Cholesterol LDL

2
1170
Cholesterol LDL

Cholesterol to termin, kojarzący się negatywnie. Choć nie jest to pogląd uzasadniony, to rzeczywiście cholesterol ma swoje ciemne oblicze. Ujawnia się ono w formie cholesterolu LDL, nazywanego potocznie złym cholesterolem.

Norma cholesterolu LDL

Choć oznaczany jako zły, to jednak jest to element potrzebny ludzkiemu organizmowi. Oczywiście, wszystko w określonych normach i ilościach, których przekroczenie ujawnia „złe moce” LDL. Wówczas prowadzić może on do poważniejszych stanów chorobowych i dolegliwości. Jeśli chodzi o cholesterol LDL norma nie jest stała i zależy od stanu zdrowia i indywidualnych cech człowieka.

Za bezpieczną uznaje się wartość do ok. 130 mg/dl. Jest to jednak granica stosunkowo płynna i przesuwająca się pod wpływem różnych czynników. Najpoważniejszym z nich jest ogólny stan zdrowia i występowanie chorób u pacjentach. Norma ta drastycznie spada w przypadku diabetyków. Osoby leczące cukrzyce muszą zwracać szczególną uwagę na poziom cholesterolu LDL. Nie powinien on u nich przekraczać 70-75 mg/dl.

Przyczyny wysokiego cholesterolu LDL

Wpływ na poziom, jaki osiąga cholesterol LDL, ma wiele czynników, dlatego nie można go regulować wyłącznie w oparciu o jeden element. W ogólnym ujęciu przyjąć należy, że za końcowy efekt odpowiadają tu nawyki życiowe, ze szczególnym uwzględnieniem diety. Kiepskie rozplanowanie posiłków, zarówno w odniesieniu do ilości, jak i jakości, wywiera zdecydowanie kiepskie rezultaty na wskaźnik poziomu LDL.

Najgorsze dla tego poziomu jest przyjmowanie dużej ilości tłuszczów zwierzęcych. Tłuste jedzenie zresztą ogólnie znacznie podnosi cholesterol LDL w organizmie. Również brak aktywności ruchowej sprzyja podnoszeniu się jego poziomu. Jak zatem widać, wszelkie złe nawyki to znakomite środowisko do rozwoju złego cholesterolu i wywindowania go wysoko ponad bezpieczne normy.

Pozytywny wpływ cholesterolu LDL

Mimo wszystko, LDL cholesterol to nie tylko zło, jak często przyjmuje się sądzić. Bez niego, prawidłowe funkcjonowanie organizmu byłoby absolutnie niemożliwe. Dbając zatem o to, by nie dopuścić do wysokich jego wskaźników, nie można też zupełnie przesadzać. LDL dostarcza cholesterol do komórek organizmu, a ten sam w sobie jest im konieczny do właściwego działania.

Dbanie o właściwą gospodarkę cholesterolową nie jest proste – i dotyczy to właśnie szczególnie nieszczęsnego cholesterolu LDL. Problemy, diagnozowane przez lekarzy, w zdecydowanej większości przypadków dotyczą właśnie LDL. Jest on, w przeciwieństwie do tzw. dobrego cholesterolu HDL, o wiele trudniejszy do utrzymania w ryzach.

Do kontrolowania cholesterolu LDL zazwyczaj wystarczą proste nawyki żywieniowe, niemniej czasem konieczne będzie ingerencja farmakologiczna. Leki powinny zostać dobrane przez lekarza i zażywane w konsultacji z nim. Są to bowiem często specyfiki mocne, które winny być stosowane z rozwagą.

Pewną ciekawostką, związaną z cholesterolem LDL, jest wpływ papierosów. Wydawałoby się, że tytoń działa destrukcyjnie również na ten element, znajdujący się w ludzkim organizmie. Nic bardziej mylnego – wpływ nałogu również w tym przypadku jest negatywny. Palenie papierosów znacząco działa na podwyższenie stężenia LDL.

Cholesterol LDL ma o wiele gorszą prasę, niż powinien mieć w rzeczywistości. Oczywiście, zaniedbany może powodować poważne reperkusje dla zdrowia, a nawet życia. Jednak ocenianie go jednoznacznie źle to duży błąd. Wpływ na taki pogląd mają niestety tysiące pacjentów, którzy przez własne błędy, wprowadzają się w zły stan zdrowia. Nie warto do nich dołączać, ale polubić się z cholesterolem LDL, dbając o dobrą współpracę.

2 KOMENTARZE

  1. Idealnie by było jakby cholesterol LDL był w innych produktach niż cholesterol HDL. Ale oczywiście diabły muszą występować parami 😉

  2. Nie zawsze jest tak, że we wszystkich produktach masz cholesterol LDL i HDL. Często LDL występuje samotnie, albo różnica w zawartości jest tak ogromna, że warto jeść zdrowsze rzeczy, niż się opychać śmieciami i szukać wymówek dla swoich chorób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here