Objawy cholesterolu

2
1512
Objawy cholesterolu

Podwyższony cholesterol powoduje nie tylko dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, ale też bywa groźny dla naszego zdrowia. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jego wskaźnik jest zbyt wysoki, co wpływa destrukcyjnie na nasz organizm. Dlatego warto dobrze poznać objawy, jakie mogą towarzyszyć takiemu zjawisku.

Jak rozpoznać wysoki cholesterol

Gdy pojawia się wysoki cholesterol objawy bywają – zwłaszcza na początku – bardzo dyskretne. Bagatelizujemy je, zrzucamy na karb zmęczenia lub po prostu starzenia się. To bardzo duży błąd, bowiem stan zdrowia i kondycja w ten sposób małymi kroczkami, ale sukcesywnie się pogarszają.

Najbardziej być może widocznym objawem nieprawidłowej gospodarki cholesterolowej w naszym organizmie są zmiany skórne. Są one nazywane kępkami żółtymi, a to ze względu na barwę, jaką przybierają. Te niewielkie zmiany najczęściej pojawiają się w okolicach oczu. Warto zatem dokładnie przeglądać się w lustrze i uważnie patrzeć w oczy swoich bliskich. Niepokojące symptomy koniecznie należy konsultować z lekarzem.

Często jednak objawy są dużo bardziej zakamuflowane i nie rzucają się w oczy. Na podwyższonym poziomie cholesterolu cierpi układ krwionośny i odpornościowy. Nagły spadek kondycji zawsze powinien wzbudzić niepokój – może on bowiem świadczyć nie tylko o wysokim cholesterolu, ale też szeregu groźnych chorób. W takiej sytuacji nie należy zatem tłumaczyć sobie naturalnymi procesami, zachodzącymi w ludzkim ciele, ale rzetelnie poszukać przyczyny problemu.

Wraz z poziomem cholesterolu rośnie też ludzka waga. To kolejny element, który łatwo nam zrzucić na karb innych czynników. Zresztą, wzrost wagi, otyłość nie bierze się z niczego. To skutek niewłaściwej diety, braku aktywności ruchowej – te same czynniki wpływają też na rosnący cholesterol. Jedno implikuje zatem drugie, są to przyczyny i skutki płynnie ze sobą związane.

Gdy wysoki cholesterol da się we znaki

W zaawansowanych stanach, spowodowanych przez podwyższony cholesterol, pojawiają się już jawne dolegliwości sercowe. Ból, pieczenie, uczucie ucisku – to objawy cholesterolu, ale też ciężkich chorób, które zresztą często rozpoczynają się właśnie od braku kontroli nad swoją formą. Wśród najpoważniejszych dolegliwości, które mogą brać swój początek w podwyższonym cholesterolu, wskazać należy zawał serca i miażdżycę.

Pamiętać należy o dolegliwościach natury psychologicznej i mentalnej. Pod wpływem wysokiego cholesterolu pojawiają się problemy z koncentracją, a także zapamiętywaniem – nawet w przypadku niezbyt odległych i rozległych spraw czy kwestii.

Niestety, gdy występuje wyższy cholesterol objawy równie dobrze mogą nie występować, nim człowiek nie wpędzi się w poważny stan. Często pierwszym widocznym symptomem jest dopiero poważne zdarzenie, jak chociażby stan przedzawałowy. Stąd tak ważna jest obserwacja i znajomość własnego organizmu. Nawet drobne odstępstwa od dotychczasowych norm powinny zapalić w nas lampkę alarmową. Często będzie to alarm fałszywy, niemniej w przypadku tak groźnego przeciwnika zdecydowanie lepiej jest dmuchać na zimne.

Stan cholesterolu warto badać niezależnie od okoliczności, niemniej niektóre osoby z grup podwyższonego ryzyka, powinny kontrolować się nad wyraz często. Wraz ze starzeniem się, należy zwiększyć zainteresowanie tematem. Często wystarczy jedynie profilaktyka objawowa – szczególnie wtedy, gdy wykryjemy problem na wczesnym etapie. Dobrze czuć się komfortowo, stąd nie warto bagatelizować żadnego objawu. Świadomość i samoobserwacja to podstawa do skutecznego leczenia cholesterolu – nawet, gdy nie możemy mu całkowicie zapobiec.

2 KOMENTARZE

  1. U mnie najpierw była zadyszka. Nikt nawet nie podejrzewał, że to objawy wysokiego cholesterolu. No bo przecież ma się swoje lata, a ostatnie ćwiczenia to na WF na studiach… Dopiero znajoma lekarka podpowiedziała, żeby sobie zrobić badania i po zapisaniu leków czuję się jak nowo narodzony. Coraz zdrowszy i w ogóle więcej sił człowiek ma.

  2. Zadyszka nie jest normalnym objawem, niezależnie od wieku. To tylko tak się utarło, że w starszym wieku ma się gorszą formę, a to bujda, bo forma spada od chorób, a nie sama z siebie. Mogą to być objawy podwyższonego cholesterolu, ale też inne kłopoty, które się objawią gdy zrobisz dokładniejsze badania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here