Na czym polega konflikt serologiczny

2
1239
dziecko z konfliktem serologicznym po porodzie

Wiele kobiet w ciąży słyszy od swojego lekarza, jak ważne są badania diagnostyczne. Nie ma w tym wiele przesady, gdyż dzięki przeprowadzeniu badania krwi z oznaczeniem czynnika Rh można stwierdzić czy nienarodzone dziecko nie jest zagrożone. Na czym polega konflikt serologiczny?

Konflikt serologiczny – na czym polega?

Jeśli zastanawiałaś się kiedykolwiek na czym polega konflikt serologiczny i czy może dotyczyć również Ciebie, to musisz wiedzieć, że będąc w ciąży już do 10. tygodnia powinnaś wykonać badanie krwi z czynnikiem Rh, aby dowiedzieć się czy nie jesteś pozbawiona antygenu D, jak 15% populacji. Jeśli do tego partner posiada RH+, czyli jest w pozostałej większości, u której antygen D występuje w ścianach czerwonych krwinek, to jesteś w grupie ryzyka. Jednak nie trzeba panikować, tylko dokonać dokładniejszej diagnostyki, a mianowicie wykonać odczyn Coombsa, który da odpowiedź na pytanie czy organizm produkuje przeciwciała przeciwko antygenowi D i w jakiej ilości. Z krwi wyodrębnione zostanie również wolne DNA płodu, w którym lekarze będą poszukiwać genu kodującego dla antygenu D. Jeśli on występuje, może dotyczyć Cię konflikt serologiczny.

Jeśli krew płodu przedostanie się do krwioobiegu matki i dojdzie do wytwarzania w większej ilości przeciwciał, w przypadku częściowego odklejenia się łożyska może dojść do krwotoków i zaatakowania przez przeciwciała czerwonych krwinek płodu. Również inwazyjne badania prenatalne, a także zabiegi wewnątrzmaciczne mogą powodować dostanie się krwi płodu do krwioobiegu matki, a tym samym wytworzenie inwazyjnych przeciwciał atakujących krwinki czerwone płodu. Takie są przyczyny konfliktu serologicznego w przypadku pierwszej ciąży. W standardowym jej przebiegu, bez zabiegów i inwazyjnych badań oraz bez problemów z odklejeniem się łożyska, nie ma ryzyka wymieszania krwi płodu z krwią matki, dlatego do zakażenia krwi matki i mechanizmów obronnych może dojść dopiero podczas porodu. Dlatego do 72 godzin po porodzie każdej kobiecie, która urodziła dziecko z RH+, a sama posiada RH- podaje się immunoglobulinę anty D, która zapobiega wytworzeniu się przeciwciał w wyniku bezpośredniego kontaktu krwi matki i krwi płodu w czasie porodu.

Jakie znaczenie ma podanie immunoglobuliny po porodzie matce, u której wystąpiła niezgodność serologiczna?

Immunoglobulina zwalcza w organizmie matki RH+, które jest nienaturalne dla jej organizmu. Dzięki temu, jeśli nie doszło do immunizacji, kobieta w kolejnej ciąży nie jest bardziej niż w pierwszej narażona na konflikt serologiczny w przypadku wystąpienia niezgodności.

Jeśli immunoglobulina nie zostanie podana, bądź doszło wcześniej do konfliktu serologicznego, system immunologiczny niejako zapamiętuje wrogi antygen i w przypadku kolejnej ciąży w II i III trymestrze silniejsze niż wcześniej przeciwciała mogą bezpośrednio przeniknąć przez łożysko i doprowadzić do niedokrwistości hemolitycznej u płodu.

Kiedy występuje konflikt grupy krwi?

Z konfliktem grupy krwi mamy do czynienia, kiedy przyszła matka ma grupę krwi 0, a płód dziedziczy grupę krwi po ojcu – A lub B. Organizm matki wytwarza przeciwciała przeciwko tej grupie.

Po porodzie u dziecka wystąpić może silna żółtaczka. Jest leczona przez kilka dni intensywnie za pomocą fototerapii. Współczesna medycyna pozwala na doprowadzenie takiego dziecka do pełni zdrowia. W takiej sytuacji zleca się jednak często wykonywanie okresowych badań krwi.

2 KOMENTARZE

  1. No właśnie. Na czym tak konkretnie polega konflikt serologiczny? Przecież skoro wszyscy ludzie to ten sam gatunek (zakładam wersję łopatologiczną) to jesteśmy z natury przystosowani do rozmnażania. Jeśli występuje konflikt, to ktoś ma defekt – tylko pytanie czy to jest ktoś z krwią RH+ czy RH- ? Bo ewidentnie czyjaś nie nadaje się do rozmnażania – czyli biologicznego celu wszystkich gatunków na ziemi.

  2. No teraz to pojechałeś. Każdy wie na czym polega konflikt serologiczny, ale z grubsza. I powiem Ci, że to wystarczy, bo nikt nie musi wchodzić w to w jakiś przedziwny sposób, jak Ty próbujesz. Już nie będę się pastwił, ale sam chyba wiesz, że taka teoria jest daleka od poważnej…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here