Profilaktyka konfliktu serologicznego

2
1115
profilaktyka konfliktu serologicznego

W przypadku niezgodności serologicznej u partnerów spodziewających się dziecka, czyli występowania Rh- u matki i Rh+ u ojca, może dojść do konfliktu serologicznego matki i nienarodzonego dziecka. Może, ale nie musi, gdyż jest 40% szans, że dziecko odziedziczy brak antygenu D, czyli Rh- po matce. Aby to sprawdzić, wykonywany jest szereg badań, a zacząć należy od oznaczenia grup krwi i czynnika Rh. Kobieta musi znać również grupę krwi i Rh ojca dziecka. nawet jeśli występuje niezgodność u rodziców, a dziecko odziedziczy Rh+ po ojcu nie musi dojść do konfliktu serologicznego. Ważna jest odpowiednia diagnostyka, badania w czasie ciąży i profilaktyka konfliktu serologicznego.

Profilaktyka konfliktu serologicznego – odczyn Coombsa

Po badaniu określenia grupy krwi i czynnika Rh, każda ciężarna kierowana jest na badanie tzw. odczynu Coombsa. Wykazuje ono czy organizm matki zaczął wytwarzać przeciwciała przeciwko antygenowi D. Jeśli do tego nie doszło, a kobieta jest zagrożona konfliktem serologicznym, badanie powtarzane jest jeszcze kilkakrotnie w czasie ciąży.

Konflikt serologiczny – profilaktyka

Kobiety, które zagrożone są konfliktem serologicznym, po porodzie otrzymują zastrzyk z immunoglobuliny anty D, który zapobiega wytworzeniu się przeciwciał, przeciwko antygenowi D z krwi dziecka, jaka dostała się do układu krwionośnego w czasie porodu. Taki zastrzyk kobeta otrzymuje do 3 dób od porodu. To zabezpiecza ją na kolejną ciążę, która dzięki temu nie będzie zagrożona od początku jej trwania, niezależnie od tego, po którym z rodziców dziecko odziedziczy grupę krwi i czynnik Rh. Nie oznacza to jednak, że przeciwciała nie mogą wytworzyć się w późniejszym etapie ciąży. Najbardziej newralgiczny jest II i III trymestr, dlatego przy kolejnej ciąży również monitoruje się poziom przeciwciał za pomocą odczynu Coombsa, a także jeśli nie występują, podaje się w 28. tygodniu immunoglobulinę anty D.

Od niedawna podawanie immunoglobuliny w czasie trwania ciąży jest refundowane. Wcześniej za taki przywilej kobieta musiała zapłacić z własnej kieszeni. Dzięki temu dziecko jest lepiej chronione przed wystąpieniem niedokrwistości hemolitycznej.

Rozwój niedokrwistości u płodu bez ingerencji lekarskiej prowadzi do niedotlenienia mózgu, a w konsekwencji niemożności funkcjonowania narządów i śmierci. Na szczęście obecnie medycyna stara się radzić sobie z niedokrwistością hemolityczną. Już w łonie matki dziecko może mieć przetoczoną krew z Rh+, co poprawia jego stan i pozwala mu się rozwijać. Krew podawana jest dopępowinowo i nie ma styczności z krwioobiegiem matki, w związku z tym nie ma ryzyka niszczenia RH+ przez przeciwciała. Ponieważ jednak są one cały czas aktywne w organizmie matki, transfuzje krwi muszą się odbywać cyklicznie aż do 35. tygodnia ciąży. W 37. tygodniu ciąża zostaje rozwiązana, a dziecko przekazane do neonatologa, który ocenia jego stan i wdraża leczenie niedokrwistości. Zatem po pewnym czasie dziecko może dojść do pełni zdrowia, jeśli nie doszło do większych uszkodzeń wskutek niedotlenienia. To pokazuje jak ważna jest odpowiednia wczesna diagnostyka w ciąży.

Konflikt grupy krwi

W ciąży może dojść również do konfliktu grupy krwi, jeśli ciężarna ma grupę krwi 0, a ojciec dziecka A lub B. W sytuacji, gdy dziecko dziedziczy grupę krwi po ojcu wskutek działania przeciwciał wytwarzanych przez układ odpornościowy matki, dziecko rodzi się zwykle z silną żółtaczką. Konflikt grupy krwi nie jest jednak tak groźny, jak konflikt serologiczny Rh, gdyż dziecko szybko może wrócić do pełni zdrowia po terapii fotonowej.

2 KOMENTARZE

  1. Anty D i wszystko w temacie. To jest cała profilaktyka. Jak się okazało, że działa, to przestali szukać czegokolwiek innego i tak naprawdę nie znamy przyczyn konfliktu serologicznego. Nikt tych badań nie finansuje, bo potrafimy leczyć, ale skutki konfliktu serologicznego. W ten sposób nauka się nie rozwija, ale ludzie są szczęśliwi i nikt naukowców nie słucha.

  2. Dobra profilaktyka konfliktu serologicznego to także odpowiedni dobór partnerów. Nie żartuję! Osoby świadome i na poziomie powinny rozmawiać ze swoimi partnerami o takich rzeczach. Nie ma się czego wstydzić i czym krępować, to nie jest choroba weneryczna, ale realne zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka i matki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here