Skutki konfliktu serologicznego

0
1329
czerwone krwinki

Choć konfliktowi wynikającemu z różnic antygenów krwi matki i dziecka można dziś w prosty sposób zapobiec, warto mieć również świadomość tego, jak bardzo poważna jest to kwestia. Jakie mogą być skutki konfliktu serologicznego?

Jeśli rodzice mającego przyjść na świat dziecka mają grupy krwi Rh+ i Rh-, może dojść do konfliktu serologicznego. U przeważającej liczby osób występuje krew Rh+, czyli taka, w której powierzchnia krwinek zawiera antygen D. W przypadku jego braku, mamy do czynienia z krwią Rh-, którą spotkać można u maksymalnie co piątej osoby z całej populacji. Jeśli ciężarna kobieta należy do tej wąskiej grupy z Rh-, natomiast jej nienarodzone jeszcze dziecko odziedziczy Rh+, które ma ojciec, wówczas – przy pierwszym zetknięciu się krwi płodu i matki – organizm ciężarnej odbierze antygen D z krwinek dziecka jako coś nieznanego, wrogiego i wytworzy przeciwciała, które zaczną z nimi ostrą walkę.

Do kontaktu obu krwi dochodzi najczęściej dopiero podczas porodu, ale nie tylko – sprzyja temu również każdy rodzaj zabiegu macicznego, niektóre badania prenatalne, krwawienie, odklejanie łożyska, nieprawidłowa transfuzja krwi, a niekiedy także styczność z zanieczyszczoną igłą lub strzykawką.

Trzeba mieć też na uwadze to, że organizm podlega pamięci immunologicznej, czego efektem jest utrzymywanie się w nim wydzielanych przeciwciał – aż do ewentualnych, następnych ciąż. Warto również dodać, że istnieją przypadki, gdy konflikt serologiczny powstał na skutek różnic między główną grupą krwi matki i dziecka (chodzi tu o A, B, 0, AB, a nie sam czynnik Rh). Jednak – jak pokazują statystyki – zdarza się to naprawdę niezwykle rzadko.

Skutki konfliktu serologicznego

Jeśli chodzi o konflikt serologiczny skutki mogą być bardzo poważne – przede wszystkim następuje choroba hemolityczna dziecka. Przeciwciała kobiety, które zaatakowały „wroga” w postaci obcego antygenu, niszczą czerwone krwinki płodu, prowadząc do jego anemii.

Poza niedokrwistością, powodowane przez konflikt serologiczny objawy to także:

  • powiększenie narządów układu pokarmowego (wątroby, śledziony);
  • zawyżona wartość bilirubiny we krwi;
  • żółtaczka;
  • obrzęki narządów, w tym mózgu, co powodować może padaczkę, drgawki, późniejsze problemy z mówieniem i psychiką;
  • zwiększenie napięcia mięśniowego;
  • niedotlenienie wewnątrzmaciczne;
  • zaburzenia krążeniowe;
  • uszkodzenia tkanek.

W niektórych przypadkach może nastąpić również poronienie lub śmierć dziecka, jednak zwykle zdarza się to jedynie przy braku podjęcia jakiegokolwiek działania, związanego z leczeniem. Zazwyczaj podanie leków, fototerapia (w przypadku żółtaczki) czy transfuzja krwi pozwalają uniknąć największych zagrożeń.

Leczenie konfliktu serologicznego

Jak widać skutki konfliktu serologicznego mogą być naprawdę tragiczne, dlatego bardzo istotna jest dobra opieka lekarska i profilaktyka. Polega ona na wykonaniu badań krwi – jeśli rzeczywiście istnieje ryzyko niezgodności w zakresie Rh lub grup krwi, wówczas (w czasie całej ciąży) wykonuje się w odpowiednich odstępach testy kontrolujące poziom wytwarzanych przez matkę przeciwciał.

Najważniejsza jest jednak immunoglobulina anty-D, czyli specjalny, refundowany obecnie preparat. W przypadku możliwości wystąpienia konfliktu serologicznego, podaje się go domięśniowo w formie zastrzyku – najpierw tuż przed 30. tygodniem ciąży, zaś drugą dawkę dopiero po porodzie lub inwazyjnym zabiegu (maksymalnie do 72 godzin). Immunoglobulina anty-D jest naturalną substancją, pochodzącą z krwi, która minimalizuje ryzyko konfliktu serologicznego do niemal zera (98-procentowa skuteczność).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here