Angina u dzieci

2
881
Angina u dzieci

Angina  u dzieci to bardzo zaraźliwa choroba, wywołana przez bakterie (najczęściej paciorkowca β-hemolizującego, rzadziej gronkowca) lub wirusy. Dotyka najczęściej dzieci w wieku szkolnym lub przedszkolnym tj. od piątego do piętnastego roku życia. Angina może atakować migdałki podniebienne, a także migdał gardłowy. Przebieg i objawy zależne są od lokalizacji źródła zakażenia.

Skąd bierze się angina u dziecka?

Anginą ropną czyli bakteryjną bardzo łatwo się zarazić. Wystarczy współdzielenie z osobą zainfekowaną kubka lub korzystanie z tych samych sztućców. Bakterie uaktywniają się także podczas osłabienia organizmu – w okresie jesienno-zimowym lub przy gwałtownych zmianach temperatur (np. po letnim wygrzaniu zakończonym kąpielą w basenie lub jeziorze).

Anginę zarzuca się często spożywaniu lodów – bakterie paciorkowca rzeczywiście mogą dostać się do organizmu dziecka za sprawą lodów, jednak tylko w przypadku, gdy deser jest nieświeży. Samo spożywanie lodów nie jest bezpośrednią przyczyną choroby – pośrednio może jedynie uaktywnić uśpione bakterie, obecne już wcześniej w okolicach migdałków.

Objawy anginy u dzieci

Angina migdałków podniebiennych charakteryzuje się następującymi dolegliwościami:

  • podwyższona temperatura (powyżej 38 stopni Celsjusza),
  • ból oraz zaczerwienienie okolicy gardła, połączony często z białym nalotem powstałym wskutek obumierania krwinek białych,
  • brzydki zapach z jamy ustnej spowodowany wysiękiem ropy,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • brak apetytu i spadek samopoczucia,
  • trudności z oddychaniem w wyniku obrzęku gardła.

W przypadku zaobserwowania u dziecka powyższych objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza pediatry. Nierozpoznana i nieleczona angina ropna może nieść ze sobą poważne konsekwencje w postaci groźnych powikłań.

Diagnozowanie anginy u dzieci

Połączenie kilku objawów powoduje, że lekarze z reguły nie mają trudności w rozpoznaniu anginy ropnej.  Jeśli jednak choroba jest w początkowym stadium i nie wystąpił biały nalot na ścianie gardła oraz powiększenie węzłów chłonnych, pediatra może zalecić wykonanie testu na obecność paciorkowców. Polega on na pobraniu z gardła wymazu i poddaniu go analizie poprzez umieszczenie na teście paskowym. Po kilkudziesięciu minutach znany jest wynik – potwierdza lub zaprzecza obecności bakterii paciorkowca. Diagnozę można opierać także na wynikach badań z krwi lub posiewu wydzieliny pobranej ze ściany gardła.

Leczenie anginy u dzieci

Jeżeli wynik badania lekarskiego potwierdzi bakteryjne zapalenie gardła, konieczne będzie podanie antybiotyku. Pediatra prawdopodobnie przepisze lek na bazie penicyliny i zaleci zażywanie go przez około 10 dni. Antybiotykoterapię wspomaga się środkami przeciwgorączkowymi. Przy starszych dzieciach możliwe jest włączenie tabletek do ssania, które zminimalizują ból.

Jeśli anginę wywołały wirusy, lekarz zleci zażywanie leków niwelujących objawy. Nalezą do nich leki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe a niekiedy glikosteroidy wziewne.

Jeśli angina ropna u dzieci jest często nawracającym schorzeniem, pediatra być może rozważy usunięcie migdałków. Przerośnięte mogą bowiem sprzyjać gromadzeniu się bakterii i powodować oporność na leki.

Przy leczeniu anginy należy pamiętać o odpowiedniej podaży płynów oraz odpoczynku. Antybiotykoterapię dziecięcą należy uzupełnić o podanie odpowiednich probiotyków.

Powikłania anginy u dzieci

Paciorkowcowa angina u dzieci jest bardzo niebezpieczna. Nieleczona może wywołać wiele groźnych chorób, w tym kłębuszkowe zapalenie nerek, gorączkę reumatyczną, rumień okołomigdałkowy, zapalenie zatok u dzieci. Niektóre szczepy bakterii paciorkowca mogą także rozwinąć u dziecka szkarlatynę.

Obrzęk gardła może powodować niebezpieczne dla życia trudności w oddychaniu. Niekiedy może to wywołać konieczność pobytu dziecka w szpitalu.

2 KOMENTARZE

  1. Najgorzej jak angina u dzieci powtarza się co chwilę. Mój Adaś miał co miesiąc anginę w wieku 3-4 lat. 8 angin w roku! Co robić? Zdrowo je, nie przegrzewam, nie przeziębiam i tak dalej. Ma ktoś jakieś sprawdzone sposoby?

  2. Spokojnie, wszystko minie, ale możecie spróbować wyleczyć anginę u dziecka bez antybiotyków. U nas raz spróbowaliśmy, ale ze stałym kontaktem na komórkę znajomego lekarza i innymi lekami. Najważniejsza była walka z temperaturą i się udało. Potem chorował na anginę znacznie mniej, ale nie wiem czy dlatego, że nie wziął antybiotyku czy po prostu podrósł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here