Leki na cholesterol

2
1272
Leki na cholesterol

Wysoki poziom cholesterolu ma negatywny wpływ na zdrowie. Dlatego warto poznać metody obniżenia poziomu tej substancji w organizmie.

Jak obniżyć poziom cholesterolu?

Istnieją naturalne metody, które pozwalają na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Pierwszym z nich jest wprowadzenie do codziennego planu dnia aktywności fizycznej. Pozwala to na zmniejszenie poziomu cholesterolu, a także poprawę stanu naczyń krwionośnych. By jednak ten sposób był jak najbardziej korzystny dla zdrowia, należy pamiętać o tym, by w trakcie ćwiczeń tętno nie było za wysokie. Kondycję należy wzmacniać stopniowo, zaczynając od łagodniejszych ćwiczeń.

Innym sposobem obniżenia poziomu cholesterolu jest wprowadzenie do diety odpowiednich produktów. Najbardziej znanym pokarmem, który wpływa korzystnie na stan organizmu, jest czosnek. Wskazane jest również spożywanie cebuli. Te produkty działają korzystnie nie tylko na stan naczyń krwionośnych, ale również na cały organizm. Jeśli nie jest możliwe wprowadzenie dużej ilości czosnku do diety, można sięgnąć po suplementy na jego bazie. To pozwala uniknąć nieprzyjemnego zapachu.

Do diety warto również wprowadzić produkty, które mają w sobie nienasycone kwasy tłuszczowe. Do takich pokarmów należą przede wszystkim orzechy. Pozwalają one nie tylko na obniżenie poziomu cholesterolu, ale często wspomagają również sprawność umysłową.

W przypadku podwyższonego poziomu cholesterolu nie jest wskazane, by spożywać dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych. Tego typu składniki zawarte są między innymi w tłustych mięsach. Wyjątkowe pod tym względem są jednak tłuste ryby morskie. Z ich spożycia nie należy rezygnować, ponieważ zawierają one cenne dla organizmu kwasy omega-3.

Zioła na cholesterol

To, co może obniżyć poziom cholesterolu, to również błonnik. Zawarty jest on przede wszystkim w surowych owocach i warzywach. Można go znaleźć także w niektórych ziołach. W przypadku nadmiaru cholesterolu zaleca się stosowanie nasion babki płesznik, które zawierają tak zwany błonnik witalny. Sprawia on, że nadmiar tłuszczu zawartego w pokarmach nie jest wchłaniany w jelitach, co pomaga znacznie obniżyć poziom cholesterolu. Podobne działanie mogą wykazywać także nasiona lnu. Błonnik zawarty w tych produktach roślinnych nie tylko pomoże w przypadku zbyt wysokiego poziomu cholesterolu, ale także będzie pomocny w czasie utrzymywania diety.

Ziołem, które jest zalecane w przypadku podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi, jest również zielona herbata. Jej dobroczynne działanie jest związane między innymi z zawartymi w niej flawonoidami. Należy jednak pamiętać, by nie przesadzać z jej ilością oraz by nie pić jej do posiłku, ponieważ zmniejsza wchłanianie niektórych ważnych składników pokarmowych.

Leki na cholesterol

Najbardziej znane leki na cholesterol to tak zwane statyny. Ich przyjmowanie pozwala na szybkie obniżenie poziomu cholesterolu. Przyjmowanie statyn jest niezbędne, jeśli poziom cholesterolu znacznie przewyższa normę. Najlepiej jest jednak nie dopuszczać do tego stanu, między innymi poprzez regularne badanie poziomu cholesterolu. Według niektórych źródeł statyny mogą mieć bowiem negatywny wpływ na organizm, zwłaszcza jeśli przyjmowane są przez dłuższy czas. Stosując leki na cholesterol, zapisane przez lekarza, warto jest zapytać, czy można jednocześnie stosować metody naturalne. Niektóre substancje zawarte w naturalnych produktach mogą obniżać skuteczność leków. Zazwyczaj jednak zmniejszanie poziomu cholesterolu w organizmie polega na przyjmowaniu leków oraz stosowaniu odpowiedniej diety.

2 KOMENTARZE

  1. Moja mama brała leki na cholesterol i o mały włos byśmy ją stracili! Kontrolujcie wyniki, zwłaszcza na początku albo jak są nowe leki, bo się może okazać, że naprawdę będzie gorzej niż było! Zwłaszcza, że niektórzy lekarze nie mają doświadczenia i zapisują leki jak im się podoba. Dawki mam na myśli.

  2. To nie jest wina lekarzy. Leki na cholesterol trzeba właśnie wstrzelić, bo nigdy nie wiadomo jak zadziałają na konkretnego pacjenta. Zmiana dawki podczas terapii to nic dziwnego, najważniejsze żeby zbić wysoki cholesterol, a resztę to już zostaw lekarzom, a nie ich podejrzewasz o to, że nie wiadomo co chcą ci zrobić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here