Na czym polega konflikt serologiczny

1
106
dziecko z konfliktem serologicznym po porodzie

Wiele kobiet w ciąży słyszy od swojego lekarza, jak ważne są badania diagnostyczne. Nie ma w tym wiele przesady, gdyż dzięki przeprowadzeniu badania krwi z oznaczeniem czynnika Rh można stwierdzić czy nienarodzone dziecko nie jest zagrożone. Na czym polega konflikt serologiczny?

Konflikt serologiczny – na czym polega?

Jeśli zastanawiałaś się kiedykolwiek na czym polega konflikt serologiczny i czy może dotyczyć również Ciebie, to musisz wiedzieć, że będąc w ciąży już do 10. tygodnia powinnaś wykonać badanie krwi z czynnikiem Rh, aby dowiedzieć się czy nie jesteś pozbawiona antygenu D, jak 15% populacji. Jeśli do tego partner posiada RH+, czyli jest w pozostałej większości, u której antygen D występuje w ścianach czerwonych krwinek, to jesteś w grupie ryzyka. Jednak nie trzeba panikować, tylko dokonać dokładniejszej diagnostyki, a mianowicie wykonać odczyn Coombsa, który da odpowiedź na pytanie czy organizm produkuje przeciwciała przeciwko antygenowi D i w jakiej ilości. Z krwi wyodrębnione zostanie również wolne DNA płodu, w którym lekarze będą poszukiwać genu kodującego dla antygenu D. Jeśli on występuje, może dotyczyć Cię konflikt serologiczny.

Jeśli krew płodu przedostanie się do krwioobiegu matki i dojdzie do wytwarzania w większej ilości przeciwciał, w przypadku częściowego odklejenia się łożyska może dojść do krwotoków i zaatakowania przez przeciwciała czerwonych krwinek płodu. Również inwazyjne badania prenatalne, a także zabiegi wewnątrzmaciczne mogą powodować dostanie się krwi płodu do krwioobiegu matki, a tym samym wytworzenie inwazyjnych przeciwciał atakujących krwinki czerwone płodu. Takie są przyczyny konfliktu serologicznego w przypadku pierwszej ciąży. W standardowym jej przebiegu, bez zabiegów i inwazyjnych badań oraz bez problemów z odklejeniem się łożyska, nie ma ryzyka wymieszania krwi płodu z krwią matki, dlatego do zakażenia krwi matki i mechanizmów obronnych może dojść dopiero podczas porodu. Dlatego do 72 godzin po porodzie każdej kobiecie, która urodziła dziecko z RH+, a sama posiada RH- podaje się immunoglobulinę anty D, która zapobiega wytworzeniu się przeciwciał w wyniku bezpośredniego kontaktu krwi matki i krwi płodu w czasie porodu.

Jakie znaczenie ma podanie immunoglobuliny po porodzie matce, u której wystąpiła niezgodność serologiczna?

Immunoglobulina zwalcza w organizmie matki RH+, które jest nienaturalne dla jej organizmu. Dzięki temu, jeśli nie doszło do immunizacji, kobieta w kolejnej ciąży nie jest bardziej niż w pierwszej narażona na konflikt serologiczny w przypadku wystąpienia niezgodności.

Jeśli immunoglobulina nie zostanie podana, bądź doszło wcześniej do konfliktu serologicznego, system immunologiczny niejako zapamiętuje wrogi antygen i w przypadku kolejnej ciąży w II i III trymestrze silniejsze niż wcześniej przeciwciała mogą bezpośrednio przeniknąć przez łożysko i doprowadzić do niedokrwistości hemolitycznej u płodu.

Kiedy występuje konflikt grupy krwi?

Z konfliktem grupy krwi mamy do czynienia, kiedy przyszła matka ma grupę krwi 0, a płód dziedziczy grupę krwi po ojcu – A lub B. Organizm matki wytwarza przeciwciała przeciwko tej grupie.

Po porodzie u dziecka wystąpić może silna żółtaczka. Jest leczona przez kilka dni intensywnie za pomocą fototerapii. Współczesna medycyna pozwala na doprowadzenie takiego dziecka do pełni zdrowia. W takiej sytuacji zleca się jednak często wykonywanie okresowych badań krwi.

1 KOMENTARZ

  1. No właśnie. Na czym tak konkretnie polega konflikt serologiczny? Przecież skoro wszyscy ludzie to ten sam gatunek (zakładam wersję łopatologiczną) to jesteśmy z natury przystosowani do rozmnażania. Jeśli występuje konflikt, to ktoś ma defekt – tylko pytanie czy to jest ktoś z krwią RH+ czy RH- ? Bo ewidentnie czyjaś nie nadaje się do rozmnażania – czyli biologicznego celu wszystkich gatunków na ziemi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here