Zamykanie rozszerzonych naczynek – metody leczenia, które warto znać.

0
537
Zamykanie rozszerzonych naczynek

Zamykanie rozszerzonych naczynek na twarzy jest obecnie jednym z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w ramach medycyny estetycznej, a dzieje się tak ponieważ coraz więcej osób zmaga się z tzw. pajączkami i nawracającym rumieniem, który wywołują popękane naczynka. Jeśli tylko siatka rozszerzonych naczynek się powiększa, a pieczenie na twarzy staje się coraz intensywniejsze jest to sygnał do zdecydowania się na zabieg na naczynka.

Czym są rozszerzone naczynka?

Zabieg na popękane naczynka to bardzo popularna metoda radzenia sobie z pajączkami. Zanim jednak podejmie się decyzję o jego wykonaniu ważne jest, by wiedzieć, czym właściwie są rozszerzone naczynka. Z medycznego puntu widzenia to trwałe rozszerzenie naczyń włosowatych, które prześwitują przez warstwę naskórka w postaci „nitek”, a te pojawiające się w większej ilości tworzą obszar przypominający „pajęczą sieć”. Nieleczone naczynka pękają, przylegają do siebie i tworzą jednorodne zaczerwienienie skóry w postaci rumienia. Dolegliwość dotyka osób o każdym typie cery, ale szczególnie narażona jest skóra delikatna, cienka i wrażliwa. Co więcej popękane naczynka najczęściej pojawiają się na twarzy, w okolicach nosa, policzków i brody, a wpływ na ich pojawienie się ma tak naprawdę wiele różnych czynników, m.in.:

  • wypicie gorącej kawy i mocnej herbaty;
  • spożycie alkoholu oraz pikantnych potraw;
  • zdenerwowania;
  • zmiana temperatury;
  • niekorzystne warunki atmosferyczne, jak wiatr, mróz, promienie słoneczne;
  • zbyt częste korzystanie z solarium;
  • stosowanie sterydów.

Pajączki naczyniowe, nazywane inaczej teleangiektazjami, mogą przybierać naprawdę duże rozmiary i stać się krępującą dolegliwością. Niekiedy zmiany naczyniowe widoczne są już od urodzenia, innym razem nabywane są z czasem lub jako efekt wyżej wymienionych czynników. O ile jeszcze kilka lat temu usuwanie pajączków na nogach lub twarzy nastręczało wielu trudności, a profesjonalne zabiegi dostępne były tylko dla bardzo nasilonych zmian, o tyle w obecnej chwili powszechnie dostępne jest już laserowe zamykanie naczynek, które co najważniejsze, zyskuje coraz większą popularność.

Zamykanie naczynek laserem

Laserowe zamykanie pajączków na nogach czy twarzy polega na naświetlaniu rozszerzonego naczynka promieniem lasera, który z kolei gwałtownie podnosi temperaturę krwi w naczynku, powodując jego obkurczenie i trwałe zamknięcie. Zamykanie naczynek w ten sposób daje efekt uzależniony od dobrania odpowiedniej długości fali emitowanej przez laser, takiej która pozwoli na oddanie we krwi maksimum ciepła, przy nieznacznym podgrzaniu skóry, co zapobiegnie oparzeniom.

Rodzaje zabiegów na popękane naczynka

Przed każdorazowym zabiegiem wykonywanym w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej lekarz sprawdza przede wszystkim z jakimi zmianami ma do czynienia, czyli jak głęboko pod skórą znajdują się naczynka i jaka jest ich ilość. Dopiero na podstawie tych obserwacji decyduje co zastosować na pajączki na twarzy, a następnie dobiera właściwą długość fali, emitowanej przez laser lub elektrodę.

