Dieta na obniżenie cholesterolu

2
1400
Dieta na obniżenie cholesterolu

Z wysokim poziomem cholesterolu we krwi zmaga się bardzo duża liczba osób w Polsce. Chcąc go obniżyć, stosuje się często różnego rodzaju środki leczenia farmakologicznego, ale niezwykle ważna jest także właściwa dieta. W ten sposób można dostarczyć organizmowi odpowiednich składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania.

Co należy spożywać w diecie na cholesterol?

Dieta na obniżenie cholesterolu powinna być przede wszystkim bogata w błonnik. Działa on na układ pokarmowy w ten sposób, że utrudnia wchłanianie z niego cholesterolu. W błonnik bogate są takie owoce, jak:  grejpfruty, czarne jagody i jabłka oraz warzywa: marchew, dynia, groch, fasola. Niezwykle ważne jest również to, by w posiłkach znalazła się jak największa ilość ryb morskich, olejów i orzechów. Dzięki zawartości witamin A,C i E wpływają one na szybsze obniżanie poziomu cholesterolu we krwi.

Zasady spożywania posiłków przy diecie na cholesterol

Dieta na cholesterol powinna być ukierunkowana na spożywanie stałej liczby posiłków. Optymalne jest 5 posiłków dziennie, w regularnych odstępach czasu (co 3-4 godziny). Bardzo istotny jest przy tym sposób przygotowania potraw. Najlepiej sprawdzi się gotowanie tradycyjne lub na parze, bez używania dużej ilości tłuszczu (czyli smażenia) lub też pieczenie potraw przy wykorzystaniu piekarnika. Warto zaplanować sobie jadłospis na cały tydzień. W ten sposób uniknie się niespodzianek w postaci spożywania produktów, które nie są pożądane w diecie na cholesterol.

Czego unikać w diecie na cholesterol?

Dieta na cholesterol musi być uboga w zboża (a więc m.in. pieczywo i makarony) oraz cukry. W ten sposób obniży się poziom trójglicerydów. Nie jest wskazane również spożywanie tłuszczy zwierzęcych, które powinny być zastąpione w jak największej mierze tłuszczami pochodzenia roślinnego. Jeśli chodzi o mięso, należy wybierać to chude (np. kurczaka i indyka). Osoby, które posiadają problem z wysokim poziomem cholesterolu powinny odstawić ponadto alkohol. Choć rezygnacja z niego bywa ciężka (szczególnie wśród towarzyskich osób),  korzyści w postaci przywrócenia dobrego poziomu cholesterolu powinny w tej kwestii przeważyć.

Przykładowy jadłospis przy diecie na cholesterol

Jadłospis w przypadku diety na cholesterol może wyglądać w następujący sposób:

Śniadanie:

 • płatki owsiane z mlekiem,
 • kanapka (ciemny chleb, margaryna, serek homogenizowany),
 • jabłko,
 • herbata bez cukru.

Drugie śniadanie:

 • kanapka (ciemny chleb, margaryna, szynka z kurczaka, pomidor),
 • szklanka wody mineralnej.

Obiad:

 • zupa brokułowa,
 • łosoś pieczony z sokiem z cytryny, posypany koperkiem, z dodatkiem ziemniaków,
 • szklanka wody mineralnej z cytryną.

Podwieczorek:

 • sałatka z białym serem i pomidorem,
 • szklanka wody mineralnej

Kolacja:

 • zsiadłe mleko z owocami leśnymi,
 • kanapka (ciemne pieczywo, margaryna, jajko, pomidor),
 • herbata bez cukru.

Jeśli chodzi o cholesterol dieta może wydawać się na pierwszy rzut oka restrykcyjna, jednakże stosowanie się do jej zasad nie powinno nieść za sobą żadnych skutków ubocznych. Przy odpowiedniej konfiguracji posiłków jest to dieta pełnowartościowa, zapewniająca organizmowi najważniejsze składniki bez względu na to czy stosuje ją kobieta czy też mężczyzna, który na co dzień potrzebuje dużo energii. Dobrym pomysłem na prawidłowe skonfigurowanie posiłków będzie podjęcie współpracy z dietetykiem. Dzięki jego wiedzy możliwe jest ułożenie ich w taki sposób, żeby zapewniały organizmowi to co najważniejsze, a jednocześnie nie były monotonne (i nie wprowadzały przez to znużenia).

2 KOMENTARZE

 1. Z mojego doświadczenia wynika, że można ludziom proponować doskonałe rozwiązania dietetyczne, ale koniec końców i tak najtrudniej namówić ich do tego, aby po prostu jedli częściej. Dieta na cholesterol może być praktycznie delikatnie tylko zmodyfikowana, a wystarczy regularność i poziom cholesterolu zacznie opadać.

 2. Przeczytałem ten jadłospis i trzeba przyznać, że jak tak ma wyglądać dieta na obniżenie cholesterolu, to super. Tylko jeden „mały” problem pozostaje. Kto mi to przyrządzi? 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here