Norma cholesterolu

2
1397
Norma cholesterolu

Podwyższony cholesterol to przebiegły i bardzo groźny przeciwnik, któremu warto przeciwdziałać nawet na wstępnym etapie jego występowania. Ludzki organizm potrzebuje cholesterolu, niemniej tylko w ograniczonych ilościach. Stąd warto kontrolować swoje ciało w oparciu o normy. Są one jednak zależne od wielu czynników i ich odczytywanie nie jest proste. Należy dobrze poznać niuanse funkcjonowania tych wytycznych, aby umieć prawidłowo interpretować i kontrolować wyniki swoich badań.

Jak ocenić normę cholesterolu?

Przede wszystkim, kiedy badany jest cholesterol normy w odniesieniu do konkretnego człowieka mogą być różnie traktowane nawet przez dwóch różnych lekarzy. Niektórzy z nich podchodzą do sprawy bardziej liberalnie od innych, inni zaś wręcz przeciwnie – interpretują ściśle konserwatywnie według określonych tabelek. Różnice te są z reguły niewielkie i zależą od indywidualnego przypadku. Nie można zatem wysnuwać wniosków, że jeden lekarz ma rację, a drugi się myli – wiele zależy bowiem też od samego wywiadu medycznego.

Ponadto, normy cholesterolu różnią się nawet między dwoma różnymi krajami. Inaczej wskaźniki te wyglądają u nas, a inaczej chociażby w Chinach czy Japonii. Wpływają na to na przykład zróżnicowanie w diecie czy tradycyjne różnice anatomiczne. Często osoba, która wymaga podjęcia leczenia w Polsce, w innym miejscu świata uważana byłaby za zupełnie zdrową i niewymagającą działań.

Dwa rodzaje cholesterolu

Co ważne, kiedy mówimy o cholesterolu, musimy zwrócić uwagę na dwa wskaźniki – LDL i HDL. Ten drugi uważany jest za dobry cholesterol. Z kolei LDL to cholesterol zły i to w jego wypadku powinniśmy zachować szczególną uwagę oraz kontrolę.

Cholesterol LDL u osoby zdrowej, nieobciążonej genetycznie ani nie podlegającej czynnikom ryzyka, może być utrzymywany na stosunkowo wysokim poziomie, wahającym się według różnych opracowań od 120 mg/dl do 130 mg/dl. Oczywiście, wynik nieznacznie wyższy od górnej normy nie jest powodem do paniki, ani nawet wszczęcia leczenia, celem jak najszybszego mieszczenia się w widełkach. Niemniej, powinien on wzmóc naszą czujność, wpłynąć na dalsze prowadzenie kontroli i profilaktykę.

U osób, u których wystąpiły określone choroby, takie jak zaburzenia pracy serca czy zawał, norma drastycznie spada. Za bezpieczne uznaje się utrzymywanie normy LDL na poziomie 100 mg/dl, choć duża część lekarzy dąży do doprowadzenia u pacjentów do normy poniżej 90 mg/dl. Jeszcze bardziej restrykcyjne podejście stosowane jest przez diabetologów. Osoby chorujące na cukrzycę powinny szczególnie dbać o dietę i aktywność fizyczną, aby wskaźnik cholesterolu nie przekraczał normy, wynoszącej 70 mg/dl.

Zupełnie inaczej kwestia ma się w przypadku cholesterolu HDL. W tym przypadku obowiązuje zasada: im więcej, tym lepiej. Zdrowy człowiek bez nałogów zadowoli się spokojnie wskaźnikiem 50 mg/dl. Przyjmuje się także, że mężczyźni potrzebują nieco mniej dobrego cholesterolu, niż kobiety.

Jeśli chodzi o dobry cholesterol norma rośnie w przypadku osób chorych, z dolegliwościami układu krążenia i serca. Nie tylko wspomaga on prawidłową pracę naszego organizmu, ale też pomaga zwalczać zły cholesterol.

Cholesterol HDL norma („dobry” cholesterol) – wyższe wartości stanowią lepszy wynik

  • Norma u mężczyzn 35-70 mg/dl (0,9-1,8 mmol/l),
  • Norma u kobiet 40-80 mg/dl (1,0-2,1 mmol/l),

Cholesterol LDL norma („zły” cholesterol) – niższe wartości stanowią lepszy wynik

  • Norma: < 135 mg/dl (< 3,5 mmol/l),
  • Poziom podwyższony: 135-155 mg/dl (3,5-4,0 mmol/l),
  • Poziom znacznie podwyższony: > 155 mg/dl (> 4,0 mmol/l).

Jak widać, sprawa nie jest tak prosta, jakby się mogło na pierwszy rzut oka wydawać. W naszym najlepszym interesie jest zbijanie cholesterolu, ale wyłącznie w przypadku jego „złej” wersji. Dobrze jest stosować się do norm, choć też nie interpretować ich na sztywno, ale w odniesieniu do realnych warunków funkcjonowania. Są one jednak bez wątpienia ważnym wyznacznikiem, zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy.

2 KOMENTARZE

  1. Wszystko fajnie, ale normy cholesterolu się różnią w zależności od tego na jakie choroby człowiek choruje lub chorował w przeszłości. Zwłaszcza, że często po prostu są też inne dla różnych krajów albo zależne od stylu życia. Inna norma cholesterolu będzie dla biegacza a inna dla kanapowca.

  2. Masz rację, dlatego normy cholesterolu podaje się w przedziałach, a to lekarz decyduje który bardziej dotyczy Ciebie, a który Twojego (nie życzę) schorowanego ojca. Dlatego nie ma się co nakręcać, tylko na spokojnie słuchać lekarzy, bo przekroczenie normy cholesterolu, jak jest nieznaczne, nie musi jeszcze skutkować nie wiadomo jakimi problemami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here