Wysoki cholesterol

2
1195
Wysoki cholesterol

Wysoki poziom cholesterolu we krwi zazwyczaj spowodowany jest niewłaściwym trybem życia. Nieodpowiednia dieta oraz brak aktywności fizycznej powoduje, że poziom tej substancji w organizmie rośnie. Taki stan sprawia, iż wewnątrz naczyń krwionośnych zaczyna odkładać się tak zwana blaszka miażdżycowa. Zwężenie naczyń krwionośnych może doprowadzać do zatorów i zawałów. W jaki sposób bada się poziom cholesterolu, kiedy można uznać, że jest on nieprawidłowy i co można zrobić, by go obniżyć?

Badanie poziomu cholesterolu

Poziom cholesterolu badany jest z krwi. Ogólny poziom cholesterolu, na który składa się tak zwany dobry i zły cholesterol, nie powinien przekraczać 200 mg/dl. Niewielkie przekroczenie tej wartości nie musi jeszcze oznaczać konieczności przyjmowania leków, o ile nie pojawiają się inne niepokojące objawy, jak choćby nadciśnienie tętnicze. Warto już wtedy jednak zmienić tryb życia na zdrowszy oraz wprowadzić do diety produkty, które pozwolą naturalnie obniżyć poziom cholesterolu. Zalecanymi warzywami są między innymi czosnek oraz karczoch, które także pomagają wzmocnić naczynia krwionośne.

Wysoki cholesterol – przyczyny i efekty

Wysoki cholesterol może oznaczać również podwyższony poziom tak zwanego złego cholesterolu. Zaleca się, by nie przekraczał on wartości 115 mg/dl. To właśnie zły cholesterol, oznaczany jako LDL, powinien mieć jak najniższy poziom. Jego podwyższenie może być wynikiem nieprawidłowego stylu życia, nadmiernego stresu lub stanu zapalnego wewnątrz organizmu. Dlatego też oprócz obniżania jego poziomu, warto zbadać organizm również pod tym kątem. Znacznie podwyższony cholesterol w tym przypadku często wymaga poważniejszego leczenia, za pomocą środków nazywanych statynami.

W przypadku tak zwanego dobrego cholesterolu, oznaczanego jako HDL, to martwić może jedynie jego zbyt niski poziom. To właśnie dobry cholesterol w większości przypadków zapobiega zatykaniu naczyń krwionośnych przez tak zwaną blaszkę miażdżycową. Z tego powodu jego poziom we krwi powinien wynosić przynajmniej 40 mg/dl. Jeśli ta wartość jest niższa, warto jest wprowadzić do diety produkty, które są bogate w ten cholesterol. Należą do nich między innymi jajka z wolnego wybiegu. Nie należy spożywać ich zbyt dużo, a także trzeba pamiętać o tym, by ich nie smażyć, a jeść ugotowane na miękko.

Jak zbić wysoki cholesterol?

Czy warto leczyć wysoki cholesterol za pomocą statyn? W wielu przypadkach zastosowanie statyn jest niestety koniecznością. Tak dzieje się w przypadku osób, które oprócz wysokiego poziomu cholesterolu cierpią również na nadciśnienie oraz choroby serca lub nerek. W takich przypadkach tego typu środki są niezbędne. Trzeba jednak pamiętać, że choć statyny szybko obniżają poziom cholesterolu, to mogą one powodować również skutki uboczne. Dlatego też tak istotne jest regularne badanie poziomu cholesterolu we krwi. Wtedy już przy nieznacznym przekroczeniu dopuszczalnych norm możliwe jest leczenie metodami naturalnymi, co często pozwala uniknąć stosowania statyn. Należy przy tym pamiętać, że nie można samodzielnie odstawiać tego typu środków zapisanych przez lekarza. Warto jednak zapytać, jakie naturalne metody na obniżenie cholesterolu mogą zostać zastosowane w określonym przypadku.

Domowe sposoby na podwyższony poziom cholesterolu

Naturalnym sposobem na obniżenie cholesterolu jest aktywność fizyczna. Gdy jednak poziom cholesterolu jest mocno podwyższony, należy zapytać lekarza, jakiego rodzaju ćwiczenia są rzeczywiście wskazane w danym przypadku. Jeśli do tej pory aktywność fizyczna nie była stosowana na co dzień, należy pamiętać, by kondycja fizyczna organizmu była wzmacniana stopniowo. W innym przypadku mogą pojawić się przykre skutki uboczne.

2 KOMENTARZE

  1. A ja miałem znajomego, który był aktywnym rowerzystą. No, właściwie to mało powiedziane, że aktywnym, jeździł na rowerze wszędzie i pokonywał kilka, jak nie kilkanaście tysięcy kilometrów rocznie na dwóch kółkach. Przy tym jednak palił papierochy i padł na serce! Okazało się, że wysoki cholesterol jest nie do pokonania samym ruchem, nie ma opcji bez leków, nawet jak się komuś wydaje, że ma super kondycję.

  2. Rower to nie leki. Co z tego, że jeździł na rowerze, jak palił i pewnie jadł co popadnie, jak większość palaczy? Wysoki cholesterol miał od diety, a nie od palenia, a sama aktywność to za mało, żeby być w pełni zdrowym. Widać, że nie prowadził zdrowego trybu życia, nie każdy rowerzysta go prowadzi, wbrew pozorom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here