Objawy anginy

2
2526
Objawy anginy

Angina to choroba, którą bardzo łatwo zarazić się droga kropelkową, już po krótkim kontakcie z osobą zainfekowaną. Jej przebieg jest niekiedy bardzo gwałtowny, choć początkowe dolegliwości bywają mylone ze zwykłym przeziębieniem. Jak zatem rozpoznać u siebie zakażenie bakterią paciorkowca?

Angina atakuje zarówno migdałki podniebienne, gardłowe, jak i migdał językowy. W zależności od lokalizacji daje rożne, mniej lub bardziej groźne objawy.

Objawy anginy migdałków podniebiennych

Kiedy bakterie atakują migdałki podniebienne, chorzy zaczynają odczuwać silny ból gardła. Ból promieniuje aż do uszu i często znacznie utrudnia przełykanie pokarmów, a nawet śliny. Bólowi towarzyszy wysoka temperatura, powyżej 38 stopni Celsjusza. Węzły chłonne szyi oraz podżuchwowe stają się powiększone i wrażliwe pod naciskiem, a samopoczucie spada. Chory czuje się rozbity, dokucza mu ból głowy oraz brak apetytu. Angina migdałków podniebiennych jest najczęściej spotykaną odmianą zapalenia bakteryjnego gardła.

Objawy anginy migdałka gardłowego

W przypadku migdałka gardłowego (zlokalizowanego z części nosowej gardła), angina objawy daje dużo poważniejsze, gwałtowniejsze – zwłaszcza u najmłodszych.

Objawy anginy u dzieci, przy zarażeniu migdała gardłowego, to między innymi:

  • bardzo wysoka gorączka (nawet do 40 stopni), niekiedy z drgawkami,
  • obniżony apetyt,
  • stolce ze śluzem,
  • objawy oponowe,
  • bolesne piekące gardło,
  • nieżyt w obrębie jamy nosowej,
  • kaszel.

W niektórych przypadkach u dzieci występują wymioty.

Objawy anginy migdałka językowego

Angina w migdale językowym występuje u osób, które poddały się tonsillektomii czyli usunięciu migdałów podniebiennych. Część objawów jest zbliżona do innych odmian choroby zapalnej, są to: wysoka gorączka, ból gardła powodujący trudności przy połykaniu, brak apetytu.

Przy tej lokalizacji choroby pojawia się jednak również szczękościsk, niekiedy zaburzenia mowy.

Stan zapalny grozi dusznością – o ile przeniesie się w dolne partie układu oddechowego, w kierunku krtani.

Objawy anginy Plauta-Vincenta

To dość rzadka odmiana anginy, dotykająca tkanki chłonnej gardła. Jej przebieg, w odróżnieniu od anginy migdałka gardłowego, jest dość łagodny. Do objawów należy złe samopoczucie, stan podgorączkowy, poczucie dyskomfortu w obrębie gardła, ból przy przełykaniu oraz nieprzyjemny zapach z jamy ustnej.

Co różni anginę od przeziębienia?

Dla lekarza zdiagnozowanie anginy nie jest zazwyczaj trudne. Niestety wielu chorych bagatelizuje objawy uważając, że doskwiera im jedynie przeziębienie. Co powinno zaniepokoić i spowodować umówienie wizyty w gabinecie lekarskim?

Z pewnością połączenie wysokiej temperatury oraz silnego bólu gardła. Dodatkowo objawem towarzyszącym niemal każdemu zapaleniu migdałków jest brzydki, ropny oddech oraz nalot na tylnej ścianie gardła – te objawy prorokują z dużą dozą prawdopodobieństwa konieczność leczenia antybiotykiem.

Bardzo łatwo sprawdzić, czy objawy są spowodowane paciorkowcem. Wystarczy zwykły test, polegający na pobraniu wymazu ze ściany gardła i umieszczeniu go na pasku testowym. Już po kilku minutach można stwierdzić, czy ból gardła wywołany jest obecnością bakterii z grupy paciorkowatych.

Szczególnie ważne jest obserwowanie objawów u dzieci. Wysoka ciepłota ciała u malucha oraz brak apetytu powinien zaniepokoić rodzica. Nieleczona angina może powodować nieprzyjemne, groźne dla zdrowia powikłania, do których należą zapalenie węzłów chłonnych lub kłębuszkowe zapalenie nerek. Warto obejrzeć gardło dziecka i upewnić się czy nie występuje tam biały nalot lub ropny wysięk.

2 KOMENTARZE

  1. Objawy anginy to przede wszystkim musi być biały nalot na gardle i czopy na migdałkach. Jak tego nie ma to na 100% jest tylko zapalenie gardła i nawet jak jest wysoka temperatura i nie wiadomo co jeszcze, to nie bierzcie antybiotyków, bo nie ma sensu!

  2. Ty lepiej nie namawiaj ludzi do tego, żeby nie brali antybiotyków, ale raczej ostrzegaj, że nie zawsze angina musi być anginą. Bo ktoś może źle zrozumieć i nam się narobi wiedzących lepiej niż lekarze i zawsze to będzie najgorsze rozwiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here