnią organizm, ale także uzupełnią braki najbardziej znaczących elektrolitów, które tracimy podczas częstych wypróżnień. Wykonywanie tych kroków znacznie złagodzi objawy i pomoże przywrócić stabilność organizmu.

2 KOMENTARZE

  1. Biegunka po alkoholu to już ostatnie stadium choroby alkoholowej. Trzeba to sobie uświadomić, bo organizm daje znać, że przekroczone zostały kolejne granice. I nie ma to żadnych złośliwości, wiem co mówię. To jest już naprawdę ostatni dzwonek alarmowy.

  2. Nie wiem ile trzeba wypić, żeby pojawiła się biegunka po piwie. Zdarza mi się naprawdę chlapnąć sporo browarów i zdarzają mi się biegunki po alku, ale po piwie nie miałem nigdy. Chyba, że się do tego je nie wiadomo jaki syf, to wtedy możliwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here