Cholesterol HDL

2
994
Cholesterol HDL

Cholesterol HDL to cieszący się należną sławą sprzymierzeniec ludzkiego organizmu. Aby jednak pozwalał on na zaprezentowanie gamy swoich możliwości, najpierw musimy zadbać o jego prawidłowy wskaźnik we krwi. Nie jest to zadanie proste, niemniej, gdy prawidłowo je wykonamy, możemy w pełni korzystać z otrzymanych w zamian profitów.

Z medycznego punktu widzenia, HDL cholesterol to lipoproteiny wysokiej gęstości. Dla pacjentów brzmi to raczej dość enigmatycznie, stąd lepiej omówić rolę, jaką HDL w rzeczywistości spełnia w organizmie. Najkrócej rzecz ujmując, jest to funkcja transportowa. Precyzując z kolei, transportowany jest nadmiar osławionego tzw. złego cholesterolu, czyli LDL. Sumując, wychodzi na to, że HDL dba o prawidłową globalną ilość cholesterolu we krwi. I jest to rola absolutnie nie do przecenienia.

Jak zwiększyć poziom cholesterolu HDL

HDL poradzi sobie z tym zadaniem dopiero wtedy jednak, gdy zapewnimy mu do tego odpowiednie warunki. Konieczne jest zatem zadbanie o to, by cholesterolu HDL było w naszym ciele jak najwięcej. U części pacjentów budzi to zdziwienie, bowiem przyjęło się w społeczeństwie myślenie, że cholesterol trzeba jak najbardziej i jak najszybciej ograniczać. To może jednak skutecznie zrobić nasz organizm – wcześniej wszak coś musi się pojawić, aby coś innego zniknęło. I tym właśnie pożądanym elementem jest HDL.

W jakich warunkach może on skutecznie działać? Jeśli chodzi o cholesterol HDL norma jest nietypowa, bowiem dla określenia prawidłowości stosowana jest dolna granica. Nie jest ona stała i zależy od interpretacji lekarza, jak również wieku czy płci. Trzeba w tym momencie zaznaczyć, że kobiety z reguły cieszą się wyższą ilością cholesterolu HDL. Dzieje się tak ze względu na politykę hormonalną – żeńskie hormony sprzyjają powstawaniu dobrego cholesterolu. W uproszczeniu można jednak przyjąć, że właściwy poziom HDL we krwi to 50 mg/dl. Jednak norma ta może rosnąć. Osoby chorujące na serce, ze schorzeniami układu krążenia, mające za sobą zabiegi z tym związane, winny dbać o jeszcze wyższe stężenie. Aby prawidłowo z ich organizmów usuwane były cząsteczki LDL, wskaźnik HDL we krwi powinien wynosić przynajmniej 60 mg/dl. Medycznie zresztą udowodniono, że im ta ilość wyższa, tym dłużej żyje dana osoba. Jest więc o co walczyć i się starać.

Sprawdź poziom cholesterolu HDL – Podwyższony czy za niski?

Aby prawidłowo określić poziom cholesterolu HDL we krwi, należy przeprowadzić badanie na czczo. W tym celu, pacjent powinien powstrzymać się od jedzenia i picia na przynajmniej osiem godzin przed pobraniem krwi, w miarę możliwości zaś najlepiej, by było to godzin dwanaście. Zaniedbanie w przygotowaniu do badania może znacząco zaburzyć i zafałszować wynik testu. Nadaje się on wówczas tylko do powtórzenia.

Doświadczony lekarz powinien wyniki badania HDL skonfrontować w szerszym obrazie, z innymi badaniami, jak i ogólnym wywiadem medycznym. Sam suchy wskaźnik HDL oczywiście również daje pewien pogląd na temat stanu zdrowia pacjenta, niemniej nie wydaje się to wówczas wiedzą pełną. Badania takie nie należą do najdroższych, także warto wykonywać je nawet bez wskazań lekarza – z nim zaś konsultować ewentualnie tylko niepokojące wyniki.

Łatwo się domyślić, że na poziom HDL w ludzkim organizmie największy wpływ ma nasz sposób życia. Dotyczy to zarówno stosunku do aktywności fizycznej, jak i nawyków żywieniowych. Nie jest żadnym odkryciem, że dobre efekty przyniesie dbanie o ruch i spożywanie pokarmów o niskiej zawartości tłuszczu. Efekt znacząco wpływa na komfort życia, ale też pozwala je wydłużyć.

2 KOMENTARZE

  1. Poziom cholesterolu HDL będzie prawidłowy jak przestaniecie jeść tak często fast foody. Tak, chodzi mi właśnie o to, że można jeść te wszystkie maki i inne, ale raz na tydzień, a nie odwrotnie.

  2. Żeby pojawił się wysoki poziom cholesterolu HDL trzeba nie tylko ograniczyć tłuszcz i więcej się ruszać. Ważne są też inne rzeczy, jak chociażby to żeby np. do tłustej kanapeczki zjeść jeszcze coś kwaśnego: kiszoną kapustę, albo zagryźć ogórkiem. To znacząco wpływa na przyswajanie tłuszczów. Już nasi dziadkowie jedli smalec z ogórkami i nie musieli znać pojęcia cholesterol HDL czy innych ciekawostek o zdrowiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here