Jak leczyć anginę? Leczenie anginy

2
1798
Jak leczyć anginę - leczenie anginy

Angina to choroba, której objawów nie należy bagatelizować, ponieważ jej powikłania mogą okazać się bardzo groźne dla zdrowia. Trzeba jednak pamiętać i być wyczulonym na to, iż angina na początku daje takie same objawy, jak zwykłe przeziębienie, dlatego większość chorych próbuje zazwyczaj ratować się na początku domowymi sposobami, a dopiero w ostateczności rezerwuje wizytę u lekarza.

Jak leczyć anginę?

Leczenie anginy nie jest wyjątkowo trudne – wystarczy udać się do lekarza, aby ten przepisał pacjentowi odpowiednie leki. Skuteczne leczenie anginy odbywa się za pomocą antybiotyków przyjmowanych zgodnie z zaleceniami, jednak każdy chory może również dodatkowo posiłkować się sprawdzonymi, domowymi sposobami. Poniżej można znaleźć kilka sprawdzonych sposobów leczenia uciążliwych objawów tej choroby.

  1. Płukanie gardła roztworem soli

Jest to najbardziej znany sposób na walkę z anginą, praktykowany jeszcze przez nasze babcie i prababcie. Wystarczy wymieszać szklankę ciepłej wody z łyżeczką soli. Następnie należy płukać gardło roztworem do momentu, aż skończy się płukanka w szklance. Jest to doskonały sposób na zniwelowanie bólu gardła, a najlepsze rezultaty będzie można zobaczyć, że płukankę będziemy stosować 3 razy dziennie.

  1. Płukanie gardła wywarem z szałwii

Kolejny sprawdzony sposób na walkę z bólem gardła oraz zniesienie stanu zapalnego. Do garnuszka z gorącą wodą należy wrzucić saszetkę szałwii i zaparzyć napar pod przykryciem przez ok. 15 minut. Kiedy roztwór wystygnie, należy nim przepłukać gardło.

  1. Miód

Miód charakteryzuje się doskonałymi właściwościami przeciwzapalnymi oraz antybakteryjnymi. Dodany do herbaty pomoże w zniwelowaniu stanu zapalnego gardła, zadziała przeciwgorączkowo oraz przeciwkaszlowo.

  1. Homeopatia

W zależności od stanu zaawansowania choroby, można udać się do lekarza homeopaty, by ten przepisał choremu specjalistyczne tabletki. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie brać ich na własną rękę i zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza.

  1. Napar z owoców oraz liści malin

Owoce maliny nie tylko są pyszne, ale również pełne witamin. Okazuje się, że działają one również przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie oraz antybakteryjnie. W trakcie choroby dobrze jest przyjmować napar z owoców lub liści malin – z pewnością pomoże on postawić chorego na nogi w szybszym tempie.

  1. Czosnek

Czosnek to doskonały, naturalny antybiotyk. Warto go przyjmować nie tylko w trakcie choroby, ale również profilaktycznie – codziennie przez tydzień zjadać jeden duży ząbek czosnku np. na kanapce na kolację. Wzmocni on siły odpornościowe organizmu, nie dopuszczając do rozmnożenia się bakterii. Podczas choroby szybciej ustąpi stan zapalny i chory poczuje się lepiej.

  1. Syrop z cebuli

Syrop z cebuli działa przeciwkaszlowo i pomaga zniwelować ból gardła. Dwie duże cebule należy pokroić w talarki i ułożyć ciasno w słoiku. Następnie całość należy posypać cukrem lub polać miodem. Słoik szczelnie zakręcić i pozostawić na noc w ciepłym miejscu. Następnego dnia wytworzony sok należy odsączyć na sitku i pić go 2-3 razy dziennie po łyżce. Najlepiej przechowywać go w lodówce.

Angina, leczenie – o czym nie wolno zapomnieć?

Oprócz specjalistycznych leków oraz domowych naparów, nie wolno zapominać o odpoczynku, który ma naprawdę duże znacznie podczas leczenia anginy. Ponadto należy również unikać dymu papierosowego, który mógłby podrażnić gardło, a także o sprawdzaniu temperatury ciała przynajmniej dwa razy dziennie. Nie wolno zapominać o nawadnianiu organizmu – należy pić dużo wody, nie unikać herbaty czy też rosołu. Jednym pomagają gorące napoje, inni wolą zimne, ponieważ zmrożona ciecz pomaga znieczulić gardło.

2 KOMENTARZE

  1. Te wszystkie tu opisane sposoby na leczenie anginy nie powinny mieć miejsca bez konsultacji z lekarzem. Na przykład czosnek na anginę nie powinien być w niektórych przypadkach stosowany. Nie zawsze jest to dobry pomysł, a wręcz często całkowicie niedobry. Dlatego najpierw lekarz, a potem babcine pomysły.

  2. Trzeba się przede wszystkim wysypiać. Nic nie leczy anginy tak, jak nasz własny organizm. Zresztą z innymi chorobami jest dokładnie tak samo. Wystarczy pamiętać, że organizm może się regenerować niezależnie od wieku, a każda choroba będzie krótsza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here