Konflikt serologiczny a druga ciąża

2
1158
konflikt serologiczny a druga ciąża

Konflikt serologiczny a druga ciąża – to bez wątpienia kwestia, która trapi wielu rodziców, mających w planach kolejne potomstwo. Z czego wynika większe zagrożenie przy drugim dziecku w związku z niezgodnością krwi? Jakie są metody zapobiegania tego typu problemom?

Chociaż konflikt serologiczny w ciąży zdarza się stosunkowo rzadko (dotyczy dziś mniej niż pół procenta wszystkich ciąż) to nadal wywołuje spore zamieszanie i duży niepokój. Dotyczy najczęściej sytuacji, w której krew płodu i krew matki wykazują inny czynnik, tzn. u ciężarnej brak jest antygenu D w erytrocytach, zaś dziecko ten antygen posiada. Gdy krew płodu (Rh+) trafi do krwi matki (Rh-), wówczas zostaje potraktowana jak zagrożenie. W ramach obrony przed nim układ immunologiczny kobiety rozpoczyna wydzielanie przeciwciał, te z kolei niszczą erytrocyty z antygenem D.

Jak powstaje konflikt serologiczny

Aby nastąpił konflikt serologiczny, musi wcześniej dość do przedostania się krwi dziecka do krwiobiegu matki. Sytuację taką stwarzają tzw. mikroprzecieki płodowo-matczyne, jednak zwykle krwi takiej jest zbyt mało. Konfliktowi serologicznemu sprzyja więc każda operacja ginekologiczna, krwawienie, przetaczanie krwi, poronienie czy odklejanie się łożyska. W znacznej większości wszystkich przypadków do kontaktu obu krwi dochodzi jednak dopiero w momencie porodu. Przeciwciała nie mają już jednak wystarczająco dużo czasu na zaatakowanie (zwykle potrzebne jest na to kilka dni). Dziecko rodzi się więc zupełnie zdrowe.

Gorzej sprawa wygląda przy ewentualnej, następnej ciąży, ponieważ wydzielone przy pierwszym porodzie przeciwciała pozostają w kobiecym krwiobiegu i poprzez pamięć immunizacyjną mogą stać się groźniejsze w przyszłości.

Konflikt serologiczny a drugie dziecko

Można powiedzieć, że w pierwszej ciąży dochodzi z reguły do swego rodzaju uczulenia się organizmu matki na obcy antygen płodu. Konflikt serologiczny w drugiej ciąży sprawia, że przeciwciała mogą od razu po wytworzeniu łożyska dostać się do krwi dziecka i doprowadzić do hemolizy, czyli rozpadnięcia się jego krwinek czerwonych (erytrocytów). Płód staje się wskutek tego coraz bardziej niedotleniony, następuje także niedokrwistość. Aby jej zaradzić, wzrasta produkcja krwinek w narządach wewnętrznych, które przez to z kolei niebezpiecznie zwiększają swoje rozmiary. Ostatecznie dochodzi do bardzo silnych obrzęków, zarówno skóry, tkanek, jak i narządów (także serca i mózgu), co w ostateczności może skończyć się poronieniem w trakcie ciąży lub śmiercią noworodka zaraz po jego przyjściu na świat.

Konflikt serologiczny a drugie dziecko – to właśnie jedna z największych wątpliwości partnerów, których grupy krwi różnią się czynnikiem Rh (antygenem D) i którzy po pierwszej ciąży planują kolejne. Świadomość tego, że tym razem konflikt serologiczny może spowodować większe niebezpieczeństwo, powoduje często duży strach i w ostateczności odwlekanie planów prokreacyjnych.

Jak podkreślają lekarze, dzisiejsze możliwości profilaktyki śródciążowej sprawiają, że konflikt serologiczny w drugiej ciąży przestaje być problemem. Coraz rzadsze są przypadki, by w ogóle do niego doszło. Niezbędne są tu jednak badania i stała kontrola specjalistyczna już podczas pierwszej ciąży. Jeśli kobieta posiada krew Rh-, przeprowadza się u niej test wykrywający przeciwciała, a w okolicach 28. tygodnia podaje immunoglobulinę anty D. Kolejna dawka przypada na pierwsze 3 doby po porodzie. W ten sposób układ immunologiczny matki zostaje powstrzymany przed produkcją przeciwciał. Dzięki temu istnieje niemal 98% szans, że konflikt serologiczny w kolejnej ciąży w ogóle nie zaistnieje.

2 KOMENTARZE

  1. Konflikt serologiczny w drugiej ciąży jest właśnie znacznie groźniejszy. Ale po pierwszej już się wie z czym to się je, więc człowiek jest doświadczony i z żoną na spokojnie do tego podchodzi. No, powinien podchodzić, bo to jest tak przynajmniej teoretycznie. Wiadomo, że stresik jest, ale bez przesady, mamy XXI wiek w medycynie.

  2. Generalnie konflikt serologiczny w drugiej ciąży dopiero zaczyna być groźny. W pierwszej się go też ma, ale całkowicie bezobjawowo. I też jestem zdania, że w przypadku tego zagrożenia to jednak strach ma wielkie oczy, ale generalnie nie ma się czego obawiać. Lepiej lub gorzej sobie lekarze radzą, ale jako tako im wychodzi. A w tym temacie są bardzo przeczuleni i nie odpuszczają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here