Cholesterol dobry i zły

2
986
Cholesterol dobry i zły

Występuje w tkankach i w osoczu krwi. Jest organicznym związkiem. Bez niego niemożliwa byłaby synteza witamin oraz hormonów. Jego obecność w organizmie jest nieunikniona. I wcale nie chodzi o jego nadmierną ilość w produktach, które na co dzień spożywamy, ale o naturalną produkcję, która zachodzi w organizmie człowieka. Cholesterol jest niezbędnym związkiem potrzebnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Cholesterol dobry i zły – ważne, by je rozróżnić

W znacznej części cholesterol jest wytwarzany w wątrobie, pozostała część pochodzi z pożywienia. Cholesterol to miękka, woskowata i tłusta w konsystencji substancja. Obecna we krwi pod postacią różnych składowych. Największe są dwie cholesterol LDL – zły cholesterol oraz cholesterol HDL – dobry cholesterol.

Cholesterol pełni w organizmie szereg istotnych funkcji. Jest potrzeby do syntezy hormonów płciowych, testosteronu i estrogenów. Buduje hormony kory nadnerczy. Jest niezbędny do syntezy witaminy D3. Ponadto stanowi składnik żółci, uczestnicząc w ten sposób w procesie trawienia tłuszczów. Buduje błony komórkowe. A także wchodzi w skład osłonek mielinowych, które chronią włókna nerwowe przed uszkodzeniami.

Wysoki poziom cholesterolu

Co roku, w trosce o swoje zdrowie powinniśmy sprawdzać poziom cholesterolu. Norma dla stężenia cholesterolu całkowitego we krwi wynosi poniżej 200 mg/dl 5,2 mmol/l). Poziom podwyższony cholesterolu to 200–250 mg/dl (5,1–6,5 mmol/l). O poziomie znacznie podwyższonym mówimy, gdy jego wartość przekracza 250 mg/dl (>6,5 mmol/l). Cholesterol to nic innego jak całkowita ilość tłuszczu we krwi. Jeśli przekracza normę, naczynia krwionośne porastają tłuszczem, co w efekcie prowadzi do chorób.

Cholesterol dobry i zły to białka (lipoproteiny), które pomagają rozpuszczać cholesterol we krwi. Dobry cholesterol HDL to białka o wysokiej gęstości, transportujące nadmiar cholesterolu ze ścian tętnic do wątroby, gdzie zostaje przetworzony na kwasy żółciowe. W efekcie następuje jego usunięcie. Wysokie stężenie cholesterolu HDL we krwi jest bardzo korzystne dla zdrowia.

Zły cholesterol LDL to białka o niskiej gęstości, które transportują cholesterol z wątroby do tkanek organizmu. To właśnie zbyt wysokie stężenie cholesterolu LDL we krwi wbudowuje się w komórki ścian naczyń krwionośnych, tworząc tam złogi. Tak powstają tzw. blaszki miażdżycowe, które zatykają tętnice.

Gdy jest wysoki poziom cholesterolu

Najbardziej niekorzystną i niebezpieczną dla organizmu sytuacją jest wysoki wskaźnik cholesterolu LDL. Gdy blaszka miażdżycowa narasta już nie tylko w tętnicach, ale również w naczyniach serca, prowadzi to do rozwoju niedokrwiennej choroby serca, zwanej chorobą wieńcową. Blaszka miażdżycowa może też zamknąć naczynie w sercu. W takiej sytuacji dochodzi do zawału. Zamknięcie światła naczynia, doprowadzającego krew do mózgu, powoduje niedokrwienny udar mózgu. Jeśli to samo naczynie ulega pęknięciu, dochodzi do krwotocznego udaru mózgu, zwanego wylewem do mózgu.

Niestety zmiany miażdżycowe nie występują tylko w naczyniach serca i mózgu. Taki proces może dotykać całego organizmu, powodując niedokrwienie kończyn, uszkodzenie siatkówki oka, utraty wzroku, niewydolność nerek i wiele innych.

Niekorzystne jest również zbyt małe stężenie cholesterolu. Może być równoznaczne z nadczynnością tarczycy, chorobami wątroby, nieprawidłowym wchłanianiem pokarmów lub niedożywieniem.

Normy cholesterolu

Tylko badania, wykonywane do tego systematycznie, pozwalają kontrolować zawartość cholesterolu we krwi. Zbyt niski lub zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi prowadzi do poważnych zaburzeń układu krążenia.

Cholesterol HDL – dobry cholesterol:

  • norma u mężczyzn 35-70 mg/dl (0,9-1,8 mmol/l),
  • norma u kobiet 40-80 mg/dl (1,0-2,1 mmol/l).

Im wyższe wartości, tym lepszy wynik.

Cholesterol LDL – zły cholesterol:

  • norma < 135 mg/dl (< 3,5 mmol/l),
  • poziom podwyższony 135-155 mg/dl (3,5-4,0 mmol/l),
  • poziom znacznie podwyższony > 155 mg/dl (> 4,0 mmol/l).

Im niższe wartości, tym lepszy wynik.

W przypadku znacznego przekroczenia norm, zagrożony jest układ krążenia. Od tego momentu zaczyna się rozwój miażdżycy. By zachować zdrowe serce, należy więc dbać, by stężenie złego cholesterolu było niskie, a dobrego wysokie.

2 KOMENTARZE

  1. Jestem przeciwny temu podziałowi na dobry i zły cholesterol. Jak odżywiasz się normalnie i nie siedzisz latami na fotelu to nie będzie problemu i żaden zły cholesterol przeszkadzać nie będzie. To trochę jakby mówić, że ktoś ma „złą krew” – taki sam bezsens.

  2. Możesz być przeciwny, ale to jest akurat fakt, że występuje dobry i zły cholesterol. Przez lata ludzie nie zdawali sobie z tego sprawy i popełniali błędy żywieniowe i inne, ale teraz warto czerpać z nauki, a nie wymyślać, że nie ma ona żadnego znaczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here