Konflikt serologiczny w ciąży

2
1108
konflikt serologiczny w ciąży

Wiele kobiet zastanawia się czy w przypadku niezgodności serologicznej może zdecydować się na kolejne dziecko. W internecie można znaleźć wiele wpisów matek, które zaniepokojone pytają czy nie urodzą chorego dziecka. Jednak konflikt serologiczny w ciąży jest znacznie demonizowany, gdyż przy dzisiejszym rozwoju medycyny lekarze potrafią radzić sobie z tym problemem. Ważna jest profilaktyka w czasie pierwszej ciąży, która zmniejsza znacznie ryzyko konfliktu w przypadku kolejnego dziecka.

Konflikt serologiczny w czasie ciąży – na czym polega?

Badanie grupy krwi u kobiety odbywa się do 10. tygodnia ciąży. Jest ono konieczne, gdyż może się zdarzyć, że po porodzie, w wyniku dużej utraty krwi, kobieta będzie musiała mieć przetaczaną krew. Dlatego lekarz musi znać jej grupę krwi.

Jednak nie jest to jedyny powód. Sprawdza się czy nie zachodzi konflikt grup krwi między rodzicami, który może doprowadzić do żółtaczki dziecka w pierwszej dobie życia. Mamy z nim do czynienia, kiedy matka ma grupę krwi 0, a ojciec A lub B. Do konfliktu krwi dochodzi jedynie w sytuacji, gdy dziecko dziedziczy grupę krwi po ojcu, a organizm matki wytwarza przeciwko niej przeciwciała. Taka sytuacja nie jest jednak tak groźna, jak konflikt odczynu Rh – i Rh+, kiedy dziecko dziedziczy Rh+ po ojcu, a organizm matki wytwarza przeciwciała.

Obecność przeciwciał sprawdzana jest poprzez odczyn Coombsa. Jeśli mimo niezgodności Rh u rodziców, nie stwierdzona zostanie obecność przeciwciał u przyszłej matki, badanie ze względu na niezgodność powtarza się co kilka tygodni, a jeśli nie stwierdzi się obecności przeciwciał, do 28 tygodnia ciąży podawana jest immunoglobulina anty D, która chroni przed wystąpieniem konfliktu serologicznego. Podawana jest w formie zastrzyku.

Również kobiety, które urodzą dziecko, a występuje u nich niezgodność Rh z dzieckiem, otrzymują do 72 godzin po porodzie immunoglobulinę anty D, która zapobiega wytworzeniu przeciwciał i sprawia, że kolejna ciąża niezależnie od niezgodności może być bardziej bezpieczna.

Konflikt serologiczny w pierwszej ciąży – kiedy może wystąpić?

Powszechnie uważa się i jest to potwierdzone przez lekarzy, że pierwsza ciąża, nawet w przypadku wystąpienia niezgodności serologicznej, jest bezpieczna. Niemniej jednak w sytuacji, gdy np. dojedzie do odklejenia się łożyska, bądź bariera łożyskowa zostanie naruszona poprzez inwazyjne badanie i dochodzi do przedostania się krwi dziecka do krwioobiegu matki, w ilości przynajmniej 0,2 ml, zaczyna się produkcja przeciwciał przez organizm matki. Może to skutkować niedokrwistością hemolityczną u dziecka.

Jeśli jednak konflikt serologiczny jest pod kontrolą lekarską i wystąpi w II lub III trymestrze, taka ciąża może być doprowadzona do szczęśliwego końca. Wykonywane regularnie badania dopplerowskie pozwalają lekarzowi stwierdzić w jakim stanie jest płód w przypadku, gdy stwierdzono konflikt serologiczny w czasie ciąży.

Nawet duża niedokrwistość może być skutecznie leczona przez transfuzje dopłodowe poprzez pępowinę i monitorowanie całego procesu przez USG. Dzięki takiej metodzie przetaczana krew nie łączy się z krwią matki, a dziecko otrzymuje potrzebny mu czynnik Rh+. Transfuzje wykonywane są cyklicznie do 35. tygodnia ciąży, którą lekarz rozwiązuje w 37 tygodniu.

Dziecko może normalnie się rozwijać i funkcjonować. Jeśli działania nie są wprowadzone w porę, dochodzi do niedotlenienia mózgu płodu, a w konsekwencji jego śmierci. Obecnie jednak dobra diagnostyka, profilaktyka i leczenie śródciążowe pozwalają ograniczyć do minimum takie sytuacje.

2 KOMENTARZE

  1. Mi lekarz powiedział, że konflikt serologiczny w ciąży występuje bardzo rzadko, nawet w przypadku, gdy grupy krwi się zgadzają, w sensie nie zgadzają, czyli powodują konflikt krwi. Ale w pierwszej ciąży to musi dojść do jakiegoś niespodziewanego wydarzenia, więc leki podaje się tylko profilaktycznie. Gdyby nie, to w drugiej mógłby być kłopot.

  2. Bo tak jest. Konflikt serologiczny jest, ale w gruncie rzeczy go nie ma 🙂 Wiem, brzmi dziwnie, ale to nie o to chodzi – bo jak masz konflikt serologiczny w ciąży, to wcale nie oznacza, że masz jego objawy. To są całkowicie dwie różne sprawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here