Rodzaje zabiegów:

Zamykanie naczynek laserem IPL – to urządzenie pozwalające na wykonywanie zabiegów z użyciem energii świetlnej. Metoda ta jest przeznaczona dla każdego, kto posiada widoczne gołym okiem, wyraźne pajączki na twarzy. Rozszerzone naczynka usuwane są za pomocą ruchomej głowicy, emitującej światło o określonej częstotliwości. Podczas takiego zabiegu dochodzi do procesu fototermolizy, oznacza to, że światło z lasera dociera w głąb naczynka, by ostatecznie zostało pochłonięte przez hemoglobinę. W kolejnym etapie kuracji światło lasera zostaje zamienione w energię cieplną i pod jej wpływem woda, która znajduje się w tkance ulega odparowaniu, a co za tym idzie ścianki naczynia wysuszają się i obumierają. Zabieg laserem IPL stosuje się przede wszystkim na popękane naczynka na nosie, policzkach, brodzie. Co istotne można go wykonać jedynie u osób z jasną cerą, gdyż przy ciemniejszej karnacji laser może pozostawić przebarwienia.

Coraz więcej osób korzysta z zabiegu usuwania naczynek laserem IPL. Pacjentki są bardzo zadowolone z efektów, gdyż zabieg jest faktycznie skuteczny i sprawdza się nawet w przypadku bardzo uporczywych naczynek. Co istotne, podczas zabiegu nie wpływamy negatywnie na inne tkanki, dzięki czemu jest to bezpieczna procedura.mówi Natalia Munda, kosmetolog Clinica Cosmetologica

Zamykanie rozszerzonych naczynek laserem VPL – laser VPL to potoczna nazwa dla urządzenia emitującego wiązki światła o szerokim spektrum działania, które są pochłaniane przez skórę. Wykorzystywany głównie do usuwania mniejszych naczynek krwionośnych i przewlekłego leczenia. Popękane naczynka na twarzy zamyka się za pomocą specjalnej głowicy w kształcie prostokąta, o powierzchni kilku centymetrów. Podczas samego zabiegu ta sama głowica emituje mikrobłyski, które docierają do miejsca zmienionych chorobowo. Podobnie, jak przy zabiegu wykonywanym laserem IPL, w tym przypadku również w tkankach zachodzi proces fototermolizy.

Zamykanie rozszerzonych naczynek elektokoagulacją – usuwanie pajączków za pomocą tzw. diatermii chirurgicznej wykonuje się za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości. Specjalna elektroda dotyka każde naczynko, a następnie ścina znajdujące się w nim białko, co doprowadza do obkurczenia jego ścian, uszczelnienia i zamknięcia. Częstotliwość stosowanego prądu zależna jest od zagęszczenia naczynek na twarzy. Po zabiegu skóra jest lekko zaczerwieniona, a proces gojenia się trwa około miesiąca.

W zeszłym roku miałam okazję skorzystać z zabiegu zamykającego naczynka. Muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolona z efektów. Nie spodziewałam się, że rezultaty mogą być tak dobre. W moim wypadku zabieg nie był bolesny i nie miałam bardzo podrażnionej cery.  – mówi pani Joanna z Torunia

Po zabiegu – co warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę?

Każdy zabieg zamykania naczynek prowadzi do podgrzania głębszych warstw skóry, a co za tym idzie do przyczynia się do produkcji kolagenu i elastyny, substancji odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność skóry. Kolejną sprawą, na którą należy zwrócić uwagę do wybór najlepszego czasu na wykonanie podobnego zabiegu. A to głównie dlatego, że po kuracji należy unikać ekspozycji na słońce i nagłych zmian temperatur, tak więc najlepszy czas na zabieg usuwania pajączków to jesień i zima. Nie zmienia to jednak faktu, że wtedy również trzeba szczególnie dbać o cerę po kuracji. Zaleca się stosowanie kremów łagodzących i bezzapachowych kosmetyków przeznaczonych do cery naczynkowej, przede wszystkim z uwagi na to, że zawierają w swoim składzie witaminę K, wyciąg z kasztanowca czy arniki górskiej, które zapobiegają ponownemu pojawianiu się pajączków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here